Kategoriler
Rehberler

Android: Telefonla Araç Takip Sistemi

Android: Telefonla Araç Takip Sistemi

Android telefonla araç takip sistemi kurmak basit bir iş. Eğer bir lojistik firması değilseniz pahalı sistemlerle uğraşmanıza gerek dahi yok. Öncelikle bunun için önce size araçtan sinyal gönderebilecek bir düzenek gerekiyor. Bunu önceki makalemizde eski bir akıllı telefonunuzla rahatlıkla yapabileceğinizi belirtmiştik. Buraya tıklayarak Android’de telefonu yol bilgisayarı yapma konulu makalemizi inceleyebilirsiniz. Eski akıllı telefonunuzdan yol bilgisayarı yapma işlemini tamamladığınızda artık araç takip sisteminizin yarısını kurdunuz demektir. Uygulamayı indirmek için burayı tıklayın.

Aslında kullanmakta olduğunuz akıllı telefonunuz için de bahsettiğimiz makaledeki yolu izleyebilirsiniz. Tercih bu noktada size kalmış. Çünkü eski akıllı telefonunuzu kullanırsanız bir de ayrıca internet bağlantısı ihtiyacı olacak. Mevcut akıllı telefonunuzdan bağlantı paylaşımı yapabilirsiniz; çözümü basit. Kullanmakta olduğunuz akıllı telefonu bize sorarsanız yapmayın çünkü sürekli olarak şarja takılı bir kullanımı asla tavsiye edemeyiz. Yukarıdaki uygulamayı takipte kullanacağınız cihaza yani aracın dışındaki bir akıllı telefona yükleyin. Birkaç küçük ayardan sonra işlem tamam.

Android Telefonla Araç Takip Sistemi (1)

Android telefonla araç takip sistemi uygulaması size kurar kurmaz Dropbox hesabınızı girin komutu veriyor. Peki, bu neden? Çünkü Android’de telefonu yol bilgisayarı yapma uygulaması, tüm verileri Dropbox’a atıyor ve takip uygulamasıyla ancak bu şekilde verileri çekebiliyorsunuz.

Android Telefonla Araç Takip Sistemi (2)

Dropbox hesabınızla uygulamaya girişi yapın ve gerekli izinleri verin. Artık Android telefonla araç takip sistemi tamamen kuruldu demektir. Hatta araçta bulunan kişi telefonda uygulamayı açmasa bile size veri aktarımı düzenli olarak devam edecek. Yani hiç belli etmeden bile aracınızın veya aracı kullanan kişinin nerede olduğunu haritadan görebilirsiniz.

Android Telefonla Araç Takip Sistemi (3)

Android telefonla araç takip sistemi uygulamasında neredeyse hiç ayar yok. Haritaya yakınlaşma ve uzaklaşma yapabileceğiniz iki tuş mevcut. Ayrıca yenilenme sıklığına dair bir ayar var. Aracınız hareket ettiği anda size bildirim geliyor ve tıpkı polisiye filmlerdeki gibi harita üzerindeki hareketi izleyebiliyorsunuz. Üstelik uygulama tamamen ücretsiz. Güldeki diken misali küçük bir de reklamı var. Buna değer diyebiliriz. Sorularınız varsa forum üzerinden bize sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Telegram'daki İngilizce mesajları otomatik olarak çevirmek