Kategoriler
Apps & Oyunlar

En Saçma Görünümlü 10 Pokemon

Bugüne kadar tasarlanan 700‘den fazla resmi Pokemon karakteri var. Ancak bu kadar zenginliğin arasında elbette birkaç çürük yumurta da bulunmuyor değil. Demek istediğimiz şey Exeggcute değil. Gerçekten kötü dizayn edilmiş olan Pokemon’lardan bahsediyoruz. Gelin şimdi en saçma görünümlü 10 Pokemon listemize başlayalım.

En Saçma Görünümlü 10 Pokemon

Pokemon’un Japonya‘da çıkmasından bu yana 20 yıl geçti ve bugün 700’den fazla Pokemon’a sahibiz. Ancak bunların hepsinin mükemmel olmasını beklemek gerçekçi olmazdı. Biz de bundan yola çıkarak Pokemon dünyasının en saçma görünümlü 10 Pokemon’unu belirledik.

Pokemon serisi ilk kez tanıtıldığında orijinalde 151 adet Pokemon oyuncular tarafından yakalanmayı bekliyordu. Birinci nesil Pokemon’ların hemen hepsi iyi tasarlanmışken bazıları var ki gerçekten bakıldığında insanların kafasını karıştıran türden.

Saçma Görünümlü 10 Pokemon

Foongus

Bir mantar Pokemon‘u başta kötü bir fikir gibi gelmemiş olabilir. Ancak Foongus‘un şapkasında tercih edilen tasarım yaratığın gerçekten saçma görünmesini sağlamış. Poke topları Pokemon yakalamak için üretilmiş insan yapımı nesneler olmasına rağmen Foongus’un doğal bir şekilde Poke topuna benziyor olması garip olmuş. Dahası evrimleştiği Amoonguss’un da hiç farklı olmaması. Amoonguss kafasının üstünde Poke topu şeklinde birkaç kalkan çıkartabiliyor ki tüm bu saçmalığı daha da ileriye taşıyor.

Saçma Görünümlü 10 Pokemon

Jynx

Pokemon dizaynları bugünlerde o kadar tartışma doğurmuyor. Ancak geçmişte alınmış birkaç tasarım kararı var ki bunlara değinmeden geçmek olmaz. İçlerinden bir tanesi Jynx’in görünümü… Karakterin yüzünün rengi siyahtan mora çevrildi ama kendisinin o gizemli havası bir an da yerini anlamsız ve alakasız bir şeye bıraktı. Ancak bunun nedeni Jynx’in ırkçı bulunmasıydı. Çünkü ırksal özellikleri itibariyle Afrika kökenli Amerika’lı insanları yansıtıyordu. Bu karar Jynx‘in itibarını yerle bir etti ve yaratığın yer aldığı bazı çizgi film bölümleri kalıcı olarak gösterimden kaldırıldı.

Saçma Görünümlü 10 Pokemon

Klefki

Serinin fanları geçtiğimiz yıllarda geliştirici Game Freak‘i tasarladığı son Pokemon’larda artık yaratıcı olmaya çalışmadığı ile suçlamaya başlamıştı. Özellikle 2013 yılında piyasaya çıkan Pokemon X & Y’nin Klefki isimli karakteri bunu doğrulayan bir örnek. Klefki yüzü olan uçan bir anahtarlık…Tasarımcı Mana Ibe Klefki’yi tasarlama fikrine nereden kapılmış bilinmez ancak cebiyle ilgili yaşadığı bir hadise de olabilir.

Saçma Görünümlü 10 Pokemon

Klink

Pokemon dünyasına yabancı olanlar için baştan söyleyelim Klink sol alt taraftaki o küçük şirin tilki değil. Aslında o Eevee ancak arka planda gördüğünüz bu ilginç “şeyler” bir Pokemon yani Klink’in ta kendisi. Klink gördüğünüz gibi bir çift uçan metal dişli ve görünüşe göre ikizler de. Bu tasarımı daha saçma yapan şey ise zaten konsept olarak Magnemite gibi meşhur bir Pokemon’a benziyor olması. Yani Klink saçma görünmesinin yanında orijinal de değil.

Saçma Görünümlü 10 Pokemon

Luvdisc

Hazır orijinal olmamaktan ve tembel tasarım fikirlerden bahsediyorken Luvdisc‘i tanıyalım. Serideki bazı Pokemon’lar dizayn elementleri ile insanlara ilham kaynağı olurken Luvdisc kalp biçiminde ve iki tarafında gözleri olan bir şey olarak karşımıza çıkıyor. Böyle bir tasarım 5 yaşında birinin bile aklından çıkabilirdi. Yalnızca görünümüyle değil Luvdisc savaş alanında da pek bir iş başaramıyor. Saçma görünümü ve zayıf performansı ile Luvdisc en kötü Pokemon’lardan biri.

Saçma Görünümlü 10 Pokemon

Mr. Mime

Seri hakkında bir gerçek var ki o da insansı Pokemon‘ların gerçekten bir noktada ipi kaçırdıkları. Mr. Mime da bu konuda bir istisna değil. Mr. Mime ürpertici bir paylaço ve bir pandomimcinin kombinasyonu gibi bir şey. Serinin hayalet tipi Pokemon’larından bile daha sinir bozucu. Mr. Mime’ın rahatsızlık hissi veren kıyafeti ve tuhaf tasarımı tartışmasız onu en saçma görünümlü Pokemon’lardan biri yapıyor.

Saçma Görünümlü 10 Pokemon

Stunfisk

Bazı Pokemon’lar vardır ejderha gibi görünürler ve rakiplerini devasa boyutlarda enerji ışınları ile vurabilirler. Bir de Stunfisk gibi Pokemon’lar vardır ki baskı makinesinden çıkmış bir balığa benzer. Stunfisk pek ilham verici bir Pokemon olmayabilir ancak serinin bir diğer karakteri Magikarp‘ın yaptığı şekilde Gyarados gibi bir şeye dönüşseymiş belki fanların bu kadar uzak durmak isteyeceği bir karakter olmazmış.

Swirlix

Swirlix

Pokemon’ların büyük bir çoğunluğu hayvanlardan esinlenilmiş karakterler olduğundan Nintendo çizginin dışında bir karakter yapmak istediğinde işler biraz sarpa sarabiliyor. Swlirlix uçan bir pamuk şeker yani evet kendisi bir hayvan değil aksine gerçekten bir yiyecek. Evrimleştiği Slurpuff ise şişman, paylaçomsu ve tek özelliği şeker tatlarını ayırt etmek olan Pokemon savaşlarında oldukça etkisiz bir yaratık. Swirlix hakkında iyi olan her şey Pokemon’la alakasız duruyor.

Trubbish

Trubbish

Trubbish her ne kadar göründüğü gibi ağzı olan bir çöp torbası olsa da bazıları içerisinde bir tür şirinlik barındırdığını düşünebilir. Ancak ne var ki kendisi Garbodor‘a yani sanki birisi Trubbish’i çok fazla çöple doldurmuş ve en sonunda poşeti yırtılmış gibi duran korkunç bir canavara evrimleşiyor. Trubbish ile Garbodor’un tasarımları o kadar saçma ki kendileri en sonunda Pokemon GO’ya geldiklerinde belki kimse onları yakalamak için Poke toplarını boşa harcamak istemeyecek.

Saçma Görünümlü 10 Pokemon

Vanillite

Swirlix örneğindeki gibi Game Freak yiyecek üzerine bir Pokemon tasarlamak istediğinde işler pek de iyi gitmiyor. Vanillite bu konuda ne yazık ki istisna olmamış. Vanillite görüldüğü gibi bir dondurma külahı ve kendisi daha sonra Vanilluxe‘a evrimleşiyor. Bunda ise baş biçiminde iki top dondurma ve başların bir tanesinden fırlayan mavi bir kamış var. Neyse ki 2015 Kasım ayında yayınlanan en yeni Pokemon oyunu Sun and Moon‘da kimse dondurma ya da herhangi başka bir tatlıdan oluşmuyor ve umarız bu şekilde kalmaya devam eder.

Size her ne kadar Pokemon dünyasından seçtiğimiz en saçma görünümlü 10 Pokemon hangisi göstermiş olsak da bunlar gibi daha birçok örnek bulunabilir. Umarız Pokemon GO‘da bunun gibi şeylere daha fazla rastlamayız. Eğer sizin düşündüğünüz ve burada olmayan bir Pokemon varsa bizlerle yorum kısmında paylaşın.