Kategoriler
Rehberler

Android: PDF Bölme / Birleştirme Nasıl Yapılır?

Android: PDF Bölme / Birleştirme Nasıl Yapılır?

Android işletim sistemli akıllı telefonlar, taşınabilir bilgisayarların görevini ciddi şekilde üstlenmeye başladı. Artık bilgisayar kullanarak yapabildiğimiz her şeyi akıllı telefonları kullanarak da yapabiliyoruz. Bunlardan biri de PDF bölme ve birleştirme işlemleri. Android’de PDF bölme ve birleştirme işlemleri de oldukça kolay bir şekilde yapılıyor. Bunun için Google Play’den ücretsiz ve küçük bir uygulama indirmeniz yeterli.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sts.pdf_splitnmerge&hl=tr

Uygulamanın sadece reklamları var. Kullanıma dair bir kısıtlama söz konusu değil. Hem bölme, hem de birleştirebilme yapabilmesi bizim beğendiğimiz bir nokta oldu. Ayrıca işlem geçmişine de bakabilmek mümkün. Uygulama görüntü ve renkleri itibariyle de Android’e uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış. Öte yandan kullanım sırasında dikkatimizi çeken detaylardan biri de bölünmüş veya birleştirilmiş PDF dosyalarından istediğimiz birisini hızlı bir şekilde bir başkasına gönderme şansı sunması oldu.

Android PDF Bölme Birleştirme (1)

Android’de PDF bölme ve birleştirme uygulaması üç ana sekmeden oluşuyor. İlk sekme PDF bölmek için kullanılıyor. İkinci sekmede ise PDF birleştirme işlemleri yapılabiliyor. Üçüncü sekmede ise işlem geçmişimize göz atabiliriz. Uygulamada gördüğünüz gibi her şey yeterince anlaşılır bir şekilde yer alıyor.

Android PDF Bölme Birleştirme (2)

İlk olarak Android’de PDF bölme işlemini gerçekleştiriyoruz. Deneme amaçlı bir PDF e-kitap dosyasını uygulama içine ekledik. Bize toplam sayfa sayısı gösterildi. Hangi sayfaların arasını bölmemiz gerektiği soruluyor. Otomatik olarak tümünü bölmek üzere ayarlar sunuluyor. Bir de kaçarlı sayfalar halinde bölmek istediğimiz soruluyor. Burada 1’erli 2’şerli gibi seçimler yapabiliriz.

Android PDF Bölme Birleştirme (3)

Sağ alt köşedeki makas simgesine tıkladığımızda Android’de PDF bölme işlemi henüz sona ermiş olmuyor. Şimdi de bölünmüş PDF dosyasının hangi klasöre alınacağını seçiyoruz. Burada tüm PDF’lerinizin bulunduğu bir klasörü kullanabilir veya daha önceden bu işlem için tayin ettiğiniz bir klasörü uygulamaya gösterebilirsiniz.

Android PDF Bölme Birleştirme (4)

Android’de PDF bölme işleminin son adımındayız. Dosyaya hangi ismin verileceği bize soruluyor. Deneme amaçlı pdf adını verdik. SAVE komutunu vermemizle birlikte PDF dosyamızın büyüklüğüne, kalitesine ve sayfa sayısına göre bölme işlemi başlıyor. Birkaç dakika sonrasında klasörü kontrol edebilirsiniz.

Android PDF Bölme Birleştirme (5)

Tüm sayfalar dosyaadi_sayfasayisi şeklinde oluşturuluyor. Yani bizimkiler pdf_0 olarak oluşturulmaya başlandı ve pdf_132’de sona erdi. İşlem kusursuz bir şekilde sona erdi. Android’de PDF bölme işte bu kadar basit.

Android PDF Bölme Birleştirme (6)

Tercih ettiğimiz uygulama Android’de PDF birleştirme konusunda da işinin ehli. Bu kez ikinci sekmeye yani PDF birleştirme yapılan sekmeye geliyoruz. Dikkat ederseniz ilk sekmede sağ alt köşede makas vardı. Burada da dikiş makinesi kullanılarak güzel bir espri yapılmış. Önce birleştirilecek olan PDF dosyalarını seçiyoruz.

Android PDF Bölme Birleştirme (7)

İlgili klasöre gelip birleştirilecek olan PDF dosyalarını seçtikten sonra Android’de PDF birleştirme işlemine hazırız demektir. Üstelik uygulamanın sıralama konusunda sunduğu destek de oldukça dikkatimizi çeken bir detay oldu.

Android PDF Bölme Birleştirme (8)

Birleştirilecek PDF dosyasının sırasını buradan dilediğimiz gibi ayarlayabiliriz. Dilerseniz PDF dosyalarını kolaylıkla birleştirme sırasından kaldırabilirsiniz. Burada bir önizleme seçeneği sunulmaması şu aşamada eksiklik olarak görülüyor ancak yine de dosya yöneticinize giderek Android’de PDF birleştirme öncesinde merak ettiğiniz dosyaların içeriğini kontrol edebilirsiniz.

Android PDF Bölme Birleştirme (9)

Android’de PDF birleştirme işleminin son aşamasına geldik. Yine bir öncekine benzer şekilde çıkış klasörü seçiyoruz.

Android PDF Bölme Birleştirme (10)

Birleştirilecek olan dosyaya isim veriyoruz ve TAMAM tuşuna basıyoruz. Uygulamanın Türkçeleştirilmesinde birtakım eksiklikler var. Hatırlarsanız bölme aşamasında SAVE diyerek işlemi başlatmıştık. Artık dosyamız birleştirilmiştir. Dosya büyüklüğü, kalitesi ve sayısına göre işlem süresi uzayabilir. Android’de PDF birleştirme işlemi işte bu kadar basit.

Android PDF Bölme Birleştirme (11)

Birleştirme işlemi sona erdiğinde dosyayı ister açarak kontrol edebilir, isterseniz SEND diyerek e-posta, WhatsApp veya türlü yollar ile kolayca göndermeniz gereken kişiye gönderebilirsiniz.

Android PDF Bölme Birleştirme (12)

Uygulamanın HISTORY yani geçmiş kısmında ise şimdiye dek yaptığımız bölme ve birleştirme işlemlerini tarih ve işlem türüne göre analiz etme şansımız bulunuyor. Sorularınız varsa forum sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Telegram'daki İngilizce mesajları otomatik olarak çevirmek