Kategoriler
Rehberler

Android: Bildirim Çubuğuna / Ana Ekrana Operatör Logosu Ekleme

Android: Bildirim Çubuğuna / Ana Ekrana Operatör Logosu Ekleme

Android işletim sistemli akıllı telefonlarda bildirim çubuğuna / ana ekrana operatör logosu ekleme oldukça kolay bir işlem. Bunun için yapmanız gereken sadece Phono isimli uygulamayı indirip kurmak ve logo gösterme seçeneğini aktifleştirmek. Uygulama aslında hizmet aldığınız operatör hakkında size bilgi vermeyi amaçlıyor. Eğer dolaşımda iseniz bunu uygulama üzerinden görebilmeniz mümkün. Ayrıca servis sağlayıcı, logo, ağ tipi ve sinyal kalitesi ve şiddeti gibi bilgileri de karşınıza getiriyor.

2020 GÜNCELLEMESİ: ARTIK BU TARZ İHTİYAÇLAR İÇİN UYGULAMALARA İHTİYACIZ YOK.

Bu yazıda bildirim çubuğuna / ana ekrana operatör logosu ekleme konusuna eğileceğiz ancak uygulamanın diğer ayarlarından da kısaca bahsedeceğiz. Hatta hizmet aldığınız şirketin adını farklı göstererek arkadaşlarınıza değişik şakalar yapabilmeniz de mümkün. Hazırsanız başlıyoruz.

Android Bildirim Çubuğuna Operatör Logosu Ekleme (1)

Phono bildirim çubuğuna / ana ekrana operatör logosu ekleme konusunda alanında tek olan bir uygulama. Uygulama açılır açılmaz size o an bağlı olduğunuz yani hizmet aldığınız operatör hakkında bilgi sunmaya başlıyor. Line and SIM information adlı bölümde iletişim detaylarınızı görebilirsiniz. Ekranın devamında Device and OS information yer alıyor. Burada da kullanmakta olduğumuz cihaz hakkında IMEI, model numarası, marka ve Android sürümü detayları karşımıza getiriliyor. Son olarak dikkate değer bir bilgi ekranı daha var: Usage information. Burada da akıllı telefonunuzun açık kalma süresini, veri bağlantısı süresini, depolama alanı ve SD kartın durumunu ve sistem belleğinizdeki boş alanı görebilirsiniz. Ayrıca pil doluluk seviyesi de size gösteriliyor.

Android Bildirim Çubuğuna Operatör Logosu Ekleme (2)

Bildirim çubuğuna / ana ekrana operatör logosu ekleme uygulamasında sağ üstte bulunan üç tuşa basarak menüye giriş yapabilirsiniz. Burada birçok seçenek var ancak biz sadece menüden bahsedeceğiz. Operator logo on Status Bar seçeneğini seçmeniz ve seçeneği onaylamanızla birlikte artık logonuz bildirim çubuğunda görüntülenmeye başlanacak. İkinci seçenek ise Honeycomb yüklü eski akıllı telefonlarda uyumluluğu sağlıyor. Eğer yurtdışında da hizmet almaya devam edecekseniz isterseniz Ignore roaming ile uygulamayı devre dışı bırakabilirsiniz. Burada ayrıca kilit ekranı sırasında logo gösterimi, logo konumu ve simge tipi gibi ayarlar var.

Android Bildirim Çubuğuna Operatör Logosu Ekleme (3)

Ayarlara devam ettiğimizde Funny options diye ilginç bir seçenek karşımıza çıkıyor. Burada isteğimize bağlı olarak 15 karaktere kadar bir operatör adı verebiliriz. Örneğin; Türkiye’de olduğunuz halde telefonunuzda Orange veya T-Mobile yazması karizmatik olabilir. 🙂 Elbette operatör logonuzu kapatınca inandırıcılığı yükselecektir. Yine isteğe bağlı olarak telefon numaranızı uygulamaya girebilirsiniz. Ayrıca ana ekrana logo eklemek için de Widget ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Android Bildirim Çubuğuna Operatör Logosu Ekleme (4)

Bildirim çubuğuna / ana ekrana operatör logosu ekleme uygulamasında, ayarların devamında tema rengi -açık veya koyu olabiliyor- operatör yazısı rengi, yazı tipi seçimi (hepsi büyük harf veya standart gibi) ve dolaşımdaki renk seçeneği gibi detaylar değiştirilebiliyor. Özellikle ana ekranınıza ekleyeceğiniz widget ile telefonunuzun havasının değişeceği kesin. Üstelik böylece akıllı telefonunuzun sinyal gücünü izleyebilmek de mümkün.

İlginizi Çekebilir:  Android için en iyi gökyüzü / uzay gözlem uygulamaları