Kategoriler
Rehberler

Android Telefonu Yol Bilgisayarı Yapma

Android: Telefonu Yol Bilgisayarı Yapma

Android’li telefonu yol bilgisayarı yapma işlemi sandığınız kadar zor değil. Hatta bu işlem için çekmecenizde duran ve modası geçmiş eski akıllı telefonunuzu bile görevlendirebilirsiniz. Basit bir uygulama sayesinde akıllı telefonunuza tam teşekküllü yol bilgisayarı özellikleri kazandıracağız. Aslında navigasyon uygulamalarının çoğu zaten bu işi yapıyor gibi düşünebilirsiniz. Haksız değilsiniz, fakat bizim buradaki amacımız hem size seyahat hakkında bilgi veren, hem de müziklerinizi yönetebileceğiniz sürekli açık bir ekran oluşturmak. Akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Ayrıca hava durumu bilgisi ve yakıt tüketimi gibi verilere de kolay bir şekilde erişebileceksiniz. Dahası da var. Uygulama zaten bu amaç için geliştirildiğinden akıllı telefonunuzun ekranını sürekli açık olarak tutabiliyor. Ek olarak ses seviyesi ayarı veya internet radyosu dinleme gibi fırsatlar da veriyor. Kısacası Android’li telefonu yol bilgisayarı yapma işine bayılacaksınız.

Android Telefonu Yol Bilgisayarı Yapma (1)

Android’li telefonu yol bilgisayarı yapma sağlayan uygulamanın ekranı son derece işlevsel. Tam anlamıyla bir yol bilgisayarı karşınızda diyebiliriz. Sol taraf müzik özelliklerine ayrılmış. Büyükçe ses seviyesi ayar tuşları var ve akıllı telefonunuzun donanımsal tuşları ile uğraşmak zorunda değilsiniz. Hafızanızda kayıtlı MP3’lerden veya RADIO’ya basarak internet radyolarından müzik dinleyebilirsiniz. Buraya ayrıca değineceğiz. Sağ tarafta ise ayarlar, navisgasyona geçiş, istatistik bilgileri ve çıkış var. Uygulama İngilizce olsa da kullanırken bizi yormuyor. Arada bir tam ekran reklam açsa da kesinlikle rahatsız edici değil. Hatta normal kullanımda sabit bir reklam alanı olmaması da hoş.

Android Telefonu Yol Bilgisayarı Yapma (2)

Ekranda konum bilginize göre güncellenen bir hava durumu var. Bu son derce iyi. Saat, yolculuk süresi, uygulamanın çalışma süresi ve katedilen mesafeyi karşınızda görebilirsiniz. Ayrıca GPS bazlı hareketinize göre hızınız da hesaplanıyor. Android’li telefonu yol bilgisayarı yapma uygulamasının ortası ise müzik için ayrılmış. Yine oynatmayı başlatma, ileri ve geri atlatma için yol konsantrasyonunuzu bozmayacak büyük tuşlar göze çarpıyor.

Android Telefonu Yol Bilgisayarı Yapma (3)

Android’li telefonu yol bilgisayarı yapma uygulamasında ana ekranda STATS tuşuna basında karşımıza oldukça detaylı ve otomatik olarak tutulan istatistikler getiriliyor. Örnek istatistiklerden de görebileceğiniz gibi yolculuk başlangıcı, yolculuk bitişi, toplam yol bilgisayarı çalışma süresi, yolam sürüş süresi, yolda toplam durma süresi, ortalama hız, yapılan yol ve çıkılan en yüksek hız değerleri görülebiliyor. Eğer FUEL kısmına basıp düzenli olarak ne kadar yakıt aldığınızı da girerseniz size ortalama tüketim değerleriniz dahi söylenmeye başlanacak ve yolculuklarınızdaki tüketimler hesaplanacak.

Android Telefonu Yol Bilgisayarı Yapma (4)

Ana ekrandaki NAVI tuşu ise navigasyon uygulamasını başlatıyor. Burada her telefonda zaten yüklü olan Google Haritalar’a entegrasyon sağlanmış. Yani siz Yandex kullanıyor olsanız bile seçme şansınız yok. Hesaplama verileri GPS alıcısından gelen verilerle hesaplanıyor ve bu uygulamadan bağımsız. Belki yeni sürümlerde seçme şansı sağlanır. Google da son yıllarda kendini epey düzeltti denebilir.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberindeki çift kişiler nasıl silinir?
Android Telefonu Yol Bilgisayarı Yapma (5)

Android’li telefonu yol bilgisayarı yapma uygulaması neredeyse uygulamayı baştan yaratacak kadar ayarla donatılmış durumda. İlk seçenek olan Equalizer sesle ilgili bir detay. Keyfinize uygun şekilde altı banttan frekans ayarı yapılabiliyor. Charger Dedector ise şarj kesildiğinde uygulamayı kapatıyor. Kapanma öncesinde de müziği durduruyor, verileri kaydediyor ve ekranı kapatıyor. Kontak kapandığında zaten şarj işlemi de sona ermiş olacaktır. Tipik bir yol bilgisayarı davranışı. Remote Tracking ise sürpriz özellik. Sona saklıyoruz.

Android Telefonu Yol Bilgisayarı Yapma (6)

Speed Unit seçeneği bize mil veya kilometre olarak hızın gösterilmesini sağlıyor. Distance de aynı birimlerle gittiğimiz yolu gösteriyor. Uygulama kendini zaten bu aşamada otomatik ayarlıyor. Sıcaklığı da Fahrenheit veya Celcius birimiyle gösterebilirsiniz. Benzin tüketimi de l/100km olarak olarak seçili durumda. Tarih formatını da dilerseniz değiştirebilirsiniz ki gerek yok.

Android Telefonu Yol Bilgisayarı Yapma (7)

Uygulamanın renk seçenekleri baştan sona değiştirilebiliyor. Mevcut tema hem gündüz, hem de gece için rahatsız etmeyen bir görüş sağlıyor. Özellikle gece şartlarını düşünmeniz gerekiyor çünkü parlak ekran ışığı ciddi şekilde göz alabilir. Koyu renkler tercih etmeye bakın. AMOLED ekranlarda tam siyah tercih etmek de ayrı bir güzellik olacaktır. Renge dair ayar seçenekleri de hayli fazla.

Android Telefonu Yol Bilgisayarı Yapma (8)

STORAGE olarak ifade edilen depolama ayarlarında eski istatistik verilerini silme şansımız var. Ayrıca istatistikler için limitleme de yapılabiliyor. Ek olarak tüm verilerinizi Dropbox hesabınıza yedekleyebilmeniz de ayrı bir güzellik olsa gerek. Bu da sürprizin bir parçası.

Android Telefonu Yol Bilgisayarı Yapma (9)

Ayarların son kısmında verileri Dropbox’a yedekleme, SD karta yedekleme veya tam tersi şekilde geri yükleme var. Ek olarak yakıt tüketim istastistiklerini ve radyo ayarlarınızı da Dropbox’a yedekleyebilirsiniz. Son seçenek ise Dropbox hesabınızı değiştirmek için kullanılıyor. Sürprize gelecek olursak bu uygulama aynı zamanda bir Android’de araç takip uygulaması. Biraz önce bahsettiğimiz ayarların ilk kısmında Remote Tracking’i açtığınızda konum verisi Dropbox’a anlık olarak gönderilmeye başlanıyor. İzleme yazılımının kurulu olduğu akıllı telefona araç hareket ettiği anda bildirim geliyor, harita üzerinde gidilen yollar görülebiliyor. Yol bilgisayarı kapalı olsa bile yani açılmamış olsa bile siz aracın nerede olduğunu başka bir cihazdan izlemeye devam edebilirsiniz. Bir sonraki makalemizde değiniyor olacağız. Sorularınız için forum sayfamıza bekliyoruz.