Kategoriler
Apps & Oyunlar

Liste: Pokemon GO İçin 12 Kritik İpucu

Geçtiğimiz günlerde sizlere Yeni Başlayanlar İçin Dev Pokemon GO Rehberi başlıklı oldukça faydalı bir rehber sunmuştuk. Şimdiyse Pokemon GO oynarken size çeşitli avantajlar sağlayacak birbirinden faydalı ipuçları ve püf noktaları ile karşınızdayız.

Pokemon GO İçin 12 Kritik İpucu

Bu ipuçları yazımızda daha önce rehberlerimizde yer vermediğimiz bazı önemli detayları yakalamaya çalışacağız. Şimdi dilerseniz başlayalım.

Ekranı Uzaklaştırmadan Faydalanın

pokemon go zoom uzaklaştırma

Oyunu keyifli yapan yanlarından biri de otobüs ya da tren içinde hareket halindeyken dahi oyunu sorunsuzca oynayamaya devam edebiliyor olmanız. Hatta bir taşıtla hareket etmenin bir avantajı var ki o da kısa süre içinde birçok farklı noktayı gezebiliyor ve buradaki PokeStop ve Pokemon‘ları yakayabiliyor olmanız. Eğer bir PokeStop’u gözden kaçırdığınızı düşünüyorsanız klasik iki parmakla uzaklaştırma hareketini yaparak ya da ekrana çift dokunarak o PokeStop’un tekrar görünmesini sağlayabilir ve bu sayede onunla bir kez daha etkileşime girme şansını bulabilirsiniz. Aynı şey Pokemon’lar için de geçerlidir.

Bataryayı Frenleyin

pokemon go battery saver şarj tüketimi

Pokemon GO bu zamana kadar deneyimlediğimiz mobil oyunlar arasında en hızlı batarya tüketenlerden biri. Ancak geliştiriciler bunu göz önüne almış olmalıki ekranın sağ üstünde görünen Settings yani ayarlar penceresine Battery Saver adında bir özelliği eklemişler. Bunu işaretleyerek Pokemon avlarınızın süresini bir miktar daha uzatabilirsiniz. Ancak birkaç saatliğine dışarıda olmayı planlıyorsanız mutlaka yanınızda bir taşınabilir batarya bulundurmayı unutmayın.

İlginizi Çekebilir:  Soru çözdürme uygulaması önerisi

Haşlanmış Yumurta

pokemon go yumurtalar eggs

Eggs yani yumurtalar ne kadar yürüdüğünüze bağlı olarak çatlar. Bazen bu 2 km ya da 4 km bazense 10 km dahi olabilir. Ancak unutmayın eğer uygulama uykuya geçtiyse yürüdüğünüz mesafeyi saymaz. Bu yüzden uygulamayı böyle durumlarda açık tutmaya dikkat edin. Ayrıca oyun bir otobüs ya da arabada olduğunuzu anlayabilecek kadar akıllıdır (20 km/s hızın üstüne çıkıldığında), yani hile yapmak yok!

Bunca Pidgey’i Ben Ne Yapayim?

pokemon go pidgey evrim pidgeotto

Hala her köşe başında görmekten sıkıldığınız Pokemon’ları yakalamanız için bir neden var. Aynı Pokemon’lardan CP’ce daha zayıf olanlarını seçin ve bunları Professor Willow‘a göndererek karşılığında bir miktar Candy kazanın. Bu Candy’leri kullanarak o tekrar tekrar bulmaktan usandığınız Pokemon’ları hiç olmadıkları kadar iyi hale getirebilirsiniz, yani evrimleştirerek bir üst Pokemon’a dönüştürebilirsiniz. Bu hem size önemli bir miktar XP yani deneyim puanı da kazandıracaktır.

CP Barına Dikkat Edin

pokemon-go-doduo

Yumurtalardan ve yakaladığınız Pokemon‘lardan Stardust kazanırsınız. Bunlar Pokemon’ların CP değerlerini artırmak için kullanılır ve açık ara farkla oyundaki en değerli kaynaktır. Pokemon’larınızın isimlerinin hemen altında yeşil bir bar göreceksiniz. Bu onların bir sonraki seviyeye geçmeden yani güçlenmeden önce ne kadar deneyim puanına daha ihtiyaçları olduğunu kabaca gösterir. Eğer bu yeşil bar dolmaya çok yakınsa Power Up seçeneğini kullanmayın zira böyle yaparak zaten güçlenmeye çok yakın olan bir Pokemon için kaynağınızı araya vermiş olacaksınız. Onun yerine seviye atlamasını bekleyin ve sonrasında kullanın.

Doğal Seçilim

pokemon go zubat

Pokemon’lardan CP barı henüz düşük olanlarını evrimleştirerek materyallerinizi boşa harcamayın. Tıpkı Power Up seçeneğinde olduğu gibi Evolve yani evrimleştirme seçeneğinde de CP barının hangi konumda olduğuna dikkat edin. Pokemon’u evrimleştirdiğinizde CP barının nerede olduğu değişmez ve bir sonraki Power Up için gereken Candy ve Stardust miktarı da bir o kadar fazla olur. CP barı dolmaya yakın olan Pokemon’ları evrimleştirin.

İlginizi Çekebilir:  Soru çözdürme uygulaması önerisi

Elementleri Hafife Almayın

pokemon go ateş pokemonu

Pokemon büyük bir kağıt makas oyununa benzer. Ateş çimeni, çimen suyu ve su ateşi yener gibi. Bu nedenle düşman gym’ine yaklaşmadan önce elinizde 6 farklı elemente ait Pokemon bulundurmaya çalışın. Böylelikle gym’de sizi bekleyen düşman Pokemon’larına karşı daha fazla oranda cevap verme şansınınız olur. Aynı şey gym’i kontrol altına aldığınızda da geçerlidir. CP’ce en düşük Pokemon’larınızı orada bırakmak yerine en güçlülerini seçin ve böylece gym’i bir süre savunarak (yaklaşık 20 saat) büyük miktarlarda Stardust ve Coin kazanabilirsiniz.

Zaman Yaraları İyileştirmez

pokemon go savaş

Pokemon‘larla girdiğiniz savaşlardan kazansanız dahi yara alırsınız. Bu Pokemon’ların yaraları kendi kendine iyileşmez. Hatta çok fazla sağlık puanı kaybettiklerinde Faint yani baygın düşerler ve onları iyileştirene kadar tekrar dövüşe sokamazsınız. Yapmanız gereken şey ise oyunun size sunduğu Revive ve Potion nesnelerini kullanmak. Revive baygın bir Pokemon’un savaşa devam etmesini sağlar ve Potion ise yalnızca bir miktar sağlık puanını kazandırır. Evolution yani evrimleştirme de aynı zamanda Pokemon’un canının tamamen dolmasını sağlar.

Iskaladığınız Topları Geri Kazanın

pokemon go pokeballs

Pokemon’u tek seferde yakalamak gerçekten beceri isteyen bir iş. Hepimiz genelde attığımız ilk topları ya da bir diğerlerini ıskalarız. Ancak bu topların araya gittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Eğer fırlattığınız PokeBall’u ıskalarsanız yerde yuvarlanmaya başladığını göreceksiniz. İşte tam bu esnade hızlıca hareket edip üzerine dokunarak o topu geri kazanabilirsiniz. Ancak çabukluk önemli zira toplar yalnızca birkaç salise boyunca ekranda kalırlar.

İlginizi Çekebilir:  Soru çözdürme uygulaması önerisi

Pokemon’lar Nadiren Aynıdırlar

pokemon go list

Oyun sizi karşılaştığınız her Pokemon’u yakalamaya teşvik ediyor. Zira geliştirilen bu akıllı oyun mekaniği sayesinde nadiren yakaladığınız iki Pokemon’un tamamen aynı olduğunu farkedeceksiniz. Hatta bunlar aynı cins olsalar bile gerçekte farklıdırlar. Çünkü her birinin farklı CP (Combat Power) değerleri ve hatta farklı saldırı hareketleri vardır. Hiçbir Pokemon’u geride bırakmayın, bunlar Zubat olsalar dahi!

Çemberin Rengine Dikkat Edin

pokemon go çemberler

Bir Pokemon’u yakalamak üzereyseniz, onun etrafındaki çemberin hangi renkte olduğuna dikkat edin. Yeşil renk yakalamanın çok kolay olduğunu ve sarı renk ise yakalamanın biraz daha mücadele gerektireceğini ifade eder. Turuncu renkli çembere sahip Pokemon’lar genelde yakalaması normalden daha zor olanlardır ve bazen bunların kırmızı renkte olanlarını dahi görebilirsiniz ki bunları yakalamak neredeyse imkansızdır çünkü çok fazla miktarda PokeBall harcamak zorunda kalırsınız ve en sonunda eliniz boş dönebilirsiniz.

Pembe Yapraklar

Pokemon go

Pokemon GO her ne kadar karmaşık görünsede oyunun harita kullanımı oldukça basittir. Yalnızca tek parmağınızla çevrenizde olan biten her şeyi detaylıca görebilirsiniz. Örneğin, ekrana çift dokunduğunuzda kolayca uzaklaştırma ve yakınlaştırma yapabileceğiniz gibi. Oyunda yakınlaştırma özelliği oldukça faydalı zira bu sayede etrafınızda gerçekleşmekte olan bazı şeyleri detaylıca görebiliyorsunuz. Bunlardan bir tanesi de pembe yapraklar. Bunları gördüğünüzde bilmelisiniz ki bir oyuncu o noktada Lure Module kullanmış ve her 3 dakikada bir bir Pokemon o noktada ortaya çıkacak. Bunları sizde yakalayabilirsiniz!