Kategoriler
Apps & Oyunlar

Pokemon GO’nun Ardından Görmeyi Umduğumuz Beş AR Oyunu

Pokemon GO ile ismini daha çok duymaya başladığımız AR yani Artırılmış Gerçeklik teknolojisi ilerleyen aylarda bizi birkaç yeni oyunla daha karşılayacak. Ancak AR’nin sunduğu imkanlar düşünüldüğünde eğer bu teknoloji günümüzün popüler bazı oyunlarında kullanılsa nasıl görünürdü diye hiç düşündünüz mü? Biz düşündük ve görmeyi umduğumuz beş AR oyunu sıraladık.

Görmeyi Umduğumuz Beş AR Oyunu

Uncharted

Görmeyi Umduğumuz 5 AR Oyunu

Uncharted 4: A Thief’s End’in hazine avcısı Nathan Drake gerçekten muhteşemdi. Her ne kadar Nathan Drake ile olan maceramız serinin bu son oyunuyla bitmiş olsa da onu bir de AR teknolojisinin ardında görmek gerçekten harika olmaz mıydı? TIpkı oyundaki gibi bir takım incik boncukların peşinden gidebilir ve gizli haritalar ile daha birçok farklı şeyi bulmaya çalışabilirdik. Bulduğumuz ipuçlarını günlüğümüze not edebilir ve tıpkı oyundaki gibi bunların arkasındaki eğlenceli not ve detaylarla eğlenebilirdik. Herkes hazine avlamayı sever (nadir Pokemon yakalamak gibi) ve Uncharted’ın AR konsepti de açıkçası heyecan verici olabilir.

Görmeyi Umduğumuz 5 AR Oyunu

Watch Dogs

Ingress‘in iOS ve Android’e çıktığı günden bu yana herkes Watch Dogs‘un bir AR versiyonunu bekledi. Otoriteler tarafından aranan ve gizlenmek için kartellerle çalışan bir siber casusu AR’de oynamak ne kadar sıkıcı olabilir ki? Oyunu ilginç yapacak şey ise tıpkı gerçekte olduğu gibi bir telefonla tüm şehri kontrol etmek olabilirdi. Oyuncular farklı hacker birliklerine girebilir ve şehrin hakimi olmaya çalışabilirdi. Oyunun sırf bu yapısı göz önüne alındığında daha çok PvP bazlı ilerleyeceğini hayal edebiliyoruz. Watch Dogs’un AR versiyonu gerçek oyuna bağlı kaldığı sürece gerçekten inanılmaz işler başarabilir.

the witness

The Witness

Jonathan Blow’un eleştirmenlerce beğenilen bulmaca oyunu The Witness bir AR oyunu olarak diğerlerinden epey farklı olurdu. Oyundaki gizli adalar etrafında dönen hikaye burada şehrin sokakları içinde ilerler ve yine bulmaca çözmek ve puan kazanmak üzerinden ilerleyebilirdi. Böylece oyuncular ulusal ve küresel liderlik tablolarında yer alabilir bu her sezon yenilenirdi. Mesela, çözülmesi için üç ya da dört kişinin aynı anda çalışması gereken daha büyük bulmacalar olabilirdi. Oyunda belli bulmacaları çözen oyuncular daha büyüklerinin kilidini açar ve ortaya eğlenceli şeyler çıkardı. Bunların şimdiden birer YouTube serisine dönüşeceğini hayal edebiliyoruz.

Görmeyi Umduğumuz 5 AR Oyunu

Fallout

Fallout mobil platformlara yabancı bir oyun değil. Zira geçtiğimiz aylarda iOS ve Android için yayınlamış Fallout Shelter isminde bir oyunları bile var. Ancak bir de telefonunuzu kaldırdığınızda yaşadığınız şehrin bir Wasteland‘a dönüştüğünü hayal edin. Fallout’un AR versiyonunda nifaklar birbiriyle çatışma için olabilirdi. Oyuna katıldığınızda kendinize bir nifak seçer ve tıpkı Pokemon GO’daki gibi bu nifak için mücadele ederdiniz. Oyundaki diğer oyuncularla birleşerek onlarla beraber sokağınızda bulunan bir Deathclaw‘ı yenebilir ve bundan düşen eşyaları toplayarak kendinizi geliştirebilirdiniz. Bir de kendi evinizin sizin barınağınız olduğunu düşünün. Telefonunuzu doğrulttuğunuzda eşyalarınızın oyundaki eşyalar gibi görünmesi veya dışarıdan baktığınızda evinizin bir shelter’den farksız hale gelmesi gibi. AR’ın popülerliğine bakılırsa bunlar bir gün gerçek olabilir.

gta

Grand Theft Auto

Bu biraz garip olabilirdi. Oyunun popülerliği göz önüne alındığında Rockstar‘ın bir AR projesine girişmemek için bir nedeni olduğunu düşünmüyoruz ancak Grand Theft Auto’nun AR’ye dönüşmüş hali tam olarak nasıl olurdu kestirmesi güç ama bir gün böyle bir şeyin duyurusunu görürseniz şaşırmayın.

İlginizi Çekebilir:  Soru çözdürme uygulaması önerisi

Görmeyi umduğumuz beş AR oyunu ve bunların nasıl olabileceği ile ilgili öngörülerimiz bunlardı.