Kategoriler
Rehberler

iOS 10: iPhone ve iPad’de Markup Özelliği Kullanımı

iPhone ve iPad’de Markup Özelliği Kullanımı

Son zamanların en popüler internet akımlarından olan “meme” ya da ülkemizde yaygınlaşan adıyla “caps” alışkanlığı Apple’ın da dikkatini çekmiş görünüyor. Bu akımla insanlar fotoğraflara eğlenceli yazılar ekleyerek onları daha akıcı ve canlı hale getiriyorlar. Apple ise bunu Markup adı altında iOS 10 ile sunmaya başladı. Markup’a göre herhangi bir fotoğrafı seçebilir ve ona dilediğiniz bir yazıyı kolay bir şekilde ekleyebilirsiniz. Şimdi özelliğin iOS 10’da nasıl kullanıldığını görelim.

1- Her iPhone ve iPad’de ana ekranda yer alan Fotoğraflar uygulamasını açarak başlıyoruz.

2- Ardından kullanmak istediğimiz fotoğrafı büyüterek altta yer alan üç nokta şeklindeki düzenleme butonuna basıyoruz. Aynı ikon iPad’de sağ üste yerleştirilmiş.

3- Daha sonra içinde üç nokta bulunan çember biçimindeki ikona dokunarak listeden Markup özelliğini seçiyoruz.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta fotoğraf yükleme kalitesi nasıl değiştirilir?

4- Özellik Live Photo‘nun kapatılacağını bildirecek bunu onaylayarak devam ediyoruz.

5- Markup ekranı size hem yazı hem çizim için sekiz farklı renk paleti sunuyor. Çizim yaparken Markup çizgilerinizi otomatik olarak daha belirgin hale getiren bir özelliğe de sahip. Bunların yanında fotoğrafa yakınlaşma, mercek boyutunu ayarlama, ifade koyma ve imza ekleme gibi çeşitli seçenekler bulunuyor.

iPhone ve iPad'de Markup Özelliği Kullanımı

6- Fotoğrafı düzenledikten sonra sağ yukarıdan Bitti yazısına dokunarak işlemi kaydedebiliyorsunuz.

Markup ile düzenlenmiş fotoğrafları WhatsApp, iMessage ya da Facebook Messenger gibi çok çeşitli mesajlaşma uygulamalarından gönderebiliyorsunuz. Bu fotoğrafları kısacası medya gönderip alınabilen herhangi bir platformda paylaşmak mümkün. Konu hakkında daha fazla sorunuz varsa yorum bırakmayı unutmayın.