Kategoriler
Rehberler

Android: Stop Motion İle Video Animasyon Yapma

Stop Motion İle Video Animasyon Yapma

İlgi çekici videolarla veya sinema terimleriyle aranız iyiyse muhtemelen “Stop Motion” tekniği ile üretilmiş video animasyonların yeri sizde bir başkadır. Normal şartlarda Stop Motion ile video animasyon yapma ileri düzey çekim ve montaj bilgisi gerektirir ancak Android ortamında bunu da günü kurtaracak kalitede ve pratik şekilde üretebilmek mümkün. Elbette bu noktada profesyonel olan uygulamaları ayrı tutuyoruz. Android ortamında dakikalar içinde enfes Stop Motion video animasyonlar üretebilirsiniz. Y

ine bu alanda bir yığın uygulama karşımıza çıkıyor ancak aralarında en çok beğendiğimiz Stop Motion Studio oldu.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cateater.stopmotionstudio&hl=tr

Uygulamanın birçok özelliği ve eklentisi var. Normal şartlarda rahatsız edici reklamlar karşınıza gelmiyor ancak paralı olan sürüme geçerseniz, çok daha fazla özellikle daha dikkat çekici çalışmalar üretebilirsiniz. Paralı sürümde temalar, arka planlar, geçiş efektleri, renk filtreleri, maskeleme gibi detaylar göze çarpıyor. Bunların hiçbirini kullanmadan -ki bizce şart değil- Android’de Stop Motion video animasyon yapma için ücretsiz sürümü de kullanabilirsiniz.

Android Stop Motion İle Video Animasyon Yapma (1)

Uygulamanın arabirimi oldukça sade. Bir tane örnek Stop Motion mevcut. Eğer ücretli sürümü tercih ederseniz kullanabileceğiniz efektleri bu video üzerinde önceden deneyebilirsiniz. İlk açılışta LIBRARY kısmı karşınıza getiriliyor. Buradan + simgesine basarak yeni Stop Motion video animasyon yapma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. THEATER kısmında ise YouTube’da bulunan en yeni ve en popüler çalışmaları izleyebilir, beğendiklerinizi favorinize alabilirsiniz. Elbette bu Stop Motion Studio ile üretilmiş muhteşem çalışmalar burada size ilham kaynağı olabilir.

Android Stop Motion İle Video Animasyon Yapma (2)

İlk olarak çekimlerimizi yapıyoruz. Çekimlerimizde istediğimiz kadar kare kullanabilirsiniz. Tabii burada akıllı telefonunuzun kamera kalitesi ve sahip olduğunuz ekipmanlar, ortaya çıkan sonuç üzerinde doğrudan etkili olacak. Videoculuğun ilk kuralının iyi ekipmanlar olduğunu unutmamak gerek. Stop Motion video animasyon yapma uygulamasında menü de oldukça anlaşılabilir yapıda.

Android Stop Motion İle Video Animasyon Yapma (3)

Uygulamada tıpkı ileri düzey bilgisayar programlarındaki gibi bir zaman çizelgesi mevcut. Burada kareler üzerinde teker teker oynamalar yapabiliyoruz, beğenmediğimiz kareleri çalışmadan tamamen çıkartabiliyoruz veya kareler üzerine yazı yazabiliyoruz. Bilgisayarda aklınıza gelebilecek basit düzeyde işlemler yapılabiliyor. Ücretsiz sürümde bunda bir kısıtlama olmaması hoş.

Android Stop Motion İle Video Animasyon Yapma (4)

Stop Motion video animasyon yapma işleminde dilediğimiz kadar kare ekledikten sonra, oynatmaya dair ayarlara girip hızı belirliyoruz. Bu aynı zamanda videonuzun uzunluğu yani süresi üzerinde doğrudan etkili olan bir dinamik. Ayrıca ayarlara, eklediğiniz son sahneleri daha rahat kontrol edebilmeniz için bir de Play Last Frames Only seçeneği eklenmiş. Kare akış değeri ise 1 FPS ile 30 FPS arasında değişiyor. 30 FPS zaten Stop Motion tekniği ile çelişen bir değer. Sahnenin aksiyonuna göre 5-10 FPS arası ideal olacaktır. Daha altı değerler ise slayt gösterisi olarak adlandırılan gruba giriyor.

Android Stop Motion İle Video Animasyon Yapma (5)

Çalışmaya ek görsel ekleme, ek video ekleme veya açılış görseli ekleme gibi özellikler de paralı sürümde geçerli oluyor. Fakat uygulamanın kütüphanesinden veya kendi müziklerimizden kolaylıkla seçip eklememizde ücretsiz sürüm için bir sınırlama getirilmemiş. Stop Motion video animasyon yapma işlemini artık tamamladık sayılır.

Android Stop Motion İle Video Animasyon Yapma (6)

Gördüğünüz gibi Android ortamında bu iş bir hayli basit. Ortaya çıkan videoda 1080p tercih edebiliyoruz. Herhangi bir kısıtlama yok. Daha küçük boyutlara indirgeyip doğrudan WhatsApp’tan paylaşma veya sosyal platformlara yükleme şansı da var. Kısacası Stop Motion adına temel özellikleri, yeterli seviyede ve ücretsiz olarak sunuyor. Sorularınız varsa forum sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  11 adet gizli Google oyunu