Kategoriler
Apps & Oyunlar

Pokemon GO’nun Yaşattığı Hayal Kırıklıkları Neler?

Pokemon GO yaptığı başarılı çıkışın ardından milyonlarca oyuncu için günlük hayatın bir parçası haline geldi. Zira bugüne kadar sayısız yeni Pokemon oyunu yayınlanmış olsa da hiçbiri GO’nun yarattığı etkinin yanına bile yaklaşamadı. Niantic oyunu daha iyi ve daha dengeli hale getirmeye çalışıyor ancak hala o gerçek Pokemon hissini yaşatmaktan biraz uzakta. İşte bunun nedenleri.

Pokemon GO gerçekten etkileyici bir oyun. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız bu çok doğal. Ancak gerek seriyi gerekse oyunlarını çok uzun yıllardır takip eden ve yıllarca büyük fanı olmuş kimseler için Pokemon GO’da hayal kırıklığı yaratan bazı önemli detaylar var. Gelin özellikle fanları üzüntüye uğratan bu detayları öğrenelim.

Yakalama Mekaniği ve Rekabet

Pokemon GO hayal kırıklıkları

Pokemon serilerinin en ayrılmaz parçalarından biri yabani bir Pokemon’la verilen mücadele ve onu yakalama özelliğidir. Pokemon GO her ne kadar oyuncuları sırf oyunbozan bir Gastly’i yakalamak için tehlikeli trafiğin içine atsa da burada o beklediğimiz mücadele ne yazık ki bulunmuyor. Bunun yerine Pokemon yakalamak daha çok bir halka atma oyunu haline gelmiş ve genel fizik sisteminin zayıf yapısı da buna tuz biber olmuş. Zira Poke topunu Pokemon’un etrafındaki halkadan geçirmeniz onu yakalamanın tek yolu ve AR’ın hassas yapısı bunu yaparken birkaç Poke topunu boşa harcamanıza neden olabiliyor.

Pokemon GO hayal kırıklıkları

Gym’i Ele Geçirme

Klasik Pokemon’da bir gym’i ele geçirme mekaniği şöyledir: Önce bir gym’i ziyaret eder ardından içerideki lideri yener ve sonra da bunun için havalı bir rozet kazanırsınız. Pokemon GO ise çok daha bölgesel ilerleyen bir oyun. Zira oyuncular kendilerine sunulan ve çok az arkaplanı bulunan üç takımdan birini seçmek zorunda kalıyorlar ve takımlar yalnızca gym üstünlüğü kazanmak için mücadele ettiğiniz zamanlarda işe yarar oluyorlar.

Pokemon GO tıpkı Ash’in yaptığı gibi seyahat etmeyi ve farklı ülkelerden sanal rozetler toplamayı ilham eden eğlencesi çok daha büyük ve heyecan verici bir oyun olabilirdi. Pokemon GO’nun yaptığı şey ise insanları garip bir şekilde yabancıların evleri önünde saatlerce dikilmeye ya da mağaza ve dükkanlara dalarak Charmander’lar bulmaya itmesi olmuş. Sonuç olarak bu insanları aynı bölgeyi her gün tekrar tekrar ziyaret etmeye iten bir sebep ve Pokemon ruhuyla tam olarak örtüşmüyor.

Pokemon GO hayal kırıklıkları

Popülasyonun Önemi

Pokemon GO‘nun bir diğer trajik gerçeği de oyunun, kasıtlı olmadan yapılmış olsa da, popülasyon anlamında nispeten yoğun bölgelerde yaşayan oyunculara hitap ediyor olması. Çünkü oyun şuradaki yazımızda bahsettiğimiz gibi aslında Ingress‘in Pokemon formuna bürünmüş hali ve Pokestop‘ların büyük çoğunluğu daha ziyade popülasyonun yoğun olduğu alanlarda bulunuyor, yani Ingress oyuncularının daha önceden gidip işaretlediği alanlarda. Örneğin, kasaba veya nispeten küçük bir şehirdeyseniz etrafınızda neredeyse hiç Pokestop görmemenizin nedeni işte bu.

Bu yönüyle oyun Pokemon’un doğasıyla hiç ve hiç örtüşmüyor. Çünkü Pokemon’da eğitmenler zamanlarının büyük çoğunluğunu ıssız yerlerde Pokemon avına çıkarak ve küçük köylerdeki gym’leri ziyarete ederek harcardı. Elbette hiçbir mobil oyununun gerçekte böyle bir şey yapmasını beklemek doğru değildir ancak çevredeki popülasyondan bu denli etkilenen bir Pokemon oyunu her fan için aynı keyfi yaşatmayacaktır. Zira gerçekte olanda bu.

Pokemon GO hayal kırıklıkları

Zayıf GPS Sistemi

Oyundaki GPS fonksiyonu birçok oyuncu için pek de iyi işlemiyor. Bunun nedeni yalnızca cihazınızdaki GPS’in kalitesi değil aynı zamanda sistemin işleyişi ile de alakalı. Çünkü Pokemon GO’nun çok yoğun oynandığı alanlarda yaşanan sunucu trafiği bu bölgelerde insanların belki günlerce oyuna erişememesine neden oluyor.

Çalıştığı zamanlarda ise sizi bazen bulunduğunuz noktadan çok daha uzakta gösterebiliyor ve asıl konumunuzu bulana kadar etrafınızda birkaç tur dönüyorsunuz. Dahası ise bazen bulduğunuz bir Pokestop‘a doğru yaklaşırken GPS sinyalinin kararsızlığından dolayı birden haritanızdan siliniyor olması.

Pokemon GO hayal kırıklıkları

Kazanmak İçin Öde Sistemi

Mobil bir oyun olduğundan mikro ödemeler beklemek doğal. Ancak bu tarz, minimalde olsa, rekabetin yaşandığı oyunlarda ortaya birkaç bozukluk atan kimselerin diğerlerinin önüne geçiyor olması hem rekabet ruhunu hem de oyunun tadını bir miktar kaçırıyor. Sırf bu nedenle daha çok para harcamaya yeltenen oyuncular çok kolay bir şekilde en üste yükselebiliyor. Bu durum son günlerde birçok çok oyunculu çevrimiçi oyunda yaşanıyor ancak kitlesinin daha çok bir zamanların çocukları şimdinin büyüklerinden oluşan Pokemon gibi nostaljik bir oyunda bunun bir istisna olmasını isterdik.

Pokemon GO hayal kırıklıkları

Her ne kadar Pokemon Nintendo ile özdeşleşmiş olsa da Pokemon GO gerçekten bir Nintendo yapımı gibi hissettirmiyor. Nintendo’yu temsil eden o cazibe ve mizah burada açıkçası yok. Nintendo’nun asla oyunlarında yer vermeyeceği sıkıcı ve düz arayüzler ile sınırlı şekilde görüntülenebilen 3D karakterler gibi çeşitli elementler oyunun her yanına yayılmış. Pokemon görsel güzelliği ile insanları kendine bağlardı. Niantic’in AR denemesi ise bunlardan oldukça uzakta.

Pokemon GO hayal kırıklıkları bunlardan ibaretti. Ancak bu oyunun her gün milyonlarca kişi tarafından severek oynandığı gerçeğini değiştirmiyor. Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz neler? Sizce Pokemon GO daha iyi olabilir miydi? Bizimle yorum kısmında oyuna dair fikirlerinizi paylaşmayı unutmayın.