Kategoriler
Rehberler

Android: Uygulamaların İnternet Bağlantısını Yönetme

Android: Uygulamaların İnternet Bağlantısını Yönetme

Özellikle bilgisayar ortamında Netlimitter uygulamasını kullananlar bizi bu noktada çok iyi anlayacaktır. Aslında Android’de uygulamaların internet bağlantısını yönetme sağlayan bu uygulamanın da görevi benzer; ancak uygulamaların internet bağlantısı açma ve kapama sistemiyle yönetilebiliyor. Ek olarak hangi uygulamanın hangi internet bağlantınızı kullanabileceğini de seçmeniz mümkün. Örneğin; Google Play küçük bir ayar sonrasında kafasına göre güncelleme yapmayı durduracak ve sadece kablosuz ağ aktifken internet ile iletişim kurabilecek. Diyelim bir Torrent istemcisi yüklediniz. Kablosuz ağdan çıktığınızda neler olabileceğini hiç düşündünüz mü? Elbette uygulamalar kendi içinde çeşitli çareler sunuyor ancak tek bir merkezden yönetmek gibisi yok. Örneğin; WhatsApp’ın kablosuz ağ kapsamına girdiğinizde çalışmamasını da sağlayabilirsiniz. Bu da değişik bir yaklaşım.

https://play.google.com/store/apps/details?id=app.greyshirts.firewall&hl=tr

Android’de uygulamaların internet bağlantısını yönetme uygulaması aynı zamanda akıllı telefonunu yurtdışında kullanacaklara da büyük kolaylık sağlıyor. Malum, operatörler yurtdışına çıktığınızda fiyatlarda aynı cömertliği gösteremiyor ve çoğu zaman 100 MB’ı bile aşmayan paketlere ciddi fiyatlar ödemeniz gerekiyor. Hal böyle olunca da sadece ihtiyaç duyacağınız uygulamalara erişim vermek ve kotayı verimli kullanmak en mantıklısı olacak. İşte bu uygulama tam da bu işe yarıyor!

Android Uygulamaların İnternet Bağlantısını Yönetme (1)

Android’de uygulamaların internet bağlantısını yönetme sağlayan uygulama root yetkisi istemiyor. Öncelikle bunu belirtelim. Açılır açılmaz öncelikle bir VPN bağlantısı kurmanız gerekiyor. VPN uygulama içine gömülü durumda ve Başla komutunu vermenizle birlikte VPN bağlantısı kuruluyor ancak akıllı telefonunuzdaki her şeyin bağlantısı kesiliyor. Şimdi sıra uygulamalara tek tek izin vermekte ve hangi bağlantı türünü kullanacağını belirlemekte. İsteğe göre kablosuz ağ veya mobil ağ seçebiliyoruz veya engelleme koyabiliyoruz.

Android Uygulamaların İnternet Bağlantısını Yönetme (2)

ASKIDAKİ ERİŞİM menüsüne geçerek tüm filtrelenen erişim isteklerini ve uygulamaları görebilirsiniz. Örnek olması açısından WhatsApp’ı seçtik. Özel filtre kullan seçenekleri karşısında kablosuz ağ ve mobil ağ var. Buradan tıklamalar yolu ile yeşil tik işareti veya kırmızı çarpı verebiliyoruz. Yeşil tik bağlantının kullanılmasını sağlıyor. Kırmızı tik ise asla bağlantının kullanılmamasını sağlıyor. Android’de uygulamaların internet bağlantısını yönetme işlemi temel olarak bu şekilde işliyor.

Android Uygulamaların İnternet Bağlantısını Yönetme (3)

Android’de uygulamaların internet bağlantısını yönetme işleminde tüm uygulamaların bağlantısı gördüğünüz gibi kapatılabiliyor. Hangi uygulamanın hangi bağlantıyı kullanacağına karar verebiliyoruz. Ayrıca uygulama isteklerini görebiliyoruz ve filtreler oluşturarak sadece belirlenen IP adresiyle belirlenen kapı üzerinden iletişim kurabiliyoruz. Burası biraz ileri düzey ve girmeye gerek yok. Ayrıca toplam VPN bağlantısı süresi ve tüketilen veri miktarını da bağlantıyı kesme öncesinde görebilmek mümkün.

İlginizi Çekebilir:  Apple'ın Sidecar özelliği nedir ve nasıl kullanılır?