Kategoriler
Apps & Oyunlar

Pokemon GO Çılgınlığını Gösteren 10 İşaret

Pokemon GO yalnızca birkaç gün önce yayınlanmış olmasına rağmen tüm yaştan oyuncuların oyuna gösterdiği büyük ilgi neticesinde kısa sürede milyonlarca kişi tarafından oynanmaya başlandı. Öyle ki oyun günlük aktif kullanıcı sayısıyla Twitter’i bile geride bıraktı durumda.

Pokemon GO Çılgınlığı

Bu çılgınlığı göz ardı etmek kolay değil. İşte dünyada bizlere Pokemon GO’nun kontrolden çıktığını gösteren 10 işaret.

2.000 İnsanın Birlikte Oynaması

Pokemon GO Çılgınlığı

Eğer oyunu birkaç arkadaşınızla oynayıp çok fazla eğlendiğinizi düşünüyorsanız birde bu kalabalığa göz atın. Bu olay Avustralya‘nın Sidney kentinde meydana geliyor. 2.000’den fazla insan Sidney’de toplanarak aynı anda Pokemon GO yakalamaya başlıyorlar. Oyunu daha keyifli hale getirmek için toplanan insanların oluşturmuş olduğu bu kalabalığın büyüklüğü gerçekten hayret verici.

İş Ortamında Pokemon Yakalamak

Pokemon GO Çılgınlığı

Evinde ve hatta komşusunun bahçesinde Pokemon bulan insanları duymuşsunuzdur. Ancak işinde bilgisayarının başında çalışırken Pokemon yakalamaya devam eden insanların sayısı da hayli fazla. Kimileri klavyesinin üstünde bir Poliwag bulurken kimileri koridorda bir Pidgey‘e rastlıyor ya da kahve makinasının yanında bir Horsea‘ye. Hatta sosyal medyada dolaşan bir görüntüde patron çalışanına “Bu işi molaya bırak aksi halde hepsini yakalamak için bolca zamanın olacak.” notunu bıraktığı görülüyor.

İnsanlara Egzersiz Yaptırması

Pokemon GO Çılgınlığı

Sayısız kullanıcı özellikle Twitter‘dan yaptığı paylaşımlarda Pokemon GO oynamanın bacaklarını çok yormasından ve eve baygın halde eve dönmelerinden şikayetçi. Çünkü Pokemon yakalamak için farkında olmadan çok fazla yol yürüyorlar ve antremansız bedenleri en sonunda bu duruma pes ediyor. Eğer sabah yürüyüşlerinizde sokakta daha fazla insan görmeye başladıysanız bunun sebebini biliyorsunuz.

Hiç Ummadığınız Yerlere Götürmesi

Pokemon GO Çılgınlığı

ABD‘nin Wyoming eyaletinde 9 Temmuz’da bir kızın polise verdiği ifade nehirde bir ceset bulduğuna işaret ediyordu. 19 yaşındaki kız ceseti Pokemon aramaya çıktığı esnada bulduğunu dile getirsede polisin yaptığı araştırmada olayın Pokemon oynamadan kaynaklanmadığı ve sadece bir boğulma vakası olduğu ortaya çıktı. Pokemon GO’nun insanları normalde girmek istemeyecekleri ara sokaklara soktuğu ve tehlikeli olabilecek yerlere götürdüğü ortada.

Silahlı Soygun

Pokemon GO Çılgınlığı

Yine dünyanın en kalabalık ve aynı zamanda en çok bireysel silahlanmanın görüldüğü ülkelerinden ABD‘nin Missouri eyaletinde yaşanan olay üç Missouri’li gencin silahlı soygun yapmak üzereyken yakalanmasını kapsıyor. İddialara göre soyguncular önce Lure Module kullanarak kurbanlarını bulundukları PokeStop‘a çekmeyi ve daha sonra onlara pusu kurmayı amaçlamış. Zira Lure Module kullanıldığında haritada pembe yapraklar ile herkes tarafından görülebiliyor.

Drone ile Pokemon Yakalamak

Pokemon GO Çılgınlığı

Birçok insan Pokemon yakalamak için yürür ancak bir Tumblr kullanıcısının yaptığı paylaşım görenleri şaşkına çevirdi. Akıllı telefonunu bir drone‘a bantlayan kullanıcı onu drone ile havalandırarak önce Pokemon’ların olduğu noktalara götürdü ve daha sonra bir uygulama ile uzaktan erişim sağlayarak telefonunu dizüstü bilgisayarı başından kontrol etti. Sistemin neredeyse sorunsuz çalıştığını belirten kullanıcının tek korkusu drone’unun çalınma ihtimali.

Nintendo Hisselerinin Bir Günde Fırlaması

Pokemon GO Çılgınlığı

Nintendo‘nun hisseleri artık düşüş göstermeyi bıraktı. Zira Pokemon GO‘nun popülaritesi 24 saat içinde firma hisselerinin %25 fırlamasına ve pazar payının da 7.5 milyar dolar artmasına neden oldu. Bu verilerle firma 1983’den bu yana gördüğü en yüksek bir günlük artışını yaşadı. Oyunun henüz tüm ülkelerde yayınlanmamış olması da ayrı bir önem taşıyor.

Spotify’ı Bile Etkiledi

Pokemon GO Çılgınlığı

İnsanların oyuna olan ilgisi devamında Spotify gibi bir popüler müzik platformunu bile etkiledi. Firmanın yaptığı açıklamaya göre dizinin orijinal müziği olan “Gotta Catch ‘Em All” bu hafta %362 oranında daha çok dinlendi ve 197 binden fazla Pokemon ile alakalı olan çalma listeleri oluşturuldu.

Tinder’dan Bile Daha Büyük

Pokemon GO Çılgınlığı

Pokemon GO yalnızca birkaç gün içinde ABD‘deki Android cihazların %5’inden daha fazlasına yüklendi. Kaldı ki dünyanın en büyük arkadaşlık uygulamalarından Tinder için bu oran yalnızca %2’dir. Paylaşılan verilerin devamında kullanıcıların %60‘ından fazlasının oyunu günlük olarak oynadığı ve günde ortalama 43 dakika oyunda kaldığı gözlendi.

Aldatmaca Hikayeler

Pokemon GO Çılgınlığı

Araç kullanırken Pokemon yakalamaya çalışmak iyi bir fikir değildir ancak bunun tam aksini düşünenlerde var. Hal böyle olunca otobanda yaşanan bir kazanın sürücünün yolun ortasındayken Pikachu yakalamak için aracını durdurmasıyla gerçekleştiği iddia edilmeye başlandı. Her ne kadar bu aldatmaca bir hikayeden ibaret olsa da birçok kişi bunun gerçek olduğuna inandı.