Kategoriler
Rehberler

Mac Bilgisayardan Android’e Dosya Aktarımı

Mac’ten Android’e dosya aktarımı zaman zaman ciddi anlamda sıkıntı çıkarabiliyor. Android bir masaüstü sistemle dosya paylaşımı için MTP (medya transfer protokolü) kullanıyor, bu protokol Windows tarafından doğal olarak desteklense de Mac OS X‘te bu söz konusu değil. Kullanıcılar bu nedenle Android File Transfer aracından yardım alıyor. Bu yazılım basit kopyala – yapıştır yöntemi dışında bir işlev sunmuyor ki bazen sağlıklı dosya aktarımı da gerçekleştiremiyor.

Neyse ki Mac’ten Android’e dosya aktarımı için Android File Transfer dışında seçenekler de mevcut. Akıllı telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağlayacaksanız HandShaker uygulaması oldukça başarılı. Kablosuz iletişim için ise bir Pushbullet hizmeti olan Portal var. Şimdi dilerseniz iki seçeneğe de yakından bakalım.

Mac’ten Android’e Dosya Aktarımı Nasıl Yapılır? – HandShaker

Öncelikle Android File Transfer‘ı kaldırın, bu yazılımlar çakışmıyor ancak siz akıllı telefonunuzu bilgisayarınıza bağladığınızda AFT her defasında otomatik olarak devreye girecek ve siz onu kapatıp HandShaker’ı çalıştırmak durumunda kalacaksınız.

Mac'ten Android'e Dosya Aktarımı Nasıl Yapılır 1

Akıllı telefonunuzda USB Debugging (USB Hata Ayıklama)’i etkinleştirmelisiniz. Öncelikle varsayılan olarak devre dışı konumdaki Developer Options (Geliştirici Seçenekleri)’ı açmanız gerekecek. Android ayarlarından “About Phone” (Telefon Hakkında) bölümüne erişin. Sürüm numarası kısmına yedi defa üst üste dokunun. Geliştirici Seçenekleri aktifleşecektir. Buradan USB Hata Ayıklama‘yı kolayca etkin hale getirebilirsiniz.

Doğrulama için karşınıza çıkan penceredeki mavi butona tıklayın.

Mac'ten Android'e Dosya Aktarımı Nasıl Yapılır 2

Şimdi Mac’te HandShaker programını çalıştırabilir ve akıllı telefonunuzu Mac bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz. Gerekli izin ve onayları sağladıktan sonra dosya aktarımı gerçekleştirebilirsiniz.

HandShaker birkaç saniye içerisinde kullanıma hazır hale gelecektir. Galeri, müzik, video, indirilenler ve dosyalara erişmek için sekmeler bulunmakta.

Mac'ten Android'e Dosya Aktarımı Nasıl Yapılır 3

Örneğin “Gallery” sekmesine tıkladığınızda fotoğafların önizlemeleri arayüzde belirmekte. Bunları klasörler oluşturarak gruplayabilir ya da hepsini bir arada tutabilirsiniz.

Mac'ten Android'e Dosya Aktarımı Nasıl Yapılır 4

Fotoğrafları masaüstü yazılımınız aracılığıyla da görüntüleyebilirsiniz. Bunun için çift tıklama ya da sağ tıklayıp “Open With” (Birlikte Aç) seçeneğini kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Android için en iyi gökyüzü / uzay gözlem uygulamaları

Akıllı telefondaki dosyaları bilgisayara aktarmak için ilgili içerikleri seçin ve sağ üst kısımdaki “Export” butonuna tıklayın. Basitçe sürükle – bırak da yapabilirsiniz. Bilgisayardan akıllı telefona dosya aktarımı için “Import” seçeneğini kullanabilir ya da aynı şekilde sürükle – bırak metodunu uygulayabilirsiniz.

Mac'ten Android'e Dosya Aktarımı Nasıl Yapılır 5

HandShaker ile basit dosya ve klasör yönetimi de yapılabiliyor. Yeni klasörler oluşturma; dosya adlandırma, silme, taşıma, kopyalama gibi işlevler sunuluyor.

Mac’ten Android’e Dosya Aktarımı Nasıl Yapılır? – Portal

USB kablosu ya da bulut tabanlı aktarım çözümü kullanmak istemiyorsanız kablosuz dosya aktarımı gerçekleştirebilen Portal‘ı tercih edebilirsiniz.

Mac'ten Android'e Dosya Aktarımı Nasıl Yapılır 6

Portal uygulaması Google Play‘den ücretsiz yüklenebiliyor. Akıllı telefon ve Mac bilgisayar aynı ağda olduğu sürece web tarayıcısı aracılığıyla dosya paylaşımı yapılabiliyor. Oturum açmak zorunda dahi kalmıyorsunuz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pushbullet.android&hl=tr

Portal’ı kullanmak için masaüstü web tarayıcınızı çalıştırın. http://portal.pushbullet.com/ adresine erişin. Ekranda bir QR kod göreceksiniz. Onu akıllı telefondaki Portal uygulamasını çalıştırarak kameradan taratın. Mac ve Android arasındaki bağlantı otomatik olarak kurulacaktır.

Mac'ten Android'e Dosya Aktarımı Nasıl Yapılır 7

Dosya aktarımı için sürükle – bırak yöntemini kullanmanız yeterli. Dosya aktarımı internet üzerinden değil kablosuz ağ aracılığıyla gerçekleştiriliyor bu nedenle hızlı bir aktarım söz konusu.

Aktarım tamamlandığında müzikler müzik klasörüne, görseller galeri bölümüne dahil ediliyor. Diğer tip dosyalar ise “Portal” adlı bir klasör içerisinde toplanıyor. Android’deki paylaşma seçeneğini kullanarak dosyalarınızı hızlı şekilde paylaşabilirsiniz.

Mac'ten Android'e Dosya Aktarımı Nasıl Yapılır 8

Portal maalesef tek yönlü aktarıma -bilgisayardan akıllı telefona- olanak tanıyor. iPhone uyumlu versiyonu da mevcut. Data kablosu ile uğraşmak istemediğiniz anlarda hızlı dosya aktarımı için Portal’ı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.