Kategoriler
Rehberler

Kaybolan Android Telefondan Tüm Verileri Silmek

Kaybolan Android’den Tüm Verileri Silmek

Bir akıllı telefon kaybolduğunda içerisindeki verilere ulaşmak o noktadan sonra neredeyse imkansız hale gelir. Eğer önemli dosyalar barındıran bir cihazsa bunların silinmesi istenebilir. Cihaza fiziksel olarak ulaşmadan bunu yapmak mümkün değil diye düşünüyorsanız aslında bir yolu var.

1- Önce Android Cihaz Yöneticisi‘ni açarak bir takım ayarları aktif hale getirmemiz gerekiyor. Bunun için Google Ayarlar uygulamasını açın ya da cihaza göre önce Ayarlar uygulamasını çalıştırıp daha sonra Google başlığına dokunun.

2- Ardından Güvenlik sekmesine geçin ve Android Cihaz Yöneticisi altından “Bu cihazın konumunu uzaktan belirle” ile “Uzaktan kilitlemeye ve silmeye izin ver” özelliklerini aktif hale getirin.

3- Daha sonra Google hesabınıza giriş yaparak Android Cihaz Yöneticisi‘ne gidin. Ayarlar > Güvenlik > Cihaz Yöneticileri yolunu izleyerek Android Cihaz Yöneticisi özelliğini işaretleyin.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta fotoğraf yükleme kalitesi nasıl değiştirilir?

Kaybolan Android'den Tüm Verileri Silmek

Bu adımların ardından geriye buraya tıklayarak Android Cihaz Yöneticisi websitesine giderek ekranda gördüğünüz kaybolan cihazınıza Sil işlemini uygulayarak tüm verilerin fabrika ayarlarına dönmesini ve kalıcı olarak silinmesini sağlamak kalıyor.

Bu seçeneklerin arasında ayrıca Kilitle ve Zili Çaldır da bulunuyor. Kilitle opsiyonu ile cihazınızı geçici bir şifre ile kilitleyerek içeriğe erişilmesini güçleştirirsiniz. Zili Çaldır ise basitçe cihazınızın 5 dakika boyunca çalmasını sağlar.

Kaybolan bir Android’den tüm verilerin silinmesi ile ilgili bilmeniz gerekenler bunlardı. Ancak unutmayın ki eğer cihazı bulma şansınız hala varsa Kilitle fonksiyonunu kullanmak daha akıllıca olabilir. Eğer cihazınızı ev gibi bir ortamda kaybettiyseniz Zili Çaldır ise yine en iyi seçenek olarak yer alıyor. Bu özellik cihaz sessiz ya da titreşimdeyken dahi çalışır.