Kategoriler
Rehberler

Android ve iOS: Otomatik Şarkı Sözü Bulma

Android ve iOS’ta Otomatik Şarkı Sözü Bulan Uygulama

Akıllı telefonlarda şarkı dinlerken bir yandan da şarkının sözlerini görüntülemek zor bir iş. Tamam, üzerine şarkı sözlerinin gömüldüğü bazı video klipler çoğu zaman hayat kurtarıcı olabiliyor fakat her zaman bu kadar şanslı olamayabilirsiniz. Ekranı ikiye bölüp, müzik dinlerken aynı zamanda şarkı sözlerini yavaş yavaş kaydırma konusuna hiç girmiyoruz bile. “Otomatik şarkı sözü bulan uygulama var mı?” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet var. Android ve iOS’ta otomatik şarkı sözü bulan Musixmatch bu iş için biçilmiş kaftan.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.musixmatch.android.lyrify&hl=tr

Söze şöyle başlayalım: Uygulama Google Play Store’daki “2015’in En İyi Uygulamaları” kategorisinde yer alıyor. Dünyanın en büyük şarkı sözü arşivi olarak düşünülebilir. Önde gelen müzik servisleri ile senkronize olarak çalışıyor ve müzik dinlerken sözlerin karşınızdan akıp gitmesini sağlıyor. Tek kelimeyle muhteşem. Ek olarak kareokeciler için Chromecast ile birlikte kullanıldığında ekrana müzik ve şarkı sözlerini birlikte gönderebiliyor, uyku zamanlayıcısı içeriyor, ekolayzır ile detaylı ses ayarı sağlıyor, otomatik şarkı bilgisi ve albüm kapağı buluyor ve Android Watch ve Android TV kullanımı sağlıyor. Biz uygulamayı Android’li bir akıllı telefon üzerinden anlatacağız. iOS’ta birkaçının dışında aynı özellikler yer alıyor.

Android ve iOS Otomatik Şarkı Sözü Bulma (1)

Otomatik şarkı sözü bulma sağlayan Musicmatch uygulamasını ŞİMDİ ETKİNLEŞTİR diyerek kuruluma başlıyoruz. Musicmatch’i aynı zamanda Android için en iyi müzik çalma uygulaması olarak da size tavsiye edebiliriz. Sunduğu özellikler ve yönetilebilirlik açısından sınıfının en iyilerinden biri olduğunu göreceksiniz. Senkron şekilde Türkçe müzikler için otomatik şarkı sözü getirme özelliği ile hiç tartışılmayacak düzeyde iyi.

Android ve iOS Otomatik Şarkı Sözü Bulma (2)

Sırada Musicmatch’e bildirim erişimi izni vermek var. Uygulama bunu zaten size soruyor ve ilgili sayfaya yönlendirip seçim yapmanızı istiyor. Bu noktadaki amaç, otomatik şarkı sözü bulan uygulama için şarkı isimlerine erişebilme yetkisi. Bildirim kısmında yer alan şarkı ve şarkıcı adına göre Musicmatch eşleştirme yapıyor ve karşınıza getiriyor.

Android ve iOS Otomatik Şarkı Sözü Bulma (3)

Bildirim erişimi vereceğiniz için Musicmatch sizi bu konuda açık bir şekilde uyarıyor. Yeri gelmişken uygulamanın tamamen Türkçe olduğunu ve gerçekten iyi bir şekilde Türkçeleştirildiğini belirtelim. Burada endişelenecek bir şey yok. Amaç sadece otomatik şarkı sözü bulan uygulama için ihtiyaç duyulan çalan müzik bilgileri. Mesajlarınız veya WhatsApp bildirimlerinizle hiçbir şekilde ilgilenilmiyor. Uygulama zaten müzik dinleme dışında devrede olmuyor.

Android ve iOS Otomatik Şarkı Sözü Bulma (4)

Uygulama Google Play Music, Youtube, Spotify, Pandora ve Deezer gibi servislere entegre olabiliyor ve çalan her şeyin sözlerini karşınıza getiriyor. Ayrıca depolama alanında veya SD kartta bulunan şarkılar için de aynı şekilde işliyor. Kullanmak için kısa bir kayıt adımına ihtiyaç var. Merak etmeyin sona yaklaşıyoruz.

Android ve iOS Otomatik Şarkı Sözü Bulma (5)

Kayıt işleminde e-posta ile ilerleyebiliyoruz. Daha hızlı olabilmek açısından Facebook ya da Google+ kullanma şansı var. Artık şarkı dinlemeye ve dinlerken de sözlerini keşfetmeye hazırız demektir. İsterseniz karaoke yapın.

Android ve iOS Otomatik Şarkı Sözü Bulma (6)

Denemelerimize göre otomatik şarkı sözü bulan uygulama sözleri iyi bir zamanlama ile karşımıza getiriyor. Hatta kendimizi hazırlamamız açısından biraz daha önce getiriyor diyebiliriz. Şarkıyı atlatsak bile senkron şaşmıyor ve metinlerin geliş efekti göze oldukça hoş görünüyor. Sormak istedikleriniz için forum sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Android için Doc - PDF | PDF - Doc çevirici