Kategoriler
Apps & Oyunlar

Pokemon GO: Gym ve PokeStop’ları Bulmak

Bugün Gym ve PokeStop’ları bulmak konusunu ele alacağız. Pokemon GO aynı zamanda Ingress‘in de yapımcısı olan Niantic isimli geliştirici ekip tarafından hazırlanmış bir oyun. Eğer Ingress nedir diye merak ediyorsanız, kendisi de tıpkı Pokemon GO gibi konum temelli bir sanal gerçeklik oyunu. Bir başka ortak yanları ise aynı oyun haritasını kullanıyor olmaları.

Gym ve PokeStop’ları Bulmak

Ingress haritasında görünen bu mavi noktalar aslında birer Gym ve PokeStop’lar.

Geçtiğimiz günlerde sizlere Gym’ler ve Gym lideri olma hakkında faydalı bir rehber hazırlamıştık. Bu rehbere dilerseniz buradan göz atabilirsiniz. Ancak şimdi daha farklı bir konu ile karşınızdayız.

Pokemon GO yazının hemen başında bahsettiğimiz Ingress ile birçok ortak yanı olan bir oyun. Her iki oyunda gerçek dünyada keşif üzerine kurulu ve dünyamız ile paralel olan bir haritaya sahipler. Yani oyunda gösterilen tüm noktalar aslında gerçek dünyada bir konuma işaret ediyorlar.

İlginizi Çekebilir:  Soru çözdürme uygulaması önerisi

Ingress‘i uzun zamandır oynayan ve bulundukları yerleri keşfe çıkan oyuncular bu zamana kadar oyunun haritasını çeşitli lokasyon ve nesne bilgilerini içeren bilgilerle doldurdular. Pokemon GO yapılırken geliştirici ekip etrafınıza Gym ve PokeStop gibi noktaları koymak için haliyle oyuncuların Ingress’de sağladığı bu verilerden faydalanmış oldu.

Ingress oyununda Portal diye gösterilen yerler aslında Pokemon GO’da PokeStop ve Gym noktalarına denk geliyor. Yani Ingress’in oyun haritası istenirse Pokemon GO’da Gym ve PokeStop gibi noktaları bulmak için kullanılabilir. Şimdi kurulum aşamalarını görmek için sonraki sayfaya geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Soru çözdürme uygulaması önerisi

Ingress Kurulumu ve Intel Haritası Kullanımı

Oyun haritasına erişmek için önce Ingress’i telefonunuza kurmanız gerekiyor. Bir hesap aldıktan sonra Ingress’in web sitesine giriş yaptığınızda şuradan Intel haritasını görüntüleyebiliyorsunuz. Burayı kullanarak Pokemon GO’da ki çeşitli lokasyonları geniş bir harita üzerinde bulabileceksiniz. Ücretsiz bir oyun olan Ingress’i iOS ve Android için aşağıdaki bağlantılardan indirin.

Yalnızca Pokemon GO Noktalarını Görüntülemek (Opsiyonel)

Harita başta size oldukça karmaşık gelebilir ancak isterseniz Chrome ve Firefox için geliştirilmiş IITC ismindeki eklentiyi kullanarak haritadaki diğer tüm noktaları Pokemon GO ile ilişkili olanlar hariç gizleyerek daha rahat bir görüntüleme imkanı sağlayabilirsiniz. Yazının geri kalanı IITC kurulumu kapsıyor ve opsiyonel olduğunu belirtelim.

IITC Kurulumu

Chrome için Tampermonkey eklentisini veya Firefox için Greasemonkey eklentisini yükleyin. Eklentiler yüklendikten sonra buraya tıklayarak IITC’nin yükleme işlemini başlatın. Tek yapmanız gereken çıkan diyalog butonuna onay vermek olacak.

İlginizi Çekebilir:  Soru çözdürme uygulaması önerisi

IITC’yi aynı zamanda Android için indirebilirsiniz. Uygulama basit bir web tarayıcısı olarak çalışır ve masaüstü sürümünde olduğu gibi Ingress’in Intel haritasını sadece Pokemon GO noktalarını kapsıyacak şekilde görüntüler.

IITC-Mobile‘ı iOS için de bulmak mümkün ancak fan yapımı olduğundan uygulamanın sorunsuz çalıştığı söylenemez. Yine de denemek isterseniz buraya tıklayarak App Store sayfasına gidebilirsiniz.

Pokemon GO’da PokeStop ve Gym noktalarını bir harita üzerinde görüntülemek konusunda bilmeniz gerekenler bunlardı. Tek yapmanız gereken Ingress oyununu mobil cihazınıza kurup web site üzerinden Intel haritasını görüntülemek olacak. Ancak IITC gibi opsiyonel kurulumları da göz ardı etmemek gerek. Konu hakkında daha fazla sorunuz varsa yorum bırakmayı unutmayın.