Kategoriler
Rehberler

Android’de Bellek Kartı Hızı Nasıl Ölçülür?

Android’de bellek kartı hızı nasıl ölçülür sorusuna yanıt arayalım. Özellikle GB’lar büyüklüğündeki oyunlar ve videolar düşünüldüğünde Android cihazların dahili depolama alanı ve bellek kartı hız değerleri de önem kazanmaya başlıyor. Eğer oynayan yüksek çözünürlükteki videoların takılmasından şikayetçiyseniz veya oyunlar / navigasyon uygulamalarının haritaları gibi yükleme odaklı büyük boyutlu dosyalar sizi fazla bekletiyorsa sorun dahili depolama alanının veya bellek kartının hız değerleri olabilir.

Android’de Bellek Kartı Hızı Nasıl Ölçülür?

https://play.google.com/store/apps/details?id=us.hipxel.performance.disk.speed.test&hl=tr

Android cihazlarda bunu basit bir şekilde test etme şansına sahibiz. Böylece sorunun kaynağını bulabilir ve doğru bir bellek kartı güncellemesi ile sorunları aşabilirsiniz. Google Play’deki ve ücretsiz / reklamsız olan Android: Dahili Depolama Alanı / Bellek Kartı Hız Testi uygulaması bu konudaki en büyük yardımcımız olacak.

Android: Dahili Depolama Alanı / Bellek Kartı Hız Testi

Android’de bellek hızı nasıl ölçülür uygulamasının arayüzü gayet basit. Ana ekranda akıllı telefonunuzun dahili depolama alanı, bellek kartı ve özel bölgelerin alanları gösteriliyor. Buradaki özel bölge olarak adlandırılan kısmı akıllı telefonunuzun kablosuz olarak bağlı olduğu depolama birimleri gibi düşünebilirsiniz. Eğer akıllı telefonunuzda bellek kartı yoksa Internal ve External alanlarının her ikisinde de akıllı telefonunuzun dahili depolama alanı gösteriliyor. Test etmek için seçeneklerden birine basabilirsiniz.

Android: Dahili Depolama Alanı / Bellek Kartı Hız Testi

Telefonda Hız Testi

Internal yani dahili depolama alanının testine başladık. İlk olarak yazma, devamında da okuma testi gerçekleştiriliyor. Yazma testi bellek yongalarının doğası gereği daha uzun sürüyor. Bildiğimiz gibi tüm depolama birimlerinde yazma hızı, okuma hızına göre daha düşük kalıyor. Android’de Bellek Hızı Nasıl Ölçülür? uygulamasında birazdan sonuçları alacağız.

Android: Dahili Depolama Alanı / Bellek Kartı Hız Testi

Telefon Hızı Ölçme

Kısa okuma testi tamamlandıktan sonra sonuçlar geliyor. Kullanmakta olduğumuz dahili depolama alanının okuma hızı 65 MB / sn çıktı. Yazma hızı ise 9.6 MB / sn. Fena sayılmaz ancak çok daha hızlı akıllı telefon modelleri var. Eğer bellek kartınızda düşük sonuçlar alıyorsanız Class değeri ve performans seviyesi yüksek kartlar alarak akıllı telefonunuzu ciddi şekilde hızlandırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Instagram hesabı olmadan Instagram Hikayeleri'ni görmek