Kategoriler
Apps & Oyunlar

Pokemon GO Kamera Sorunu ve Çözümü / AR Hatası

Pokemon GO‘da sıkça yaşanan bir kamera problemi olduğu bir gizem değil. Bizde burada şahit olduğumuz kadarıyla bu sorunu yaşayan birçok insan gördük. Peki Pokemon GO kamera sorunu neden ortaya çıkar ve nasıl çözülür? Bunu gelin hep beraber inceleyelim.

Pokemon GO Kamera Sorunu ve Çözümü / AR Hatası - Akıllı Telefon

Pokemon GO Kamera Sorunu

Pokemon Go kamera sorunu edindiğimiz bilgilere ve incelediğimiz yorumlara göre en çok cihazdaki jiroskop teknolojisinin eksikliğinden kaynaklanıyor. Android ve iPhone‘larda görülen bu problemin en yaygın sebebi şu an için bu.

Cihazınız Jiroskopa Sahip mi?

Kapak resmi

Eğer telefonunuz jiroskop destekliyor mu öğrenmek için Sensor Kinetics isimli ücretsiz Android uygulamasını kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Soru çözdürme uygulaması önerisi

iPhone kullanıcıları içinse durum biraz daha farklı. Zira iPhone 4‘ten itibaren bugüne kadar üretilmiş tüm modellerde jiroskop teknolojisi kullanılmış. Ancak görülen o ki kameranın iPhone modellerinde çalışmaması problemi daha çok iOS 10 Beta 2 yüklü cihazlarda ortaya çıkıyor.

AR Kamerasını Kapatmayı Deneyin

Eğer telefonunuz bir şekilde AR kamerası ile düzgün çalışmıyorsa bu özelliği kapatarak normal moda geçebilirsiniz. Çünkü bu kameranın çalışması için jiroskop gerekli. Eğer çalışmıyorsa yalnızca siyah bir ekran görürsünüz. Ancak normal moda geçtiğinizde oyunu oynamaya ve Pokemon yakalamaya devam edebilirsiniz. Çünkü oyunun bu kısmını oynamak için jiroskopa ihtiyacınız yok.

İlginizi Çekebilir:  Soru çözdürme uygulaması önerisi

Kamerayı AR’dan normal moda geçirmek için ekranın sağ üstünde bulunan AR butonunu kullanmayı deneyin.

Pokemon’un Kamerada Görünmemesi

Birçok insanın raporuna göre AR mod açıldığında normalde yerinde olması gereken Pokemon bir anda kamerada görünmeyebiliyor. Bunun AR deneyimini yerle bir ettiği şüphesiz ancak şimdilik herhangi bir çözümü de yok. Zira daha çok eski model cihazlarda ortaya çıkan bir şey ve tek yapılması gereken AR’i kapatarak oynamaya devam etmek olacak.

Pokemon GO Kamera Sorunu

Ancak ilerleyen günlerde Niantic tarafından yayınlanacak bir güncelleme ile bu tarz sorunlar çözüme kavuşturulabilir. Piyasada çok fazla sayıda akıllı telefon modeli olduğundan firmanın tek bir güncelleme ile problemi tüm cihazlarda çözmesini beklemiyoruz. O nedenle güncellemeler zaman içinde gelecektir.

İlginizi Çekebilir:  Soru çözdürme uygulaması önerisi

Eğer Cihazınızda Jiroskop Varsa

Eğer telefonunuz bir jiroskopa sahipse o halde problemin nedeni daha farklı bir şey olabilir. Örneğin, oyunun eski işletim sistemleri ile olan uyum sorunu ve yazının hemen başında paylaştığımız iOS 10 Beta 2’nin yarattığı sıkıntı gibi. Eğer iOS 10 Beta 1 ya da 2’ye sahipseniz cihazı iOS 9’a downgrade yaparak problemi çözme ihtimaliniz var.

Pokemon GO’da yaşanan kamera sorunu ve bunun bazı muhtemel nedenleri ve çözümleri bunlardı. Eğer siz de bu sorunu yaşıyorsanız cihazınızın özelliklerini bir kez daha gözden geçirin. Eğer güncel bir cihaza sahipseniz beta versiyonlar yerine stabil bir işletim sistemi kullanmaya çalışın. Sorunu hangi cihazda yaşadığınızı yorum kısmında belirtebilirsiniz.