Kategoriler
Apps & Oyunlar

Pokemon GO Hakkında 6 Yararlı Bilgi

Pokemon GO Hakkında 6 Yararlı Bilgi

Oyuncunun fiziksel dünyadaki konumuna göre kendini adapte ederek değiştiren Pokemon GO bu özelliğiyle meşhur Pokemon serisini hiç görülmemiş bir noktaya taşıyor. Oyunda amacınız Pokemonları yakalamak ve diğer oyuncuların Pokemonlarıyla dövüştürmek. Pokemon GO mobil dünyaya bomba gibi düştü ve herkes şimdi bu oyun hakkında daha fazlasını bilmek istiyor. Augmented Reality denilen Artırılmış Gerçeklik teknolojisini kullanan oyun içerisinde bazı ilginç gerçekleri de barındırıyor. Şimdi bunları sayfa sayfa ilerleyerek öğrenelim.

pokemongo1

Pokemonların nerede bulundukları coğrafya ve çevreye bağlı olarak değişir.

Belli elementlerin pokemonları yalnızca belli alanlarda bulunuyor. Örneğin, bir su elementinin su birikintilerinin olduğu alanlarda bulunması gibi. Diğer taraftan yağmur ormanları, dağlar ve çöller de kendi eşsiz pokemonlarını barındırıyor. Özellikle parklarda birçok pokemon bulunabiliyor.

Geliştiricilerin altının çizdiği gibi pokemonlar volkanlar ve kuzey kutbu gibi erişilmesi güç ve tehlikeli yerlede bulunmayacak. Bunlar yalnızca insanların gidebildiği yerlerde görülecek. Oyun yeni çıkmasına rağmen ekip henüz efsanevi ve epik tipteki pokemonları nereye yerleştirileceklerine karar vermiş değil. Bunları belki ilerleyen aylarda bir güncelleme ile görebiliriz.

Uygulama yakınlarınızda bir pokemon farkettiğinde cihazınızı titretir. Bu cihazın ekranı kapalı durumdayken dahi gerçekleşir. Pokeball’u parmağınızla pokemona doğru kaydırdığınızda ise onu yakalamış bulunursunuz.

pokemon2

Eşya koleksiyonları ve gym’ler daha çok tarihi ve kültürel yapıların yanında bulunur.

Uygulama tarihi bir yapının ya da köprü gibi bölgenin bilinen simgesinin yakınına gelindiğinde kullanıcıya bir geri bildirim gönderir ve bakılması gereken simgenin tam bir resmini gösterir. Bunlara PokeStops adı veriliyor. Bu bölgelerden bazı eşya koleksiyonları bulunabiliyor ya da poke toplarınızı değiştirebiliyorsunuz.

pokemon3

Yumurtların çatlaması asıl video oyununda olduğu gibi yürünen mesafeye bağlıdır.

Bazen Poke-Stop denilen yerlerde bir yumurta bulacaksınız. Her bir yumurtanın çatlaması için gereken süre değişiyor. Örneğin, 2 kilometre ya da 5 kilometre yürümeniz gibi. Yumurtayı kuluçkaya yatırmak için önce bir “incubator” yani kuluçka makinesi almanız ve yumurtayı içine yerleştirmeniz gerekli. Ardından uygulamayı ister açık isterse arkaplanda çalışmaya bırakabilirsiniz. Geliştirici ekip halen farklı kuluçka makineleri üzerinde çalışıyor ve aynı anda en fazla kaç yumurtayı kuluçkaya alabileceğinizi düzenlemeye çalışıyor. Şu an da bu iki adetle sınırlıdır.

pokemon4

Bir Pokemonu evrimleştirmek için aynısından daha çok yakalamanız gerekir.

Yakalanan her bir pokemon bir miktar Evolution Shard ile gelir. Örneğin, Pikachu’yu Raichu’ya evrimleştirmek için 15 tane daha Pikachu yakalamanız ve bu sayede 15 adet daha Evolution Shard bulmanız gerekir. Ekibe göre aynı tür pokemondan en fazla kaç tane bulunabileceğinin ileride bir sınırı olacak. Ancak bir kez pokemonu evrimleştirdiğinizde arta kalanları serbest bırakabileceksiniz.

pokemon5

Gym’ler PvP savaş alanlarıdır ve dövüşler gerçek zamanlı değildir.

Pokemon Gym’ler tıpkı Poke-Stops’lar gibi bilinen yapıların ve simgelerin yakınında bulunur. Buralarda hep aynı NPC eğitmeni ile dövüşmek yerine gym’ler oyunda gruplar tarafından kontrol edilir. Bir kez yeterli seviyeye ulaştığınızda sizden Valor, Instinct ve Mystic takımlarından birine yazılmanız istenir. Ziyaret ettiğiniz her bir salon bir takım tarafından kontrol edilir. Eğer salon sizin takımınızın kontrolünde ise burada pokemonlarınıza antreman yaptırabilirsiniz. Aksi geçerli olduğunda ise salonun kontrolünü ele geçirmek adına takımınıza katkıda bulunmak için savaşabilirsiniz.

Her salonun iki farklı niteliği vardır: Prestij (prestige) ve seviye yani level. Özellikle level oradaki pokemonların ne kadar güçlü olduklarını gösterir. Prestige ise daha çok sağlık puanı gibidir. Salonun sağlık puanı ne kadar düşükse kontrolü başka takıma kaptırmaya o kadar yaklaşmıştır. Kendi takımınızın kontrolünde olan bir salonun sağlık puanını artırmak için orada antreman yapmayı seçebilirsiniz. Salonun prestij puanı ne kadar yüksekse içerisinde o kadar fazla Pokemon barındırabilir.

pokemongo7

Oyuncular özel bir bileklikle cihazlarını açmadan koleksiyon eşyası toplayabilir ve Pokemon yakalayabilirler.

Uygulama arkaplanda çalışmaya devam ettiği sürece oyuncular bir bileklik yardımıyla (Go Plus) telefonlarından oyunu açmadan dahi bir Pokemonu yakalayabilir ve etraflarındaki eşyaları toplayabilirler. Oyuncular bir PokeStop’a yaklaştığında ya da bir pokemon bulduğunda cihazlarında küçük bir ışık yanar. Işığın rengi yaklaştığınız şeyin bir yaratık mı yoksa toplanabilir bir şey mi olduğuna göre değişir. Işığa basarak bu her neyse toplayabilirsiniz ve uygun olduğunuz zaman telefonu açıp ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Niantic Pokemon GO ile gerçek Pokemon fanlarını ve belkide seriye yeni adapte olacakları tekrar Pokemon dünyası ile tanıştırmayı umuyor ve yaptıkları oyun ile bunu sosyal boyutta tutmayı amaçlıyorlar. Bakalım ilerleyen aylarda Pokemon GO ne gibi güncellemeler alacak ve nasıl bir hale bürünecek.