Kategoriler
Rehberler

Telefonla Çekilen Fotoğrafların Boyutunu Küçültme

Telefonla çekilen fotoğrafların boyutu nasıl küçültülür ya da azaltılır? Bildiğiniz gibi artık akıllı telefonların büyük bölümü en az 8 megapiksel çözünürlüğünde fotoğraf çekiyor ve bu çözünürlüğün 20 megapiksel’e kadar gittiğini biliyoruz. Dolayısıyla bu fotoğrafların boyutu kalitelerini bozmadan küçültmek isteyebilirsiniz. Özellikle WEB ortamında kullanmak istediğiniz de buna uygun araçlar bulmak pek kolay değil.

Fotoğrafların Boyutunu Küçültme

Tabii Instagram, Facebook için bu işlemleri yapmanıza gerek yok. Çünkü onlar kendilerine uygun şekilde fotoğrafları ölçeklendiriyor. Fakat Facebook için iki alternatif söz konusu ve bunlardan bir tanesi de fotoğrafların çözünürlüğüne dokunmamakla ilgili. Eğer Facebook’a fotoğrafları yüksek çözünürlüklü olarak yüklemek isterseniz, bu yazımızda bahsedeceğimiz fotoğraf küçültme servisi işinize yarayacaktır.

Compress Now

Fotoğrafların Boyutunu Küçültme

Compress Now ücretsiz ve çok hızlı bir fotoğraf sıkıştırma servisi. JPG, GIF ve PNG formatındaki görselleri kabul ediyoruz. Toplu fotoğraf desteği de bulunuyor ama aynı anda 9MB’a kadar yükleme yapabilirsiniz. Bu da telefonla çekilen fotoğraflar için yaklaşık 2-3 adete tekabül edebilir. Yüklediğimiz 4.5 MB boyutundaki fotoğrara %40 sıkıştırma uygulayarak tam 3 MB kazanç elde ettik. Fotoğrafın boyutuna göre sıkıştırma miktarını %50 ve üstüne çıkarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Çevrimdışı olan kayıp AirPods nasıl bulunur?

Bulk Resize Photos

bulkresize

Telefonla çekilen fotoğrafların boyutunu küçültme konusunda Bulk Resize Photos oldukça basit bir hizmet sunuyor. Compress Now’dan farklı olarak aynı andan birden fazla fotoğrafı sıkıştırabilirsiniz. Ayrıca servis fotoğraflarınızı sıkıştırdıktan sonra .ZIP dosyası halinde sisteminize indiriyor. Arayüzü de oldukça detaylı; sıkıştırma oranı, genişlik ve uzunluk gibi özelleştirmeler yapma şansını var. En fazla 150 fotoğraf yükleyebiliyorsunuz. Yani muhteşem!