Kategoriler
Rehberler

Android: Ekranın Kapanmasını Engelleme

Android: Ekranın Kapanmasını Engelleme

Belki de akıllı telefon kullanırken en fazla sinir olunan şey ekranın zaman aşımına girerek önce parlaklığını azaltması, sonradan da tamamen kapanmasıdır. Peki, bu binlerce liralık teknoloji harikaları bize sadece saniye ile ölçümlendirilebilen bir ekran zaman aşımı mekanizması mı sunuyor? Tabii ki de hayır. Android’de ekranın kapanmasını engelleme için çeşitli yollar mevcut ve belki de aralarında en iyisi yüzünüzü algılayarak ekranı açık tutmak. Bunun için küçük bir uygulamadan destek almak gerekiyor.

https://www.apkmonk.com/app/com.numericme.face.on/

https://www.apkmonk.com/app/com.numericme.face.on/

Android’de ekranın kapanmasını engelleme yapan uygulama çalıştığında ön kamera aracılığı ile yüzünüzü arıyor. Tabii bunun için öncelikle ekranın zaman aşımı süresinin dolması gerekli. Bildiğiniz gibi Android içinden bu süreyi çeşitli değerlerde ayarlayabilmeniz mümkün. Standart süre olan 30 saniyenin sonuna gelindiğinde yüzünüz aranıyor. Yüzünüz yoksa ekran kapatılıyor. Yüzünüz bulunduğunda ise ekran açık tutulmaya devam ediliyor. Tüm bu aşamaları ekranın sol üstündeki simge üzerinden takip edebilmeniz mümkün.

Android Ekranın Kapanmasını Engelleme (1)

Uygulamanın bildirim çubuğunda bir uyarı simgesi var. Bu aslında oldukça faydalı ancak kapatabilmeniz de mümkün. Ekran zaman aşımı süresinin sonuna gelindiğinde simgenin içinde üç nokta beliriyor ve yüzünüzün aranması başlıyor. Yüzünüz bulunamadığında ekran kapatılıyor. Buradaki mekanizma aslında hassas ve güzel çalışıyor. Siz doğrudan ekrana bakmıyor olsanız bile ekran kapatılıyor. Böylece sadece akıllı telefonla ilgili olduğunuzda ekranın açık olması sağlanıyor. Algılandığınız durumda ise simgenin içinde insan profili beliriyor.

İlginizi Çekebilir:  Android uyumlu tansiyon ölçme uygulamaları

Android Ekranın Kapanmasını Engelleme (2)

Elbette bazı durumlarda uygulamanın çalışamama durumu söz konusu. Telefona çok uzaktan bakmanız veya ışık koşullarının çok yüksek veya düşük oluşu bunu etkileyebiliyor. Biz yine de gerek kapalı alan, gerekse dış denemelerimizde bir sorunla karşılaşmadığımızı belirtelim. Android’de ekranın kapanmasını engelleme uygulaması görevini iyi bir şekilde yerine getiriyor. Uygulamada birkaç ek özelliğe daha yer veriliyor ve faydalı olacağı söylenebilir.

Android Ekranın Kapanmasını Engelleme (3)

Bildirim çubuğunu aşağı doğru çekerek Android’de ekranın kapanmasını engelleme sağlayan uygulamanın hızlı ayarlarına erişebilirsiniz. NIGHT olarak adlandırılan modu gece kullanabilirsiniz. Düşük ışık koşullarında yüzünüzün algılanması da zor olacağından aslında bu ekranı sürekli açık tutan bir araç. Bu şekilde düşünebilirsiniz. BED modu ise yatakta uzanırken ekranın dönmesini engelleyen bir kısayol aracı gibi düşünülebilir. Ücretli sürümde karşımıza gelen BABY özelliği ise ekranın dokunmatik algılamasını kapatan bir diğer seçenek.