Kategoriler
Rehberler

Android: Telefonun Ekranını Ters Çevirme

Android: Telefonun Ekranını Ters Çevirme

Bildiğiniz gibi tüm akıllı telefonların ve tabletlerin ekranı sola veya sağa çevirmeye göre kendini ayarlayabiliyor. Tabii bu, normal şekilde menüde gezerken karşınıza çıkan bir özellik değil. YouTube’da video izlerken veya tarayıcınızla internet sitelerini gezerken akıllı telefonunuzu sağa veya sola çevirerek bu dediğimizi yapabilirsiniz. Bunları zaten bildiğinizin farkındayız; telefonun ekranını ters çevirme nasıl oluyor? Durakladınız değil mi? Buna ne gerek var demeyin. Yaşadığımız bir durumdan yola çıkarak size bunu nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Konumuz bu kez Android’de telefonun ekranını ters çevirme.

https://play.google.com/store/apps/details?id=nl.fameit.rotate&hl=tr

Az biraz daha sohbet edelim. Şöyle ki kullandığımız tablette aynı zamanda sitemizin ölçümlemelerini sürekli takip etmek için Google Analytics kullanıyoruz. Bu uygulama ekranın dik şekilde tutulmasını gerektiriyor. Tableti yan çevirdiğimizde uygulama tabletle birlikte dönmüyor. Dediğimiz gib tablet sürekli açık. Bizim tabletimizin şarj girişi alt tarafta ve bir klavye istasyonuna oturtarak kullanıyoruz. Bu durumda bir süre boyunca takip ekranımızı kafayı yan tutarak izledik. Tek çare tableti tamamen ters çevirmekti. İşte bunu da üstteki uygulama sayesinde yapabiliyoruz. Farklı senaryolarda da mutlaka günün birinde işinize yarayacaktır. Aklınızda olmasında fayda var.

Android Telefonun Ekranını Ters Çevirme (1)

Android’de telefonun ekranını ters çevirme uygulamasında ilk olarak ayarlara bakıyoruz. Uygulama reklam içermiyor ve sizi rahatsız etmiyor. 7 günlük deneme süreci sonunda satın almanızı istiyor ve yaklaşık 6.5 TL’lik bir ücrete sahip. Açıkçası bunu hak ediyor. Benzer alternatifleri var ancak bu alanda size tavsiye ettiğimiz uygulama en iyisi. General Settings’te ilk seçenek olan Global rotation içinde birçok seçenek var. Auto seçeneği kontrolü tablete bırakıyor. Forced Auto’da ise telefon ekranını ters çevirme dahil tüm işlemleri yapabilirsiniz. Kontrol tabletinize geçiyor. Diğer seçenekler arasında 3/4 yani ters hariç otomatik döndürme, mevcut pozisyonu kilitle, dik, ters, yatay, ters yatay bulunuyor. Bu aslında bildirim ekranından da ayarlanabiliyor. Birazdan geleceğiz. Show selection popup size uyarı şeklinde seçiminizi gösteriyor. Rotation choices ile favori olan ekran kullanımlarını bildirim ekranına alabilirsiniz. Uygulamanın güzel olan tarafı seçtiğiniz uygulamaya göre otomatik tanımlamalar yapmanızı sağlaması. Bunun Enable per App settings’i seçmeliyiz. Buradan uygulama bizi Erişilebilirlik Seçenekleri’ne yönlendirerek izin isteyecek. Sonrasında her uygulamanın nasıl başlayacağını tek tek seçebiliriz.

Android Telefonun Ekranını Ters Çevirme (2)

Android’de telefonun ekranını ters çevirme uygulamasında ayarlar bu kadarla sınırlı değil. Örneğin; bir istasyon bağlantısı gerçekleştiğinde ekranın nasıl şekil alacağını seçebilirsiniz. Ayrıca klavye bağlanması, kulaklık veya şarj takılmasında da ekranın otomatik olarak dönmesi ve sabitlenmesi sağlanabiliyor. Ek olarak şarj işlemi sırasında ekranın otomatik dönmesi isteğe bağlı kilitlenebiliyor. Uygulamanın diğer ayarları ise bildirim ekranı ve bildirim simgesi gözükmesine dair seçenekler içeriyor.

Android Telefonun Ekranını Ters Çevirme (3)

Android’de telefonun ekranını ters çevirme uygulaması gördüğünüz gibi oldukça ileri düzey. Kulaklık takınca ekranı çevir veya şarj aleti bağlayınca ekranı döndür gibi seçenekler son derece başarılı. Arasanız bulunmaz düzeyde diyebiliriz. 🙂

İlginizi Çekebilir:  Google Haritalar'da Gece Modu'nu açma