Kategoriler
Rehberler

OnePlus 3 Nasıl Root Edilir?

OnePlus 3 Nasıl Root Edilir?

Android‘in gerçekten öne çıkan yanlarından biri var ki o da Root edilebiliyor ve böylece hemen her fonksiyonunun değiştirebiliyor olması. Bu gerçekten önemli çünkü kullanıcıların cihazları üzerinde sınırsız özelleştirme imkanına sahip olmasını sağlıyor. Eğer bir Android’e sahipseniz ve henüz bunu yapmadıysanız hemen başlayın zira Root edilmemiş bir Android henüz potansiyeline erişmemiş bir cihaz anlamına geliyor. Konu OnePlus 3 gibi bir cihaz olunca bu ayrı bir öneme sahip oluyor. Zira cihaz uzun zamandır beklenen Root erişimine nihayet kavuştu. Şimdi bunun nasıl yapıldığını görelim.

OnePlus 3’ün Root edilmesi oldukça kritik. Çünkü bunu yaparak cihazın uzun zamandır sorun yaratan RAM yönetim sistemini düzeltme imkanına sahip oluyorsunuz. Her ne kadar 6GB RAM’i olsada kendisi arkaplandaki uygulamaları sürekli kapatma yoluna gidiyordu. Bu da akıllı telefonların önemli bir fonksiyonunu işe yaramaz hale getiriyordu.

XDA geliştiricilerinin çalışmaları sayesinde bu sorun ortadan kaldırılmış görünüyor. Ancak bunu kendi cihazınızda uygulamak için üst seviye sistem erişimine ihtiyacınız var. Şimdi Root işleminin nasıl yapıldığına gelelim.

1- Cihazın bootloader özelliğini devreye alacağımız için içerisindeki tüm bilgiler fabrika ayarlarına döndürülecek yani uygulamalarla birlikte tamamen silinecek. O nedenle başlamadan önce eğer önemli gördüğünüz uygulamalar varsa bunları Helium Backup gibi bir araçla yedeklemek isteyebilirsiniz.

2- Yedekleme işlemi tamamsa şimdi cihazın Ayarlar uygulamasından Geliştirici Seçenekleri‘ne giderek USB Hata Ayıklama modunu devreye alın. Ayrıca aynı ekrandaki OEM Kilit Açma özelliğini aktif hale getirin.

3- Ekrandan çıkmadan önce listenin altında bulunan Gelişmiş Başlatma özelliğini devreye sokun.

4- ADB ve Fastboot sürücülerini bilgisayarınıza indirerek kurun. Bunlar yüklendikten sonra OnePlus 3 sürücülerini de bilgisayarınıza indirin.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta fotoğraf yükleme kalitesi nasıl değiştirilir?

Bu ön işlemler tamamlandıysa artık cihazı root etme işlemine başlayabiliriz.

Bootloader’ı aktifleştirmek

1- OnePlus 3 cihazınızda güç düğmesine basarak menü seçeneklerini karşınıza getirin. Buradan Baştan başlat -> Bootloader yolunu izleyerek cihazı tekrar başlatın.

OnePlus 3 Nasıl Root Edilir?

2- SuperSU ve TWRP Recovery araçlarını masaüstüne indirdikten sonra tek bir dosya içerisine koyun ve OnePlus 3’ü USB-C kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. Dosyayı açın ve Shift tuşu basılıyken dosyanın boş bir yerine sağ tıklayarak “komut penceresini burada aç” seçeneğine tıklayın.

3- Komut penceresi açıldığında Fastboot Devices yazarak Enter’layın. Bunu yaptıktan sonra karşınızda rastgele bir cihaz ismi bulacaksınız. Eğer herhangi bir isim görmüyorsanız birkaç adım önce indirmiş olduğunuz Fastboot ve OnePlus 3 sürücülerinin düzgün yüklendiğinden emin olun.

OnePlus 3 Nasıl Root Edilir?

4- Eğer cihaz komut satırında algılandıysa şimdi Fastboot OEM Unlock komutunu yazarak tekrar Enter’layın. Bunu yaptıktan sonra OnePlus 3’de çıkan uyarıya ses tuşlarını kullanarak Yes deyin. Komut satırını henüz kapatmayın. Bir sonraki adımlarda ihtiyacınız olacak.

OnePlus 3 Nasıl Root Edilir?

TWRP Recovery’yi Yükleyerek OnePlus 3’ü Root Etme

5- Cihaz açıldıktan sonra yazının hemen başında, 2. adımda bahsettiğimiz Geliştirici Seçenekleri ayarlarını tekrar aktif hale getirin.

6- SuperSU dosyalarını OnePlus 3’ün dahili hafızasına aktarın ve cihazı bir kez daha Bootloader modunda baştan başlatın.

7- Cihaz tekrar Bootloader moduna girdiğinde masaüstünde açık olan komut penceresine fast boot flash recovery recovery.img komutunu girerek Enter tuşuna basın. Komut penceresinde işlemin tamamladığına dair onay satırını gördüğünüzde cihazı bilgisayarınızdan sökün ve ses tuşlarını kullanarak recovery mode‘da başlatın.

8- Recovery Mode’da iken Install‘ı seçin ve SuperSU zip dosyasını kopyalamış olduğunuz yerden seçerek yükleyin.

Bunların ardından cihazı bir kez baştan başlattıktan sonra artık root erişimine sahip OnePlus 3’ün tadını çıkarabilirsiniz.