Kategoriler
Konular

Ücretli Uygulamaların Ücretsiz Alternatifleri

Ücretli Uygulamaların Ücretsiz Alternatifleri

Ücretli uygulamaların ücretsiz alternatifleri yok değil, sadece biraz araştırma yapmanız yeterli. Bugünlerde neredeyse tüm uygulamalar türlü hinliklerle kredi kartınıza abone olmanın peşinde maalesef. Uygulama içi satın alımlar, aylık abonelik ücreti, reklamları kaldırma gibi bahaneler üreterek sizi önce sıkıyor, sonra bu sıkıntıdan kurtarmak için bir miktar para talep ediyor. Peki, bu uygulamalar vazgeçilmez mi? Hem evet, hem de hayır. Yani aldığı paranın hakkını sonuna kadar veren uygulamalara sözümüz yok. Cloud depolama, bazı müzik servisleri, iş yönetimi gibi konularda hakkını veren uygulamalara saygımız sonsuz.

Ücretli olan uygulamaların aynı işlevi görüp de bedava olanları yok mu? Elbette var. Play Store ve App Store’da bulunan yaklaşık 3-4 milyon uygulama arasında elbette alternatifleri var. Hem de samanlıkta iğne aramanıza gerek kalmayacak. Çünkü biz sizin yerinize o işi yaptık.

Önemli Belgeleri Saklama

Ücretli Uygulamaların Ücretsiz Alternatifleri

Evernote, geçtiğimiz günlerde Premium ve Plus aboneliklerinde fiyat artışına gideceğini duyurdu. Bununla da yetinmeyerek ücretsiz olan Basic planını da iki cihazla sınırlandıracağını ekledi. “Evernote bizi mi koparıyor?” tartışmalarına sebep olan açıklamaları bir kenara koyalım şimdilik.
Neyse ki Microsoft OneNote, Evernote’un ücretsiz bir alternatifi. Windows ve Mac masaüstü platformların yanı sıra mobil cihazlardan da erişim sağlanabiliyor. Yani hem ofis bilgisayarınızdan, hem evde kullandığınız bilgisayardan hem de ev ile iş arasında gidip gelirken akıllı telefonunuzdan notlarınıza ulaşabilir, düzenleyebilir ve yenilerini ekleyebilirsiniz. Bitti mi? Hayır bitmedi. Web’den de ulaşılabiliyor. Yani, OneNote’a ulaşamayacağınız bir platform kalmamış oldu. Eğer hali hazırda Evernote kullanıcısıysanız ve OneNote’a geçmekle ilgileniyorsanız, Microsoft Evernote’tan OneNote’a geçiş için içe aktarma aracı yayınladı. Kendisine https://www.onenote.com/import-evernote-to-onenote adresinden ulaşabilirsiniz. Ücretli uygulamaların ücretsiz alternatifleri olarak OneNote aklınızın bir köşesinde yer almalı.

Eğer sıkı bir Apple kullanıcısıysanız ve vazgeçmek istemiyorsanız size uygun bir alternatifi var: Apple Notes. Apple merkezli bir uygulama olan Apple Notes’un kullanımı hızlı ve kolay. Ayrıca hem OneNote hem de Apple Notes çevrimdışı çalışmanıza olanak sağlıyor ve Evernote’un ücretsiz planı gibi upload konusunda sizi kısıtlamıyor. İşin özü, bu kadar alternatif varken bu kısıtlayıcı uygulamadan biraz uzaklaşmak gerekli.

En İyi Bulut Depolama Servisleri

Ücretli Uygulamaların Ücretsiz Alternatifleri

Ücretli uygulamaların ücretsiz alternatifleri konumuza devam ediyoruz. Neredeyse tüm büyük cloud depolama sağlayıcıları ücretsiz bir saklama alanı sunarken büyük boyutlu verilerin tamamını cloud üzerinde saklamak isteyenler ekstra ücretler ödemek zorunda. Bilinen büyük cloud depolama hizmet sağlayıcılarının planları ve sundukları hizmetler de oldukça çeşitli. Mesela Dropbox’ın Profesyonel planı yıllık 99 Dolar ve 1 Terabyte depolama alanı sunuyor. Google Drive 100 GB saklama alanı için aylık 2 dolar talep ederken OneDrive 50 GB saklama alanı için aylık 2 dolar talep ediyor. Bulut depolama özellikle akıllı telefonlarının depolama kapasitesini artıramayanlar için –özellikle Apple kullanıcıları- büyük bir nimet. Bu nimetin ekmeğini iyi değerlendirmek lazım. Bunu yaparken de para ödemenize büyük ihtimalle gerek kalmayacak. Nasıl mı? Şimdi bir hesap yapalım ve ücretsiz olarak elde edebileceğimiz alanları gözden geçirelim:

  • Google Drive: 15 GB
  • Dropbox: 2 GB
  • OneDrive: 5 GB
  • Apple: 5 GB

Bu servislerin verdiği alanları alt alta topladığınızda 27 GB gibi bir alanınız olabiliyor. Eğer 27 GB benim benzinime yetmez diyorsanız bir sonraki yazımızda cloud depolamada ücret ödemeden nasıl daha fazla yer elde edebilirsiniz bunu anlatacağız. Takipte kalın.

Bunca uygulama ve doküman çeşidi arasında belgelerinizin takibini yapmak da zorlaşacak elbette. Peki o kadar dökümanı hangi uygulamaya nasıl böleceksiniz? O konuda da deneyimlerimizden yararlanarak sizlere bir öneri listesi hazırladık. İlk olarak her bir doküman türü için bir uygulama belirleyelim. Örneğin fotoğraflarınızı Dropbox’da tutun, e-kitap, PDF, mail içerikleri gibi belgeler içinde OneDrive kullanabilirsiniz. Müzik ve videolar için de geriye Google Drive kalıyor. Telefonunuza yüklediğiniz uygulama sayısı artmış oluyor ancak paranızı sokağa atmak istemiyorsanız bu durumu göze almanız gerekiyor. Birden çok depolama hizmetinden yararlanırken kafa karışıklığını önlemek için size yardımcı olan uygulamalar mevcut elbette. ZeroPC, CloudKafé, JoliCloud ve Primadesk gibi uygulamalar ile bulut depolama hesaplarınızı yönetebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz servisler sizin için yeterli değilse alternatif hizmet sağlayıcılarına da göz atmakta fayda var. Box, 10 GB’a kadar ücretsiz depolama alanı sunarken MEGA 50 GB’a kadar alan sunuyor. Eğer Apple kullanıcısıysanız da iDrive’da 5 GB ücretsiz kullanım alanınız var.

Online Office Programları

Ücretli Uygulamaların Ücretsiz Alternatifleri

Office 2016’nın yanında 1 TB OneDrive saklama alanı gibi ekstra özellikleri de bulunan Office 365, Office 2016’nın tamamına sahip olmak için akıllıca bir çözüm gibi görünebilir ancak bizim nezdimizde para ödemeyi bırakmanız gereken bir hizmet. Office 365 olmadan da işlerinizi kolaylıkla ve ücretsiz olarak halledebilirsiniz.
Office Online tamamen ücretsiz ve Word’ün en çok kullanılan özelliklerini tarayıcınıza ekliyor. Paket içeriğinde Word, Excel, Powerpoint gibi sık kullanılan Office uygulamaları yer alıyor ve Microsoft bu hizmet için herhangi bir ücret talep etmiyor. Ancak Office uygulamalarını iş için kullanıyor ve detaylı özelliklerine sıklıkla ihtiyaç duyuyorsanız Office Online ihtiyaçlarınıza yetişmek konusunda biraz geride kalabilir.

YouTube Red Ücretsiz İzleme

Ücretli Uygulamaların Ücretsiz Alternatifleri

Reklamların olmadığı, videoların çevrimdışı görüntüleme için indirilebildiği ve YouTube şovlarına Premium erişim imkanı sunan YouTube Red aylık 10 dolar gibi bir ücrete sahip. Eğer sıkı bir YouTube kullanıcısı değilseniz ve bu yoldan gelir elde etmiyorsanız oldukça yüksek ve gereksiz görülebilecek bir ücret. Bu noktada bir istisnadan bahsetmek gerekiyor. Eğer bir Android kullanıcısı iseniz YouTube Red, Google Play Music ile beraber geliyor. Yani ekstra ücret ödemeden YouTube Red avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Şifreleri Saklama

Ücretli Uygulamaların Ücretsiz Alternatifleri

Bilginin altından daha değerli olduğu günümüz çağında, teknoloji ile haşır-neşir olan herkesin parolalarını yönetebileceği bir uygulama kullanması gerekir. Tüm platformlarda kullandığınız parolaların aynı olması sizin için akılda kalıcı bir şey olabilir ancak olası bir ele geçirilme durumunda tüm hesaplarınızı kaybetme riskini de artırmış oluyorsunuz. Parola yönetimine önem veriyor, ancak bunun için para ödemek istemiyorsanız aşağıdaki birkaç alternatif arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

1Password uygulamasının ücretsiz bir sürümü bulunmuyor, aile üyeliği için de aylık 5 dolar talep edilmekte. Dashlane Premium yıllık 40 dolarken LastPass Premium da yıllık 12 dolar ücret talep etmekte. Oldukça popüler olan bu uygulamalara aylık veya yıllık olarak ücret ödemeniz gerekmiyor. Dashlane ve LastPass uygulamalarının ücretsiz versiyonları da ortalama kullanıcıların işini görecektir. Bu uygulamaların ücretsiz versiyonları sizi tek bir cihazla sınırlandırmakta. Ancak günlük hayatımızın büyük bir bölümünü akıllı telefonlarımıza bakarak geçirdiğimiz bu günlerde akıllı telefonunuza üzerinden kullanırsanız ikinci bir cihazda kullanmanıza büyük olasılıkla gerek kalmayacaktır. Ancak yine de birden fazla cihazda senkronize olmuş bir parola yöneticisi istiyorsanız LastPass Premium bu konuda oldukça başarılı. Yıllık 12 dolar gibi bedavadan biraz pahalı bir ücrete sahip olan uygulamayla aylık 1 dolara kişisel bilgilerinizin güvenliğini sağlamış oluyorsunuz. Yalnızca buna gerçekten ihtiyacınız olduğundan emin olun.

Ücretsiz İngilizce veya Yabancı Dil Öğrenme

Ücretli Uygulamaların Ücretsiz Alternatifleri

Yabancı dil bilgisi ülkemizde oldukça önemli bir konu. İş hayatında veya küçük çeviriler ile bütçenize katkı sağlamak konusunda size adeta bir can simidi olabiliyor. Üstelik yabancı dil öğrenmek için bir servet harcamanıza da gerek kalmayabilir. Akıllı telefonunuza indireceğiniz birkaç uygulama ve biraz da pratik ile derdinizi anlatacak kadar yabancı dil öğrenmeniz mümkün. Rosetta Stone uygulaması, yabancı dil eğitimi konusunda dünya çapında kabul görmüş bir uygulama ve kullanım sıklığı oldukça fazla. Ancak onun da olumsuz yönleri yok değil. Örneğin yıllık 180 dolar gibi bir ücret. Bu kadar yüksek bir meblağ ödemeden de ücretsiz uygulamalar sayesinde yabancı dil öğreniminize katkı sağlamanız mümkün. Duolingo kelime dağarcığınızı geliştirmek için adeta biçilmiş kaftan ve tamamen ücretsiz. Memrise ile birleştirildiğinde ister masaüstünüzden ister akıllı telefonunuzdan yabancı dil eğitiminize ücretsiz ve büyük bir kaynak sağlamış oluyorsunuz.

Çevrimiçi Müzik Dinleme

Ücretli Uygulamaların Ücretsiz Alternatifleri

Ülkemizde yaygın olarak tercih edilen müzik servislerinin neredeyse tamamında ücretsiz ve Premium planlar ayrı ayrı sunuluyor. Ancak söz konusu Pandora One olduğu zaman bir istisna söz konusu. Diğer müzik servisleri geniş yelpazede gezinme imkanı sunarken Pandora’da durumlar radyo mantığı ile işliyor.

Büyük bir Pandora hayranı olsanız dahi aylık 5 dolar veya yıllık 55 dolar gibi bir ücret ödenecek bir uygulama değil Pandora One. Reklamları kaldırmak ve fazladan şarkı değiştirme hakkı dışında çok da bir artısı olmayan Premium paketi tercih etmeniz demek paranızı boşuna harcamanız anlamına geliyor. Daha iyi ve uygun fiyatlı olan Apple Music, Spotify ve Google Play Music gibi servisleri incelemenizde fayda var.

Açıkçası uygulama dükkanlarında aldığı parayı hak etmeyen çok fazla uygulama var. Elbette farklı kişilerin farklı ihtiyaçları vardır ve uygulamaların Premium içerikleri bazıları için oldukça yeterli ve cezbedici görünebilir. Ancak neredeyse her ücretli uygulamanın ona yakın özelliklere sahip ücretsiz bir alternatifi olduğunu bilmenizde fayda var.