Kategoriler
Rehberler

Android: Hoparlörleri Birleştirerek Kablosuz Müzik Dinleme

Android’de Kablosuz Müzik Dinleme

Son dönemlerde karşımıza çıkan en iyi uygulamalardan biri hiç şüphesiz Android’de kablosuz müzik dinleme sağlayan SoundSeeder. SoundSeeder’ın tek özelliği Android’de kablosuz müzik dinleme görevini üstlenmesi değil. Yazımız boyunca hem uygulamayı tanıyacak, hem de neler yapabildiğine değineceğiz. Öncelikle uygulamanın bizi en çok etkileyen tarafının aynı anda birden çok akıllı telefonda aynı müziği dinleme özelliği olduğunu diyebiliriz. Bir tane merkez cihazınız oluyor, sonrasında da istediğiniz kadar (elbette bir sınırı vardır) hoparlör olarak tanımlanmış cihazla eşleştirme yaptıktan sonra hepsinden aynı anda aynı müziği çalmaya başlıyor. Sonuç ise harikulade. Evinize bu sayede gerçek bir çevresel ses sistemi kurabilirsiniz, kullanmadığınız akıllı telefonları değerlendirebilirsiniz vb. Gerisi tamamen sizin hayal gücünüze kalıyor.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kattwinkel.android.soundseeder.speaker&hl=tr

Android'de kablosuz müzik dinleme

1.6.x sürümüne geçişle birlikte Android’de kablosuz müzik dinleme sağlayan uygulamanın kullanışlılığı önemli bir seviyeye ulaştı. Artık kulaklık girişini kullanarak dışarıdan harici bir cihaz bağlamak mümkün hale geldi. Ayrıca akıllı telefonun USB ile bilgisayara bir hoparlör olarak da bağlayabiliyoruz. Bu şu anlama geliyor: Akıllı telefonunuz bir verici gibi çalışmaya başlıyor ve diğer tanımlı tüm cihazlara ses aktarımı yapmakla görevlendiriliyor. Ülkelere ve kategorilere ayrılmış 14.000’den fazla internet radyosu dahili olarak eklendi. Android M desteği verilmeye başlandı ve kullanım deneyimi iyileştirildi.

Gerçekten de çok başarılı bir uygulama. Her uygulama için aynı şeyleri demediğimizi biliyorsunuz.:)

Android: Kablosuz Müzik Dinleme

Android’de kablosuz müzik dinleme uygulamasında ilk ekranı geçtikten sonra bize cihazımızın adı soruluyor. Normal şartlarda akıllı telefonun model bilgisi buraya otomatik olarak çekiliyor. Ancak siz birkaç akıllı telefondan kablosuz ses sistemi kurmak istiyorsanız buna farklı bir isim verebilirsiniz. Mesela alt sağ hoparlör gibi bir ismi olabilir.

Android: Kablosuz Müzik Dinleme

Android’de kablosuz müzik dinleme uygulamasında sıra geliyor müzik eklemeye. Bunun için sağ üstte bulunan nota simgesine tıklıyoruz. Karşımıza Local, Ağ, URL ve Google seçenekleri geliyor. Local kısmında telefondaki şarkıları kablosuz olarak dinleme şansına kavuşuyoruz. IP girerek ağ ile bir UPnP cihazına erişebilir, URL ile bir akışı canlı olarak alabilir veya uygulamanın Google Müzik ile entegre çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Android: Kablosuz Müzik Dinleme

Uygulamanın sol taraftan menüsüne girdiğimizde kaynak seçimi yapabiliyoruz. Android’de kablosuz radyo dinleme veya AUX’tan müzik dinleme seçeneklerini de buradan belirleyebiliyoruz. Eğer akıllı telefon hoparlör olacaksa -farklı cihazlarla eşleştirme yaparken hoparlör seçiyoruz- yine bu menüden gerekli seçimi yapıyoruz. Satın alma kısmı da buradan yapılabiliyor. 12.90 TL fiyat istenen Premium sürüm bize göre ucuz bile. Premium sürümle birlikte, uygulamanın ücretsiz sürümdeki iki cihaz adedi eşleşme sınırı kalkıyor. Ücretsiz sürümde ayrıca kablosuz ses aktarımı 15 dakika ile sınırlı. Bu da çözülmüş oluyor. Ayarlar kısmı ise hayli gelişmiş. Hoparlör olan akıllı telefonunuzu sağ veya sol sesleri verecek şekilde bölebiliyorsunuz. Cihaz adı değişebiliyor, IP adresi yenilenebiliyor, uyuma engellenebiliyor, açılışta otomatik olarak hoparlör modu açılması sağlanabiliyor, geçerli ses seviyesi ayarlanabiliyor. Gerçekten ileri düzey ayarlar var.

Android: Kablosuz Müzik Dinleme

Android’de kablosuz müzik dinleme uygulamasında biz seçimimizi radyodan yana yaptık. Kısa bir güncelleme sonrasında ülkelere ve türlere göre radyo istasyonları karşımıza getirilmeye başlanıyor. Burada mevcut FM radyonuzu kullanma şansınız yok. Radyoların tümü internet radyosu. Özellikle ülke ülke ayrıştırılmış olması ve 14.000’den fazla kanal bulunması oldukça iyi. Beğendiklerinizi favorilerinize ekleyebiliyorsunuz.

Android: Kablosuz Müzik Dinleme

Uygulamada Türkiye’yi seçtik ve Türkiye içindeki radyo kanallarına bakıyoruz. Bazı kanallar o an yayında olmayabiliyor veya güncellenmeleri gerekebiliyor. Aktif olanların karşısında bit değerlerini görebilirsiniz. Yüksek bir bit değeri seçmeniz daha kaliteli müzik dinleyeceğiniz anlamına geliyor. Tabii kalite seçiminin internet kotanızın biraz daha fazla harcanmasına ve bağlantınızın anlık bazda biraz daha yavaşlamasına neden olacağını unutmayın.

Android: Kablosuz Müzik Dinleme

Radyo istasyonuna da karar verdiğimize göre Android’de kablosuz müzik dinlemeye biraz daha yaklaştık demektir. Devamında radyo kanalını onaylayarak yayın akışını başlatacağız ve Android’de birden fazla telefondan aynı müziği dinlemek için ayarlara yöneleceğiz.

Android: Kablosuz Müzik Dinleme

Artık radyo yayınını başlatabiliriz. Favorilere de kolay şekilde radyo ekleme yapabilmemiz için bu küçük menüde gerekli kolaylık sağlanmış. Şimdi sırada Android’e kablosuz hoparlör eklemek var. Bunun için üstteki hoparlör simgesinden faydalanacağız. Tabii hoparlör olarak ekleyeceğiniz ikinci telefonda da aynı uygulama kurulu olması gerekiyor ve kullanılış şeklini hoparlör olarak seçmelisiniz.

Android: Kablosuz Müzik Dinleme

Android telefona kablosuz hoparlör ekleme yaparken otomatik olarak taratıp hoparlör telefonları bulabilirsiniz. IP adresi vererek de ekleme yapabilirsiniz. Biz henüz Premium sürümü satın almadığımız için 15 dakikalık kullanım sınırımız başladı. Bağlantı Wi-Fi Direct ile olduğu için o an internet bağlantınızın olup olmaması hiç önemli değil. Gördüğünüz gibi şu anda iki telefondan aynı anda aynı müziği dinlemek görevimizi tamamladık.

Android: Kablosuz Müzik Dinleme

Android’de kablosuz müzik dinleme uygulamasında akıllı telefonun ses tuşlarına basarak tıpkı karşımızda bir ses karıştırıcı varmış gibi her akıllı telefonun ses seviyesini ayrı ayrı belirleyebiliyoruz. Aslında biz yazımızı tamamen akıllı telefonlar üzerine oluşturduk ama ses aktarma işlemini Windows, Linux, Raspberry Pi gibi cihazlara da yapabiliyorsunuz. Sormak istediğiniz tüm sorular için forum sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Çevrimdışı olan kayıp AirPods nasıl bulunur?