Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda Gizli Video Kaydı Yapma

Android: Gizli Video Kaydı Yapma

Geçtiğimiz günlerde Android’de gizli ses kaydı yapma konusunu şu bağlantıda ele almıştık. Gelen yoğun ilgi üzerine şimdi de Android’de gizli video kaydı yapma nasıl oluyor; ona değineceğiz. Yine bu iş için seçilebilecek onlarca uygulama olduğunu söyleyelim. Bizler aradığımız kayıt sırasında bildirim simgesi göstermeme, zaman ayarlı kayıt ve herhangi bir kısıtlama olmadan kullanılabilme gibi önemli özelliklerin tümünü tek bir yazılımda bulduk. Üstelik size tavsiye edeceğimiz yazılımın kullanım arabiriminde olmasa da menülerinde tamamen iyi derecede Türkçeleştirme yapılmış durumda.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kimcy929.secretvideorecorder&hl=en_US

Android’de gizli video kaydı yapma uygulamasının menüsüne birazdan değineceğiz. Menü gerçekten de yazımızın yarısından fazlasını işgal edecek derecede kuvvetli özelliklere sahip. Hatta şimdiye dek herhangi bir video kaydı uygulamasında dahi bu tip seçenekleri görmedik desek yeridir. Uygulamada arada bir tam ekran reklamlar karşınıza geliyor. Eğer severseniz -ki buna eminiz- küçük bir ödeme ile reklamsız sürüme geçebilirsiniz. Buna değeceğine şüpheniz olmasın

Android Gizli Video Kaydı Yapma (1)

Uygulamanın ana ekranı oldukça sade. Tek bir sayaç ve video çekimini başlatıp durdurabileceğiniz bir kırmızı kamera işareti bulunuyor. Sağdaki sekmeye atlayarak otomatik kayıt ayarlarına geçebilir veya soldaki simgeye basarak ana ayarları inceleyebilirsiniz.

Android Gizli Video Kaydı Yapma (2)

Bir sonraki sekmede ise video kaydına dair otomatik ayarlara ulaşıyoruz. Burada zaman programlı gizli video kaydı seçenekleri karşımıza geliyor. Sırası ile tarih, saat, süre, kamera ve kaydı tekrarla seçenekleri seçip PLAN diyerek otomatik bir çekim planı oluşturabiliriz. Süre seçeneğinde sınır yok. 1 ile 1000 dakika arasında bile tercih yapabilirsiniz. Kamera olarak ön veya arka kamerayı seçebilmeniz önemli bir detay. Kaydı ayrıca tekrarlama seçenekleriniz var. Yani 1 dakikalık bir kayıt seçtiyseniz kayıt sona erdikten sonra, yine 1 dakika olarak şekilde tekrarlanacak.

Android Gizli Video Kaydı Yapma (3)

Geldik bizi bizden alan ayarlar kısmına. GENEL AYARLAR kısmında ilk seçenek Kayıt tamamlandı bildirimi. Bu seçenek standart olarak açık. Tabii siz gizliliği tamamen korumak adına kapatabilirsiniz. Ayrıca standart olarak açık gelen Kayıt başladığında titret seçeneğini de kapatabilirsiniz. Diğer seçenekler de oldukça anlaşılabilir ve dikkat edebileceğiniz gibi iyi bir Türkleleştirme yapılmış. Video kaydı durduğunda titret, Deklanşör sesi, 1.Yöntem (sesli veya titreşimli kayıt sonlandırma uyarısı seçimi), Video kayıt yeri burada görülebiliyor. Dilerseniz tüm kayıtları Micro SD kartınıza da yapabilirsiniz.

Android Gizli Video Kaydı Yapma (4)

GÖRÜNTÜ AYARLARI kısmına geldik. Burada ilk seçenek ön veya arka kameranın tercih edilmesini sağlıyor. Ayrıca kayıt sırasında flaşı açabilme şansınız var. Bu biraz gizliliği bozabilir. Otomatik odaklama ile sürekli net görüntüler elde edebilirsiniz. Kayıt sırasında ekrandan önizleme yapacaksanız, buna dair bir ayara da yer verilmiş. Dilerseniz bildirim çubuğunu kayıt sırasında da aktif kalacak şekilde ayarlayabilirsiniz. VİDEO AYARLARI kısmıyla devam ediyoruz. Dosya adı biçmi ve konum verisine dair ayarlar bu ekranda görülüyor.

Android Gizli Video Kaydı Yapma (5)

Konum verisi de önemli bir detay. Videonun tam olarak nerede kaydedildiğini görebilirsiniz. Ek olarka telefonun sağa ve sola çevrildiğinde, videonun da yönlendirme yapılarak kaydedilmesine dair bir ayara yer verilmiş. Ek olarak kalite ayarı, video oranı düzeltme, mikrofon seçimi, sesli kaydı iptal etme gibi seçeneklere de yer veriliyor. Gördüğünüz gibi tipik bir video kaydetme uygulamasında bile bu kadar ayar yok.

Android Gizli Video Kaydı Yapma (6)

Zoom değeri (1.0x) normalde kamerayı olduğu gibi kullanmanızı sağlıyor. Mevcut 1.0x değerini 0.2x’lik adımlarla 8.0x’e kadar alabilirsiniz. Tabii bunun görüntü bozulmalarına kademeli olarak neden olacağını unutmayın. Ayrıca değeri fazla yükseltmeniz kameranın daha zor görüntü yakalamasını sağlayacaktır. Beyaz dengesi ortamın ışığına göre otomatik ayarlanabiliyor, gece çekimlerinde kalite yükseltilebiliyor, süre 10 dakika ile sınırlanabiliyor ki siz bu rakamı ayrıca da değiştirebilirsiniz. Depolama alanında yer azaldığında kayıt durdurulabiliyor ve şark azaldığında da kayıt sona erdirilebiliyor. Eğer cihazınız Nexus ise hatasız bir kayıt için optimizasyon yapılmasını da sağlayabilirsiniz.

Android Gizli Video Kaydı Yapma (7)

Eğer bir bildirim ikonu kullanacaksanız WIDGET ayarları kısmından kamera simgesini değiştirmek elinizde. Ek olarak ana uygulama simgesi ve video kaydedici simgeleri de ayrı ayrı değiştirilebiliyor. GÜVENLİK ayarlarında galeriye eklenen videolar gizlenebiliyor ve sizden başka kimsenin bulamayacağı şekilde ayar yapılabiliyor.

Android Gizli Video Kaydı Yapma (8)

Ek olarak tüm bu yaptığınız ayarların korunması için uygulamanın açılışına şifre koyabiliyorsunuz. Ayarların geriye kalan kısmında da dil seçenekleri var. Uygulama Android’de gizli video kaydı yapma konusunda son derece başarılı. Tavsiye ediyoruz. Ayrıca küçük ve işlevsel bir kırpma aracı da uygulamaya dahil edilmiş durumda. Uygulamayı kötü niyetli olarak kullanmamanız gerektiğini hatırlatarak yazımızı sonlandırıyoruz. Sorularınız için forum sayfamızı kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da bildirimlerin gecikmesi ve çözüm önerileri