Kategoriler
Rehberler

Android: Kişisel Telefon Kullanım Analizi

Android: Kişisel Telefon Kullanım Analizi

Eğer şu an bu satırları okuyorsanız belki de birazdan kendinize en büyük iyiliği yapacaksınız. Gerçekten de hepimizin akıllı telefon kullanımımızı gözden geçirmesi gerekiyor. Zaman zaman iş yapıyor, bazen de oyun oynuyoruz ama yapılan araştırmalar öyle veriler ortaya koyuyor ki özellikle toplu taşıma araçlarıyla işe gidenlerin günlük akıllı telefon kullanım süreleri 5 saate yaklaşabiliyor. Bu ne demek biliyor musunuz? Verimsiz bir iş hayatı, verimsiz bir sosyal yaşam ve henüz ortaya çıkmayan birçok hastalığın habercisi. Konumuz Android’de kişisel telefon kullanım analizi. Bunun için de güzel ve ücretsiz bir uygulama ile sizi tanıştırmak istiyoruz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zerodesktop.appdetox.qualitytime&hl=tr

Anneniz, babanız, eşiniz veya çocuğunuz size sürekli akıllı telefonunuzla ilgilendiğinizi söylediklerinde haklı olabilir. İşte Android’de kişisel telefon kullanım analizi yapan uygulama ile her şeyi birazdan açığa çıkartacağız. Uygulama size günlük, haftalık ve aylık bazda kullanım analizi sunuyor. Örneğin; bugün 1 saatlik kullanımla tamamlanmış. Kaç dakikası sosyal medya, kaç dakikası müzik dinleme gibi detayları görebiliyorsunuz. Ayrıca ekranı kaç kere kapatıp açtığınızı ve hangi uygulamayı kaç kez açtığınız da izleyebiliyorsunuz. En önemlisi ise cihazınıza kullanım süresi uyarısı koyabiliyorsunuz, dilerseniz uygulamaların her birine yine süre uyarısı verebiliyorsunuz. Ek olarak ekranı kaç kez açıp kapattığınıza, yani akıllı telefona kaç kez tuş kilidini açarak baktığınızı da görebiliyorsunuz ve uyarı koyabiliyorsunuz.

Android Kişisel Telefon Kullanım Analizi (1)

Android’de kişisel telefon kullanım analizi sağlayan uygulama sizi üyelik ekranı ile karşılıyor. Facebook hesabınızla giriş yapabilir veya CREATE ACCOUNT diyerek sadece kullanıcı adı ve şifre vererek üye olabilirsiniz. Uğraşmak istemiyorsanız REGISTER LATER seçeneği ile bu ekranı atlayabilmeniz mümkün. Dikkatimizi çeken detaylardan birisi bu uygulamanın tamamen ücretsiz olması oldu. Ayrıca bir tane bile reklam yok. Bu yüzden de ayrıca bir hoşumuza gitti.

Android Kişisel Telefon Kullanım Analizi (2)

Ana ekrana geçmeden önce bir uyarı karşımıza getiriliyor. Android L ve sonrası için uygulamaya kullanım verilerine erişim yetkisi vermemiz gerekiyor. PERMIT dediğinizde ilgili Android menüsü açılıyor ve sürgüyü açarak erişimi veriyorsunuz. Aslında kullanım verileri Android içinden de takip edilebiliyor ancak Android’de kişisel telefon kullanım analizi uygulamasının size sundukları çok daha fazla. Günlük, haftalık veya aylık olarak akıllı telefonunuzun tuş kilidini açma sayınız, hangi uygulamaya kaç kez girmiş ve kaç dakika zaman geçirmişsiniz hepsi karşınızda. Örneğin; kendinize günde en fazla 1 saatlik sosyal medya sözü verin. Akıllı telefonunuz sizi süre dolunca uyaracak.

Android Kişisel Telefon Kullanım Analizi (3)

Android’de kişisel telefon kullanım analizi uygulamasında karşımıza güzel bir zaman çizelgesi geliyor. Örneğin; günün saatini ve bu saat civarında hangi uygulamalara girip ne kadar zaman geçirdiğimin bir özet görüntüsünü alabiliyorum. Ayrıca sağ alt köşeye eklenen menü ile mola verme, eski molalarınızı inceleme, uyarıları kontrol etme, uygulamayı paylaşma ve ayarlar gibi detaylara erişebilirsiniz.

Android Kişisel Telefon Kullanım Analizi (4)

Uygulamaların yanında yer alan üç noktaya tıkladığımda Android’de kişisel telefon kullanım analizi bana hangi saatte hangi uygulamaya girip ne kadar zaman geçirdiğimi gösteriyor. Ayrıca hangi uygulamadan çıkıp, hangisine giriyorum burada bunu da görebiliyorum. Akıllı telefon kullanımınızı bu sayede analiz ederek kendinize bazı uyarılar ve kısıtlamalar getirebilirsiniz.

Android Kişisel Telefon Kullanım Analizi (5)

Geldik Android’de kişisel telefon kullanım analizi uygulamasının uyarı ayarlarına. Burada öncelikle akıllı telefonunuza günlük kullanacağınız toplam süre için uyarı atayabiliyorsunuz. Ön tanımlı olarak iki saat 30 dakika değeri verilmiş. Kendinize daha uygun bir değer belirleyebilirsiniz. Öte yandan ekranı açıp kapama sayısı olarak da uyarı verdirme şansınız var. Uygulama bazlı kullanım süresi uyarısı da ekleyebiliyorsunuz. Fakat kullanımı engelleyen bir mekanizma yok. Yani uygulama sesli uyarı sonrası açılmıyor demek hata olur. Size sürenizin dolduğu ve mola vermeniz gerektiği söyleniyor. Beş dakikalık ertelemeler yapma şansı da veriliyor.

Android Kişisel Telefon Kullanım Analizi (6)

Menü üzerinden mola verebileceğinizi söylemiştik. Molalara isim vererek kaydedebiliyorsunuz. Ek olarak molalar sırasında normalde akıllı telefona zaman ayırmak yasak ama yine de bazı uygulamalara izin verebiliyorsunuz. Yine mola sırasında bildirimleri devre dışı bırakabiliyorsunuz, gelen aramaları da engelleyebiliyorsunuz. Eğer molayı erken bitirirseniz günlük kullanım hakkınızdan da belirli bir süre kadar düşme gerçekleşiyor. Bu süre de sizin tarafından belirlenebiliyor.

Android Kişisel Telefon Kullanım Analizi (7)

Ayarlar kısmı ise sürekli olarak girip bir şeyleri değiştirebileceğimiz türden değil. Uygulamanın IFTTT entegrasyonuna destek verdiğini buradan görebiliyoruz. Android’de kişisel telefon kullanım analizi için bu uygulama gerçekten başarılı. Uygulamaya sürekli girmeseniz bile bildirim çubuğunu her aşağı çektiğinizde toplam kullanım sürenizi ve ekranı kaç kez açtığınızı görebilirsiniz. Ayrıca ebeveyn olarak çocukların nasıl zaman geçirdiğini analiz etmek için de kullanılabilir. Sorularınız için forum sayfamızı kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 13s / iPhone 14 modelleri, fiyatı, teknik özellikleri