Kategoriler
Konular

Eski Tabletinizle Yapabileceğiniz Dört Şey

Eski Tabletinizle Yapabileceğiniz Dört Şey

Sizler için hayli keyifli bir rehber hazırladık. Geçtiğimiz yıl eski akıllı telefonlarla yapabileceklerinizle ilgili bir dosya konusu kaleme almıştık. Bilindiği gibi akıllı telefon ekranlarının bu denli geniş olmadığı günlerde bir tablet furyası yaşamıştık. Hemen her fiyat segmentinden birçok tablet piyasayı adeta işgal etmişti. O günlerde birçok kullanıcı çok ihtiyacı olmasa da tablet edinmişti. Akıllı telefon ekranlarının giderek büyümesi bu tabletleri gereksiz kıldı. Şu an tabletlerin altın çağını yaşadıklarını söylememiz pek mümkün görünmüyor. Elinizde artık pek fazla kullanmadığınız, güncellemelerle birlikte yavaşlayan ve bir kenarda tozlanmış şekilde bekleyen tabletiniz varsa onu çeşitli şekillerde değerlendirmeniz mümkün. Şimdi dilerseniz “Eski Tabletinizle Yapabileceğiniz Dört Şey” nelermiş hep birlikte inceleyelim.

Tabletinizi Arduino Shield Olarak Kullanın

Eski Tabletinizle Yapabileceğiniz Dört Şey 1

Arduino ile ilgili bizlere soru yönelten arkadaşlarımıza verdiğimiz ilk bilgi genellikle “Daha fazla para harcamaya hazırlıklı olun.” oluyor. Arduino mikrokontrolcülerinin fiyatları çok fazla değil (özellikle Çinli klonlarından birisini alıyor ya da kendi mikrokontrolcünüzü hazırlıyorsanız) fakat ona bağladığınız “kalkanlar” (shield) pahalı.

Bu kurulum Arduino kartına sensörler, radyolar ve bağlantı seçenekleri dahil edilmesiyle gerçekleştirilebiliyor. Örneğin Arduino’ya internet bağlantısı kazandırmak isterseniz WiFi ya da Ethernet modülü ediniyorsunuz. Hareket algılamalı bir sistem istiyorsanız bir akselerometre kalkanı bulmanız gerekiyor. Bu kalkanların fiyatı 10 USD‘den 50 USD‘ye kadar uzanabiliyor.

Şöyle ilginç bir nokta var: Satın almak isteyeceğiniz tüm sensörleri esasında ucuz bir tabletten elde edebiliyorsunuz. Örneğin Amazon Kindle Fire 7’de çift kamera, bir akselerometre, bir jiroskop, Wi-Fi, hoparlör ve mikrofon var. Amazon’da stok Android ile çalışan daha uygun fiyatlı Çin kaynaklı tabletler de mevcut.

1Sheeld adlı ürün iki parçadan oluşmakta. Birincisi fiziksel bir Arduino parçası; bir Android cihaza Bluetooth LE ile bağlanabiliyor. İkincisi Android cihaz üzerinde çalışan bir uygulama. İnternet bağlantılı Android tabletteki sensörlerin kullanılabilmesi için Arduino programlarının yazılabilmesini sağlıyor. 1Sheeld’ın Android 2.3 ve daha güncel işletim sistemli cihazları desteklediğini belirtelim.

İlginizi Çekebilir:  En İyi Instagram Video İndirici Uygulama Hangisidir?

Dijital Fotoğraf Çerçevesi Yapın

Eski Tabletinizle Yapabileceğiniz Dört Şey 2

Kişisel düşüncemiz esasında dijital fotoğraf çerçevelerinin çok da anlamlı ürünler olmadığı şeklinde. Hayli güç harcayan bu cihazlar düşük çözünürlüklü ve temiz olmayan görüntüler sunuyor. Tabii bu ürünlerden milyonlarca  satıldığı düşünülürse belki de biz yanılıyoruzdur.

Eski bir tabletiniz varsa cihazınızı bir dijital fotoğraf çerçevesi olarak değerlendirmeniz olası. Tabletinizi şarja bağlayın, Slideshow Maker uygulamasıyla bir slayt gösterisi organize edin ve işlem tamam.

Tabletinizi çerçeve gibi konumlandırmak için bir standa sahip değilseniz Amazon‘da bu işlevi üstlenebilecek uygun fiyatlı ürünler bulunduğunu hatırlatalım.

Güvenlik Kamerası İşlevine Büründürün

Eski Tabletinizle Yapabileceğiniz Dört Şey 3

Yıllar geçtikçe akıllı telefon kameraları ciddi anlamda aşama kaydetti. Güncel bir iPhone modeli ile neredeyse stüdyo kalitesinde fotoğraflar çekilebiliyor. Ancak bu durum eski modellerin de kötü performans gösterdiği anlamına gelmiyor. Eski cihazlardan özellikle güvenlik kamerası olarak faydalanmak oldukça mantıklı çünkü görüntü kaliteleri tatmin edici ve akışı bulut teknolojileri üzerinden iletme imkanı var.

Yazılım konusunu dert etmenize gerek yok, bu işlem için Google Play’de SalientEye gibi hayli işlevsel uygulamalar mevcut. Bu konuda daha önce hazırladığımız rehberimize de göz atabilirsiniz.

Akıllı Ev Gösterge Paneli Oluşturun

Eski Tabletinizle Yapabileceğiniz Dört Şey 4

Fransız teknolojisi firması Archos 2014 yılında bir akıllı ev teknolojisi geliştirmişti. Başlangıç paketinde iki adet kamera, iki adet hava durumu etiketi ve bunları kontrol etmek için bir tablet vardı. Verilen sözler ilginç ve fiyat etiketi son kullanıcılar için makul düzeydeydi ancak elde edilen sonuçlar başarısız oldu. Archos olumlu sonuç elde edememiş olabilir, siz kendi Android tabletinizle akıllı ev hub‘ınızı inşa edebilirsiniz.

Akıllı ev cihazlarını kontrol etme imkanı sağlayan üçüncü parti web platformları mevcut. SmartTiles.click Samsung’un SmartThings cihazlarını kontrol etme imkanı sağlayan bir hizmet. Kodlama bilginiz varsa kendi çözümünüzü Dashing.io ile geliştirebilirsiniz.

“Eski Tabletinizle Yapabileceğiniz Dört Şey” bu şekildeydi. Faydalı dosya konularımızla önümüzdeki günlerde yine karşınızda olacağız.