Kategoriler
Rehberler

Android: WhatsApp’ı Kilitleme / Şifre Koyma

Android: WhatsApp Kilitleme / Şifre Koyma

Kişisel gizliliği korumak adına geliştiricilerinden istenen en büyük özellik WhatsApp’ı kilitleme ve şifre koyma olsa gerek. Normalde WhatsApp bu çözümü bizlere sunmuyor ve üçüncü parti uygulamalardan kullanmak gerek. Android’de bu işlemi yapabileceğimiz kaliteli bir uygulama var.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.systweak.lockerforwhatsapp&hl=en_US

GÜNCELLEME: Yazıda bahsettiğimiz uygulama artık olmadığı için üst linkteki uygulamayı deneyebilirsiniz.

WhatsApp’ı kilitleme ve şifre koyma uygulaması, tek bir şifre ile tüm mesajlaşma uygulamalarını kontrolünüz altına almayı sağlıyor. ChatLock+ olarak adlandırılan uygulama fonetiği itibariyle size Türk geliştiricilerin elinden çıkmış gibi görünebilir ancak değil. Uygulama açılır açılmaz kişisel şifre tanımlaması istiyor. Kullanıma ve ayarlara bakmaya başlayabiliriz.

Android WhatsApp'ı Kilitleme Şifre Koyma (1)

WhatsApp’ı kilitleme ve şifre koyma uygulamasını kullanmak için ilk etapta dört haneli bir şifre belirlemeniz isteniyor. Şifreyi daha uzun verebilme şansınız yok. Doğum tarihi veya fanatiği olduğunuz takımın tarihlerinden biri olmamasında fayda var. İki kere üst üste şifrenizi girdikten sonra şifre oluşmuş demektir. Şifreleyebileceğimiz mesajlaşma uygulamalarının listesi karşımıza getiriliyor.

Android WhatsApp'ı Kilitleme Şifre Koyma (2)

Uygulamada WhatsApp şifreleme, kısa mesaj şifreleme, Facebook Messenger şifreleme, Facebook şifreleme, Hangouts şifreleme, Gmail şifreleme ve Galeri şifreleme gibi seçenekler mevcut. Tabii sizde yüklü olan mesajlaşma yazılımlarına göre bu çeşitlilik gösterecektir. İlk etapta ayarlarda bize neler sunulduğuna bir bakalım. Ardından WhatsApp’ı kilitleme ve şifre koyma işlemini gerçekleştireceğiz. Uygulayacağımız adımlar tüm mesajlaşma uygulamaları için geçerli olacak. Sadece bu listeden ilgili uygulamanın karşısındaki On seçeneğini seçmelisiniz.

Android WhatsApp'ı Kilitleme Şifre Koyma (3)

WhatsApp’ı kilitleme ve şifre koyma uygulamasının sağ üst köşesindeki çarka basarak ayarlarına geldik. Burada ilk seçenek kilitli uygulamalardan gelen bildirimleri engelleme yapmayı sağlıyor. İkinci seçenek ise koyduğunuz şifre girilmeden uygulamanın silinmesini engelliyor. Uygulama ayrıca fabrika ayarlarına dönmeyi de PIN kodu ile engelleyen başka bir seçeneğe sahip. Ek olarak Google Play üzerinden kaldırılması da kontrolünüz altında. Bunlar için bir gizli soru seçip cevabını da uygulamaya vermelisiniz. Ayrıca PIN değişimi de bu ekrandan yapılıyor.

Android WhatsApp'ı Kilitleme Şifre Koyma (4)

Birçok üçüncü parti uygulamada olduğu gibi WhatsApp’ı kilitleme ve şifre koyma uygulaması da Bildirim erişimi menüsünden aktifleştirme istiyor. Gerekli izni verdikten sonra artık gözünüzün arkada kalmasına gerek yok. Sorularınız varsa forum sayfamızı kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberini Excel'e VCF olarak aktarmak