Kategoriler
Rehberler

Telefonumda Jiroskop, İvmeölçer ve Yerçekimi Sensörü Var mı?

Android: Telefonumda Jiroskop, İvmeölçer ve Yerçekimi Sensörü Var mı?

Akıllı telefonunuzun belki de en önemli özelliklerinin başında sahip olduğu sensörler geliyor. Genelde satın alma aşamasında çok da incelenmeyen bu donanımsal parçalar aynı zamanda fiyat üzerinde de etki sahibi. “Telefonumda jiroskop, ivmeölçer ve yerçekimi sensörü var mı?” gibi soruları sıkça duyuyoruz. Bunun için yapmanız gereken tek şey basit bir uygulamayı akıllı telefonunuza yüklemek ve tüm sensörlerinizin listesini görmek.

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.steppschuh.sensordatalogger&hl=tr

Uygulama açılır açılmaz size akıllı telefonunuzda yer alan tüm sensörleri listeliyor. Listeden herhangi bir tanesini seçerek test etme şansınız var. Böylece çalışmasından şüphelendiğiniz bir sensörü test edebilir ve “Telefondaki sensörler nasıl test edilir?” sorusuna da cevap bulabilirsiniz. Zira sensörlerin sağlık durumunu daha farklı bir şekilde araştırmak epey zor.

Android: Telefonumda Jiroskop, İvmeölçer ve Yerçekimi Sensörü Var mı?

Akıllı telefondaki sensörleri test etme uygulamasında, hemen ana ekranda sensörlerin listesi karşınıza getiriliyor. Burada ilgilendiğiniz sensörleri seçerek test ekranına gidebilirsiniz. Örneğin; ben telefonumun sadece jiroskop‘unu test etmek istiyorum. Listeden seçerek hassasiyetini grafiksel olarak ölçümleyeceğim. Hareketlerimi her eksende hassas bir şekilde algılıyor mu kontrol edeceğim.

Android: Telefonumda Jiroskop, İvmeölçer ve Yerçekimi Sensörü Var mı?

Uygulamada reklam yok. Oldukça keyifli görünüyor. En ufak hareketlerde bile ciddi grafikler oluşturuyor. Tüm sensörlerinizi tek tek ölçümleyebilir, test edebilirsiniz. Sağ alttaki düğme ile grafikte görmek istediğiniz sensörleri ekleme ve çıkartma yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da bildirimlerin gecikmesi ve çözüm önerileri