Kategoriler
Konular

Sigarayı Bırakmak ve Hedeflere Erişmek İçin iPhone Uygulamaları

Sigarayı Bırakmak ve Hedeflere Erişmek İçin iPhone Uygulamaları

Alışkanlardan kurtulmak kolay değildir. Ancak bunun için yardım alırsanız her şey daha kolaylaşır. Hemen her an yanımızda olan ve gündelik hayatta birçok ihtiyaca çözüm sunan akıllı telefonlarımız bu konuda da bize yardımcı oluyorlar. Google Play Store‘da hali hazırda çeşitli uygulamalar mevcut ancak biz bunlardan en yararlı olanlarını sizler için seçtik. Şimdi kötü alışkanlardan kurtulmak, hedeflere erişmek ve sözleri yerine getirmek için kullanılabilecek en iyi iPhone uygulamalarına göz atalım.

Sigarayı Bırakın: LIVESTRONG MyQuit Coach

Sigarayı Bırakmak ve Hedeflere Erişmek İçin iPhone Uygulamaları

Sigara bağımlısı olan kime sorarsanız size bırakmanın çok güç olduğunu söyler ve en nihayetinde nikotin bandı, nikotin sakızı ve hatta hipnoz gibi nice yöntemlere başvurmanızı önerir. Ancak bu yöntemler her insanda işe yaramaz. Bazen sadece farklı bir şeye ihtiyacınız vardır. MyQuit uygulaması da işte böyle bir şey. Uygulama size sigarayı neden bırakmak istediğinizi her seferinde hatırlatarak hedefinize bağlı kalmanızı kolaylaştırıyor.

Motive Olun: Momentum

Sigarayı Bırakmak ve Hedeflere Erişmek İçin iPhone Uygulamaları

Momentum başarmak istediğiniz şeyleri teker teker yazarak planladığınız bir uygulama. Bu yalnızca bir egzersiz olabileceği gibi para tasarrufu ya da kilo vermek gibi birbirinden farklı şeyler de olabilir. Uygulama hedeflerinize ulaşmada haftanın özel günlerini belirlemenize imkan tanıyor. Böylece haftalık planınızı oluşturarak hedeflerinize ulaştığınız her gün için o güne bir işaret koyarak geriye dönüp baktığınızda neleri başardığınızı görebiliyorsunuz. Bu sayede Momentum ile hedeflerinize doğru yürürken sürekli motive kalmak daha kolay hale geliyor.

Hayatı Oyuna Dönüştürün: Habitica

Sigarayı Bırakmak ve Hedeflere Erişmek İçin iPhone Uygulamaları

İnsanları en çok mutlu eden şeylerden biri de bir şey de kazanmaktır. Oyunların bu kadar sevilmesinin bir başka nedeni de bu. Habitica ise tam olarak bunu yapıyor. Hayatınızı bir oyun simülasyonuna dönüştürüyor. Bu oyunun baş karakteri ise sizsiniz ve başardığınız her hedef için eskisinden daha iyi ve daha güçlü hale geliyorsunuz. Hedefleriniz canavarlar halini alıyor ve bir görevi yerine getirdiğinizde o canavarı yenmiş oluyorsunuz. Bunun sonucunda da altın ve deneyim puanı kazanıyorsunuz. Başarılan bir o kadar hedef sizi de bir o kadar güçlü hale getiriyor.

Hedeflerinize Erişin: Goalify

Sigarayı Bırakmak ve Hedeflere Erişmek İçin iPhone Uygulamaları

Goalify özellikle hayatını profesyonel anlamda düzene koymak isteyenlerin ilgisini çekebilecek bir uygulama. Kendisi ücretsiz olduğu gibi öğretmenler, koçlar ve menejerler için ücretli bir versiyonu da bulunuyor. Uygulama arayüzü oldukça sade ve kullanımı rahat. Hedefleriniz ekrana giriyorsunuz ve uygulama bunları size her gün hatırlatıyor. Ardından uygulamaya bunları başarıp başarmadığınızı söylüyorsunuz ve kendisi sonuçları tutuyor. Goalify ile hayatınızda ciddi bir düzen kurabilir ve bunun sonuçlarını her gün görebilirsiniz.

Günlük Hedefler Koyun: HabitBull

Sigarayı Bırakmak ve Hedeflere Erişmek İçin iPhone Uygulamaları

HabitBull motivasyonu her daim yukarıda tutarak kişilerin hedeflerine daha rahat erişmesini sağlıyor. Bunun için kişi günlük hedefler belirleyerek bu hedefleri başardığı her bir günü uygulama arayüzünde görebiliyor. En nihayetinde ise kişi bunu alışkanlık haline getirerek bu zinciri bozmak istemiyor ve hedefine doğru daha kararlı bir şekilde ilerliyor. HabitBull için başardığınız her gün yeşille işaretlenerek diğerlerinden daha rahatça ayırt ediliyor. Ücretsiz bir alternatif olmasından ötürü bir şans verip denemekte yarar var.

İlginizi Çekebilir:  iPhone için en iyi pil tasarrufu uygulamaları

Daha Fazlasını Başarın: Productive

Sigarayı Bırakmak ve Hedeflere Erişmek İçin iPhone Uygulamaları

Görsel anlamda Productive kendini diğer uygulamalardan kolayca ayırıyor. Başarılı tasarımını pratik kullanımı ile birleştiren uygulama kullanıcılara hali hazırda farklı kategorilerden hedefler seçmesine imkan tanıyor. Ancak kullanıcı eğer isterse kendi özel hedef listesini oluşturabiliyor. Başardığınız her bir hedefi ekranı sağa kaydırarak işaretleyebiliyor ve sola kaydırarak ise es geçebiliyorsunuz. Üst üste hedefinize ulaştığınız her bir gün yeşile dönüyor ve bunun sonucunda bir zinciri başlatmış oluyorsunuz. Daha iyisi ise uygulamanın verdiği bir şifre sayesinde hedeflerinizi başkalarından gizli tutabiliyorsunuz.

“Üzerine Paramı Koyarım”: stickK

Sigarayı Bırakmak ve Hedeflere Erişmek İçin iPhone Uygulamaları

stickK tam anlamıyla “bunun üzerine paramı koyarım” diyenler için yapılmış bir uygulama. Kendisi işi biraz daha ciddiye alıyor ve kullanıcıyı hedeflerini yerine getirmesine dair bahse sokuyor. Önce neyi başarmak istediğinizi belirtiyor ve ardından bunun üzerine bahsinizi koyuyorsunuz. Evet, bu gerçek bir para oluyor. Ayrıca isterseniz bir kimseyi hakem olarak seçebiliyorsunuz. Böylece “hile” yapmak daha zor hale geliyor ve stickK’de işini daha iyi yerine getirebiliyor.

Ücretli Bir Çözüm: Habit List

Sigarayı Bırakmak ve Hedeflere Erişmek İçin iPhone Uygulamaları

Habit List listemizdeki tek ücretli uygulama olma özelliğine sahip. Kendisi de aynı zamanda başarılı bir arayüze sahip ve rahat bir kullanım sunuyor. Habit List ücretsiz uygulamalara başarılı bir alternatif çünkü içerisinde hemen her ihtiyaca yanıt verebilecek fonksiyonlar barındırıyor. Kendisi aynı zamanda App Store‘da genel anlamda yüksek puanlamalara sahip. Bugün tam olarak ne yapmak istediğinizi açıkça görebiliyor ve bu hedefinizden yola çıkıp bir hafta ya da bir ay sonra neyi hedeflediğinizi belirtebiliyorsunuz. Böylece dilediğinizde geriye kalan zamanda neler başardığınızın bir listesini alabiliyorsunuz.

Yeni Alışkanlıklar Edinin: Coach.me

Sigarayı Bırakmak ve Hedeflere Erişmek İçin iPhone Uygulamaları

Yazımızı daha farklı bir uygulama ile bitiriyoruz. Coach.me alışkanlıklarınızı bir kenara koymayı değil aksine yeni alışkanlıklar kazanmanızı sağlayan bir uygulama. Kulağa hoş geldiği doğru zira Coach.me bunu önce dilediğiniz beceriyi kişisel listenize ekleyerek yapmanızı sağlıyor. Ardından bu uygulamayı kullanan ve aynı ya da benzer becerilere sahip insanlarla tanışarak belli bir topluluğa dahil olabiliyorsunuz. Bu topluluktan dilerseniz sorularınıza cevaplar alabiliyor ve böylelikle en kolay şekilde yeni beceriler yani alışkanlıklar kazanabiliyorsunuz.

iPhone‘u kullanarak kötü alışkanlardan kurtulmak ve aynı zamanda faydalı yeni alışkanlıklar kazanıp, hayatınızı düzene sokmak adına bir telefondan alabileceğiniz en büyük yardımı sunan uygulamalardan bazılarına bu yazımızda yer verdik. Eğer siz de farklı bir uygulama kullanıyorsanız ve bundan oldukça memnunsanız yorum kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.