Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Pokemon GO Batarya Tasarrufu Uygulaması

Hepinizin bildiği gibi Pokemon GO en çok batarya harcayan uygulamalardan biri. Bunun başlıca nedeni oyun arkaplana alınsa dahi çalışmaya devam eden GPS özelliği. Tabii bir de sürekli açık kalan ekran var. GPS kapatılamaz ancak ekran karartıldığı takdirde batarya tüketimini ciddi oran düşürmek mümkün. Battery Saver for Pokemon GO isimli uygulama tam olarak bunu yapıyor.

Pokemon GO Batarya Tasarrufu

Normalde ekranı kapatırsanız oyun yürüdüğünüz mesafeyi takip edemez. O nedenle Pokemon GO oynarken genelde ekran açık tutulur. Ancak akıllı bir uygulama sayesinde AMOLED telefonlarda ekran tamamen siyah hale getirilerek ekranın şarj tüketimi neredeyse sıfıra indirilebiliyor. Bu LCD ekranlı telefonlar için o kadar etkili değil ancak yine de şarj tüketimini farkedilir derecede düşürüyor.

Pokemon GO Batarya Tasarrufu

“Battery Saver for Pokemon GO” Nasıl Çalışır?

Uygulama çalıştığında ekran önce siyah hale gelir ve 5 saniye boyunca bir logo görünür. Logo kaybolduktan sonra ekran parlaklıklığı en düşük seviyeye alınır. Çift dokunulduğunda ise ekran tekrar açılır. Battery Saver for Pokemon GO çalışırken telefonu cebinizde taşıyabilirsiniz. Çünkü dokunmatik ekran ve donanım tuşları (ses ve güç tuşu hariç) çalışmaz. Telefon cebinizdeyken cihaz titrediğinde yani yakınlarda bir Pokemon bulunduğunda çift dokunarak ekranı açabilir ve anında Pokemon’u yakalayabilirsiniz.

Kullanım Aşamaları

Uygulamayı cihazınıza yükleyip bir kez çalıştırdıktan sonra yeni bir bildirimin eklendiğini farkedeceksiniz. Durum çubuğunu aşağı çekerek bu bildirime dokunduğunuz takdirde uygulama çalışmaya başlar. Ekranı kapatmak için iki yöntemden biri seçilebilir. İlki bildirim tepsisine eklenecek kalıcı bir bildirim ve diğeri ise ekrana yerleşecek sürüklenebilir bir ikon.

Pokemon GO Batarya Tasarrufu

Pokemon GO‘yu çalıştırdığınız takdirde bunlardan birine dokunarak ekranı kapatabilirsiniz. Aslında ekran açıktır ancak yazının başında belirttiğimiz gibi AMOLED telefonlarda ekran neredeyse siyah hale gelir ve şarj tüketimi çok minimal seviyelere düşer. LCD‘de ise ekranın epey karardığını farkedebilirsiniz. Ekranı tekrar açmak istediğinizde ise çift dokunmanız yeterli.

Özellikler:

  • Büyük oranda batarya tasarrufu
  • Donanım tuşlarını kilitleyerek cepte taşımayı kolaylaştırma
  • Çift dokunarak ekranı açma
  • Bildirim butonu ya da bir ikon ile ekranı kapama
  • Çalışırken ekranın istenmeden kapanmasını önleme

Pokemon GO batarya tasarrufu için gerçekten iyi bir uygulama. Özellikle cihazınız AMOLED ekrana sahipse sonucu hemen farkedeceksiniz. Uygulama şimdilik yalnızca Android telefonlarla çalışıyor. İleride App Store‘a gelir mi bilinmez.