Kategoriler
Konular

Android Root Nedir? Yararları Nelerdir?

Bugüne kadar Cupcake’den 6.0 sürümüyle Marshmallow’a kadar Android’in çok çeşitli ve birbirinden başarılı sürümlerine şahit olduk. Aynı zamanda Android’in bu süreçte ne kadar değiştini ve yeni araç ve özelliklerle nasıl eskisinden daha güçlü bir işletim sistemi haline geldiğini gördük. Ancak Android’i hiç olmadığı kadar iyi hale getiren bir şey var ki oda root sistem erişimi. Peki, Android root nedir? Neden yapılır ve ne fayda sağlar? İşte size 8 madde.

Android root nedir?

Root size çok farklı avantajlar sağlıyor. Gelin bunların neler olduğunu görelim.

Stok Uygulamaları Silmek

Remove-Unwanted-Apps-Bloatware-From-Galaxy-S4

Android cihazınızdaki varsayılan uygulamaları yani telefonu satın almanızla gelen yazılımları marketten indirdiğiniz üçüncü parti uygulamaları siler gibi silemezsiniz. Bunlara özellikle Samsung ve HTC gibi markalarda oldukça sık rastlanır ve bazen kullanıcıları hayli rahatsız ettikleri ortada. Ancak bunları silmenin bir yolu mevcut ve o da cihazda root erişimine sahip olmak yani daha bilinen tabiriyle cihazı “root etmek“. Çünkü ancak bu yolla cihazınızdaki istenmeyen uygulama ve araçlardan kurturabilirsiniz. Dosya Yöneticisi gibi telefonunuzun en derinlerindeki dosyalara erişmenizi sağlayan uygulamalarla dahi bunları sistemden kaldırmanız mümkün değildir.

2

Root ile Çalışan Uygulamalar

Belki sadece bu neden bile bir kullanıcıyı tek başına ikna etmeye yeter. Çünkü Android açık kaynak kodlu bir uygulama ve isteyen bir kimse bu yazılıma hemen her fonksiyonu ekleyebilir. Bunlar belki Android marketinde dahi eşine rastlayamacağınız benzersiz özellikte uygulamalar ya da araçlar olabilir. Çünkü Root erişimi olmadan cihazınıza özel ROM’lar ya da özel MOD’lar yükleyemezsiniz. Örneğin, Titanium Backup uygulaması sadece Root ile kurulabilir ve kulanıldığında cihazı ve cihazdaki tüm uygulamaları içlerindeki verileri ile yedekleyebilir. Bir başka başarılı Root uygulaması ise Greenify. Bu uygulamayla cihazınızın batarya tüketimini fark edilir miktarda düşürebilir ve daha uzun günlük kullanımlara erişebilirsiniz.

3

Özelleştirme ve İyileştirmeler

Root edilmiş bir cihazda cihazın kendi üreticisinden dahi bulamayacağınız özelleştirme iyileştirmelere sahip olabilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi özel MOD’lar yükleyerek Android işletim sisteminin istediğiniz bazı özelliklere sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Bu modlardan en meşhuru Xposed. Kendisi yüzlerce Android telefon ile uyumlu ve telefonunuza sıradışı özellikler yüklemenize imkan tanıyor. Xposed ile ilgili örnekleri sitemizde sıklıkla görebilirsiniz.

backupandroid

Her Şeyi Yedeklemek

Titanium Backup uygulamasından bahsetmiştik. Kendisi yalnızca cihazınızı yedeklemekle kalmıyor aynı zamanda uygulamalarda saklı verilerinizi de yedekliyordu. Bu sayede bir oyundaki ilerleminizi saklayabiliyor ve yeni cihazınızda kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Elbette yapılabilecekler bununla sınırlı değil. Root erişimi ile yükleyebileceğiniz çok çeşitli yedekleme araçları mevcut. Bunlarla IMEI, EFS ve Modem gibi Android telefonunuzun özel bölümlerinin yedeğini alabilirsiniz. Yedeklemeye gelindiğinde Root vazgeçilmez aracınız olabilir.

androiddepolama

Dahili ve Harici Hafızayı Birleştirmek

Android telefonunuza tonlarca uygulama yüklemek istiyor ancak depolama kapasitesinin yetersizliğinden mi endişe ediyorsunuz? Eğer telefonunuzda microSD kart girişi varsa artık endişe etmenize gerek yok. Çünkü telefonunuza yerleştireceğiniz bir microSD kart ile dahili ve harici hafızanızı tek bir çatıda toplayabilirsiniz. Bunun için bir root erişimine ve bir de GL to SD veya Folder Mount gibi bu işi yapan bir uygulamaya ihtiyacınız var. İşte size Android root nedir? sorusuna muhteşem bir yanıt daha.

androidwifihotspot (2)

Wi-Fi Bağlantısını Paylaştırmak

Cihazınızı root ettiğiniz takdirde Android telefonunuzu bir Wi-Fi Hotspot noktasına çevirebilirsiniz. Bu sayede örneğin modemden yeteri kadar iyi sinyal alamadığınız noktalarda Android telefonunuzu bir köprü olarak kullanabilir ve daha yüksek sinyal keyfinin tadını çıkarabilirsiniz. Çünkü root edilmiş bir Android cihazı sahip olduğu Wi-Fi bağlantısını etrafındaki cihazlara yayabilir. Diğer türlü bu mümkün değildir. Çünkü yalnızca hücresel bağlantınızı bu amaçla kullanmanıza izin veriliyor. Ancak herkes sınırsız veri paketlerine sahip değil ve böyle bir noktada Wi-Fi daha iyi bir çözüm anlamına geliyor.

Overclock-Android-Smartphone

İşlemiciyi Overclock Etmek

Eğer telefonunuzun şuan ki performansı sizi yeterince tatmin etmiyorsa işlemci hızını overclock ederek yazı artırarak hiç olmadığı kadar hızlı bir Android cihazına sahip olabilirsiniz. Bu sayede eskidi gözüyle baktığınız cihazınız bir anda yepyeni hale bürünür. Bu her ne kadar kulağa çok hoş gelsede her cihaz overclock’a aynı şekilde tepki vermez. Bazı cihazlarda bu size yüksek sıcaklık değerleri veya genel kararsızlıklar olarak dönebilir. Fakat telefonunuzdaki yavaşlığa bir türlü çare bulamıyorsanız overclock en mantıklı seçenek olarak görünüyor. Overclock, Android root nedir? sorusunun en güçlü cevapları arasında.

ekranvideosukaydetmeandroid

Android Ekranını Kaydetmek

Eğer telefonunuzun ekranını kaydetmek ve bunları başkalarıyla paylaşmak istiyorsanız root yine en iyi seçenek olarak karşınıza çıkıyor. Çünkü root erişimi sayesinde birbirinden harika ekran görüntüsü yakalama araçlarına sahip olabilirsiniz. Bu gelişmiş çözümler arasında Shou Screen Recorder gibi uygulamalarda yer alıyor. Telefonunuzun ekranını root erişimi olmadan da kayda alabilirsiniz ancak hiçbir zaman bunun gibi gelişmiş özelliklere sahip uygulamalara kullanamazsınız.

Android mobil cihazlara özgürlük ve pratiklik getiren ve bu nedenle tüm dünyada en çok kullanılan işletim sistemlerinden birisi. Bizde bu yazımızda size Android’i daha da iyi hale getiren root erişiminin avantajlarından bahsettik. Unutmayın, root edilmemiş bir Android henüz potansiyelinin sınırlarına ulaşmamış bir cihaz anlamına geliyor.