Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: En Fantastik Retro Oyunlar

Retro oyunlar için hiçbir zaman kaybolmayan belli bir çekicilik söz konusu. Bunlardan en ilki elbette nostaljik duygulara dokunup eski günleri hatırlatıyor olması. Bu günler grafiklerin çok fazla önemli olmadığı ve geliştiricilerin daha ziyade orijinal fikirler etrafına kurulu oyunlar üretmeye zorlandığı günlerdi. Eğer sizde bu güzel nostaljik zamanları hatırlamak istiyorsanız bu yazımızda Android’de bulunan en iyi retro oyunların bir listesini sizler için hazırladık.

En Fantastik Retro Oyunlar

10000000

Kapak resmi

10000000 Android markette bulunan bir tür üçlü eşleştirme oyunu. Kendisinin ilk dikkat çeken yani türlerinin arasında hem ücretli olan hem de oyun için satın alma içermeyen birkaç oyundan biri olması. Oyunun ana fikri zindan mekaniğine dayanıyor yani düşmanları yere sererek düşürdükleri eşyalarla karakteri geliştirmek. Ancak burada karakterden ziyade kalenizi inşa ediyorsunuz. Şekilleri eşleştirerek bossları yendiğiniz oyun her ne kadar basit gözüksede aslında oldukça zor bir oyun.

Another World

Kapak resmi

Another World aslında 1991 yılında çıkmış bir platform hayatta kalma oyununun aynı isimle tekrar Android için yayınlanmış hali. Oyunun ana fikri bir fizikçinin başka dünyalara geçiş yaparak birbirinden tuhaf yaratıklarla savaşmasını konu alıyor. Oyun bir miktar hızlı ve stratejik düşündürmeyi gerektiriyor. Rekabetçi ve birazda korkutucu olması konusunda oldukça başarılı. Another World klasik retro grafiklerle geliyor ve eğer istenirse HD grafiklere de çevrilebiliyor. Oyunun müzikleride baştan tasarlanmış ve çeşitli kontrol seçenekleri eklenmiş.

Baldur’s Gate, Baldur’s Gate II ve Icewind Dale

Kapak resmi

Beamdog’u birçok retro sever tanıyacaktır. Kendileri Baldur’s Gate, Baldur’s Gate II ve Icewind Dale‘ı Android için baştan yayınlamışlardı. Eğer bilmeyenler için bunlar muhteşem büyüklükte bir dünyaya ve uzun hikayelere sahip olan ve PC için yayınlanmış birer RPG oyunu. Oyunlar PC’den uyarlama olduğundan özellikle küçük ekranlı Android’lerde kontrollerin ekrana hayli sıkıştığını söylemeliyiz. O yüzden eğer Android cihazınızda bir retro RPG keyfi yaşamak istiyorsanız satın almadan önce bunu göz önüne alın.

Doom and Destiny Advanced

Kapak resmi

Doom and Desnity Advanced bir JRPG oyunu. Bu oyunda etrafta gezinerek yaratıklar öldürüyor, zindanlar keşfediyor ve en sonunda yeni seviyeler kazanıyorsunuz. Oyun Advanced ismine sahip çünkü orijinal Doom and Destiny serisinin bir yeniden yaratılmış hali. Bu oyunda 15 saat uzunluğunda bir hikaye, 15 farklı karakter sınıfı ve 22 adet dış görünüm yer alıyor. Bunların yanında 150 süper güç, 200 yaratık ve 500 farklı bölge keşfedilmeyi bekliyor. Oyun aynı zamanda çapraz platform PvP ve eşli oynanış modlarına sahip ve tüm bu içeriğe Android telefonunuzdan sahip olmanın bedeli yalnızca 9,59 tl.

Evoland

Kapak resmi

Evoland bir başka başarılı jRPG oyunu. Bu oyun birçok farklı stile sahip retro oyunu etrafında şekillenmiş özelliklere sahip. Önce Zelda oyunlarına benzer şekilde eskimiş, monokrom bir hack-and-slash dünyasında oyuna başlıyor ve ardından Final Fantasy IX’e benzer şekilde 3D RPG oyununa dönüyorsunuz. Diğer retro oyunlara kıyasla Evoland’in farklı oynanış yapısı onu oldukça keyifli yapıyor.

Knights of Pen and Paper

Kapak resmi

Knight of Pen and Paper’i tarif etmek biraz zor. Basitçe açıklamak gerekirse oyunda Dungeons and Dragons’ı oynayan bir oyuncu grubunu kontrol ediyorsunuz. Sizin görevinizde aslında başka bir oyunu oynayan bu gruptaki karakterleri yönetmek. Oyun eski tarz grafiklere ve karakter sınıflarına sahip. Bunun yanında tonlarca zindan, şehir ve keşfedilecek bölge sizleri bekliyor.

Pac-Man 256

Kapak resmi

Pac-Man 256 retro oyunlar dediğimiz de ilk ve en meşhur örneklerinden birisi olarak aklımıza geliyor. Kendisi aynı zamanda Android’de bulunabiliyor. Bu da tıpkı orijinal gibi oyun gibi sahada diğer karakterleri yemeye çalışan bir karakteri oynuyorsunuz. Pac-Man 256’nın orijinal oyundaki en büyük farkı ise sınırsız koşu oyunu olması. Yani karakteriniz ölmediği müddetçe oyun devam ediyor. Ancak oyunun çok kısa sürede oldukça karmaşıklaştığını ve böylece rekabetçi bir kimliğe büründüğünü söylemeliyiz.

Terraria

Kapak resmi

Terraria temelde Minecraft’tan esinlenmiş ancak bunu çok daha ileriye taşımış bir hayatta kalma oyunu. Bu oyunda sizleri keşfedilmeyi bekleyen çok büyük bir dünya ve üretilebilecek 1350 adet tarif bekliyor. Bu tarifleri ise dünyada bulabileceğiniz 100 farklı materyalden sağlıyorsunuz. Elbette oyunu sizleri bekleyen çeşitli düşmanlar ve tehlikeli çevre koşulları var. Oyun aynı zamanda yerel çok oyunculu modunu destekliyor ve böylece 4 kişiye kadar oyunu birlikte oynama şansı buluyorsunuz. Tam oyun ücretli olsada ücretsiz bir deneme sürümüne sahip.

Sizler için hazırladığımız retro oyunlar listesi bu kadardı. Eğer başka önerileriniz varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.