Kategoriler
Rehberler

Android ve iOS: Aynı Anda Aynı Müziği Dinleme

Android ve iOS: Aynı Anda Aynı Müziği Dinleme

Chorus son zamanlarda karşımıza çıkan en başarılı uygulamalardan biri. Peki, ne mi yapıyor? Android ve iOS’ta aynı anda aynı müziği dinleme sağlıyor. Android veya iOS olması farketmez. Uygulamanın yüklü olduğu bir cihazı ana cihazınız olarak konumlandırmanız gerekiyor. Elbette bu cihazınızın hafızasında müzikler de olmalı. Sonrasında bu ana cihazınıza Chorus yüklü başka Android ve iOS cihazlar da bağlanıyor ve ana cihazınızdan diğer cihazlara kablosuz ağ vasıtası ile müzik yayını başlatılıyor. Diğer cihazlar da hoparlörleri ile bu müthiş koroya katılıyor ve özellikle kalabalık ortamlarda çok daha zevkli bir şekilde müzik dinlenebiliyor. Tüm bağlantı kablosuz ağ üzerinden yapıldığı için bunun kullanıcıya ek bir maliyeti de yok. Sanıyoruz Android ve iOS’ta aynı anda aynı müziği dinleme daha önce hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.avrapps.chorus&hl=tr

Android ve iOS’ta aynı anda aynı müziği dinleme sağlayan Chorus uygulaması ücretsiz. Uygulamayı Android için yukarıdan, iOS için de aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz. Denemelerimiz sırasında uygulamanın herhangi bir reklam içermediğine şahit olduk. Ayrıca satın almaya dair bir seçenek de yok. Yani tamamen ücretsiz ve gelir beklentisi olmadan geliştirilen bir uygulama. Normal şartlarda bu tip uygulamaların ücretli olabileceğini belirtelim. Chorus bu açıdan da müthiş.

https://apps.apple.com/us/app/chorus/id894014439

Yazımız için Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefonu ana cihazımız yapacağız ve yine Android işletim sistemli fakat bu kez bir tableti Chorus’un ağına dahil edip testlerimizi gerçekleştireceğiz. Sonrasında da Android ve iOS’ta aynı anda aynı müziği dinleme sağlayan bu başarılı uygulamanın ayarlarına kısaca bir göz atacağız.

Android ve iOS Aynı Anda Aynı Müziği Dinleme (1)

Uygulama yüklendi. İlk olarak bu cihaza bir isim veriyoruz. Örneğin; müzik kaynağı diyebilirsiniz veya kendi adınızı verebilirsiniz. Biz akillitelefon1 adını vererek adımlara devam ediyoruz. Bu aynı zamanda akıllı telefonunuzun ana cihaz veya dahil olan cihaz olarak kullanılması sırasında karşınıza çıkacak olan ad olacak.

Android ve iOS Aynı Anda Aynı Müziği Dinleme (2)

Android ve iOS’ta aynı anda aynı müziği dinleme uygulamamızda hafızamızdaki bir müziği başlattık. Müziğin başlaması ile birlikte bildirim çubuğunda Chorus’un simgesi beliriyor. Bildirimlerinize bakarak Chorus ID’nizi öğrenebilirsiniz. Bu ID numarası ile diğer cihazların size bağlanması sağlanacak. Bir nevi şifre gibi düşünebilirsiniz.

Android ve iOS Aynı Anda Aynı Müziği Dinleme (3)

Tabletimize geçtik. Chorus’u açtık. Bunu ana müzik kaynağına bağlanmak için kullanacağız. Sağ üstteki menüye girip Join dediğimizde server’lar yani Chorus kurulu ana makineler listeleniyor. akillitelefon1 makinemiz de hatırlayacağınız gibi bizim ana makinemiz. ENTER ID diyerek ID numaramızı girecek ve bağlantıyı kuracağız.

Android ve iOS Aynı Anda Aynı Müziği Dinleme (4)

Android ve iOS’ta aynı anda aynı müziği dinleme uygulamasında bağlantı saniyeler içinde kuruluyor. Ana cihazda müzik kaçıncı saniyede ise hemen o saniyede bağlanan cihaz da senkron şekilde eşlik etmeye başlıyor. Zaten bir anda ortamın havası değişiyor ve müzikteki kalite ve boyut artışını fark etmeye başlıyorsunuz. Yazımızı sonlandırmadan önce ayarlara da bir göz atalım.

Android ve iOS Aynı Anda Aynı Müziği Dinleme (5)

Ayarlar son derece basite indirgenmiş. İlk seçenekte cihazımızın adını değiştirebiliyoruz. İkinci seçenek ise cihazlardan biri hotspot ise mobil veriyi kullanma diyor ki zaten uygulamanın en mantıklı tarafı da mobil veriden bağımsız yani kablosuz ağ üzerinden aktarım yapabilmesi. Burada mutlaka bir kablosuz erişim noktasına bağlanmanız şart değil. Cihazlar birbirini zaten görüyor. Sorularınız için forum sayfasından bizlere ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Yüksek fiyata cep telefonu alan yerler