Kategoriler
Apps & Oyunlar

Pokemon GO Uyumlu Android Telefonların Özellikleri

Pokemon GO Uyumlu Android Telefonlar

Pokémon Go, 2 milyar dolar gelir barajını aştı - Webrazzi

Pokemon GO uyumlu Android telefonların neler olduğunu model model yazmamız elbette mümkün değil. Yüzlerce telefon var. Fakat şu aralar yaşanan Pokemon GO’daki kamera hatası sorunlarından yola çıkarak (örneğin; we’re not detecting your phone’s orientation gibi), çözümün derinlerinde telefonların kullandığı sensörlerin olduğunu görebiliyoruz.

Başlığa iPhone yazmadık. Çünkü iPhone’larda böyle bir problem yok. Şu an için sadece iOS 10’un Beta sürümlerini kullanmaktan kaçınmanız yeterli olacaktır.  Artık teknoloji dünyasında yeni bir satın alma kriteri var; Telefon Pokemon GO uyumlu mu? Evet, daha önce kaliteli fotoğraf çeksin, ekran çözünürlüğü şu kadar olsun vs. derken artık teknoloji marketlerine gidip ”Pokemon GO uyumlu telefonlar hangileri?” diye soracağız. Şimdi sayfa sayfa ilerleyelim.

 • Normal şartlarda Pokemon GO sadece bir mobil oyun ve Android tabanlı bir cihazlar çalıştırabilir. Oyun normal şartların dışına çıkarak bazı şartlar koşuyor:

 1. GPS ve lokasyon servislerinin yüksek doğruluk olarak ayarlanmış olması. 
 2. En az 2 GB RAM. Bu bilgi Niantic’in sitesinde yer almıyor. Fakat Android için önerilen RAM kesinlikle 2 GB. 1 GB RAM’i olan Android telefonlarla Pokemon GO’yu akıcı şekilde oynamazsınız. 
 • Telefonumuzun ekran özellikleri nasıl olmalı? Bu küçük püf noktalara dikkat ederseniz dış ortamda daha fazla verim alabilirsiniz.

 1. Öncelikle parlak gün ışığı altında ekranın yüksek kontrastı yakalaması lazım. Böylece haritayı daha kolay izleyebilirsiniz. Bu noktada telefonun AMOLED tipinde olması yararlı olacaktır. Bununla beraber yüksek kontrastlı ekranların ışığını sonuna kadar açmanız gerek olmayacağı için; ekran parlaklığını elinizle de ayarlayabilirsiniz. Klasik LCD tipi ekranlı modellerden ise uzak durmalısınız.
 • GPS Pokemon GO’nun en önemli ayağı. GPS performansı oyun kalitenizi direkt olarak etkiliyor. Dikkat etmeniz gerekenler:

 1. GPS tüm telefonlarda yer almaktadır. Giriş seviyesinde üst seviyeye kadar bu standart. Fakat GLONASS sistemi GPS’e göre daha hızlı ve daha fazla hassasiyet sunuyor.
 2. Üst sınıf telefonların hepsinde GPS ve GLONASS beraber şekilde sunuluyor. Tam liste için buraya tıklayabilirsiniz
 • Ve işte en önemli bölüm; SENSÖRLER! Android telefonlardaki sensörler hiç bu kadar önemli olmamıştı. Çünkü özel olarak merak edip bakmamız gerek yoktu. Nedenini anlatalım:

 1. Android telefonların sensörleriyle ilgili bir yazımız var. Buraya tıklayabilirsiniz. Satın aldığınız veya alacağınız telefonın sensör özelliklerine girererek Jiroskop, Gyroscope ya da Gyro sensörünün olup olmadığını kontrol edin.
 2. Jiroskop sensörü Pokemon GO’daki AR Kamera’nın performansını direkt olarak etkiliyor. Üst seviyedeki Android telefonların hepsinde bu sensör bulunmakta. Fakat orta sınıf modellerde örneğin Samsung Galaxy A serisi gibi; MUTLAKA özellik listesini kontrol edin.
 • Telefonunuzun data paketini takip edin. Evet, bu önemli bir nokta. Çünkü Pokemon GO data paketini ”keyifli” bir şekilde tüketmeye oldukça yatkın.

 1. Pokemon GO GPS üstünden haritaları eş zamanlı indirerek görüntülüyor. Bu noktada data takibi yapmanızı öneriyoruz. Önerdiğimiz uygulamaları görmek için tıklayın.
 • Pokemon GO gelmiş geçmiş en yüksek batarya tüketimine sahip mobil oyun. Peki, ne kadar tüketiyor?

 1. Aynı anda işlemciniz, kameranız, RAM belleğiniz ve GPS yonganız en yüksek düzeyde kullanılıyor. Buna hiçbir cihaz dayanamaz.O nedenle telefonunuzun özelliklerinde mAh değeri bataryanın sunduğu enerjiye işaret eder. 3000’li değerlerde olması rahatlatacaktır.
 2. Pokemon GO 30 dakikalık bir kullanımda tam dolu bir bataryanın %30’unu tüketebilir. Bu değer Facebook için %5. 
 • Sonuç olarak;

Kusursuz bir oyun deneyim için minimum 2 GB RAM’li (Biz 3 GB öneriyoruz), büyük bataryaya sahip (Lenovo’nun bazı modelleri bu konuda başarılı), GPS + GLONASS bulunduran ve düzenli olarak Android sürümlerine güncelleştirilen, son olarak minimum Full HD çözünürlüğüne sahip bir Android telefon aramalısınız. Pokemon GO uyumlu Android telefonlar için söyleyebileceklerimiz bunlardı.

İlginizi Çekebilir:  Soru çözdürme uygulaması önerisi