Kategoriler
Rehberler

Android Telefonun Bildirim Işığı Renklerini Değiştirme

Akıllı telefonlarda yer alan bildirim ışığı büyük bir nimet; doğru. Fakat ilgili ayarlara baktığımızda genelde şarj, ses kaydı ve bildirim gelmesi sırasında açma veya kapatma seçenekleri sunulduğunu görüyoruz. Yani Android’de bildirim ışığı rengi değiştirme markası veya modeli ne olursa olsun akıllı telefonunuzun doğasında olmayan bir işlem ve ek bir desteğe ihtiyaç var.

Android: Bildirim Işığı Rengi Değiştirme

WhatsApp’ı bu konuda tebrik etmek gerek çünkü uygulama ayarlarında doğrudan bildirim ışığı rengi değiştirme fırsatı veriyor. Peki; cevapsız çağrılar veya gelen kısa mesajlar için ne yapabiliriz? Bunun da bir çaresi var. Üstelik hem kişiye özel, hem de ışık ayarlarına dair oldukça kapsamlı seçenekler karşımıza getiriliyor.

https://apkpure.com/tr/led-controller/com.baekacaek.ledcontroller

Uygulamamız reklam içermiyor ve oldukça anlaşılabilir bir kullanıma sahip. Sadece cevapsız çağrılar ve gelen kısa mesaj ve multimedya mesajları için bildirim ışığı ayarlarına erişmemizi sağlıyor. Root yetkisi istememesi de bir diğer yön. Her ne kadar Türkçe desteği sunulmasa da ayarlar son derece basit ve anlaşılır düzeyde.

Android Bildirim Işığı Rengi Değiştirme (1)

Android’de bildirim ışığı rengi değiştirme uygulamasında cevapsız çağrılar ve gelen kısa mesajlar ile multimedya mesajları için iki farklı ayar seçeneği olduğundan bahsetmiştik. Uygulamanın ana ekranında hemen bir açma ve kapama sürgüsü olduğu gözlerden kaçmıyor. Cevapsız çağrılar ve kısa mesajlar ile multimedya mesajları için ön tanımlı olan renkler ise sırası ile yeşil ve mavi. Elbette bunları ayrı ayrı değiştirebiliyor ve sayısız renk tonu arasından seçim yapabiliyoruz.

Android Bildirim Işığı Rengi Değiştirme (2)

Android’de bildirim ışığı rengi değiştirme uygulamasında cevapsız çağrılar ile ilgili ayarlara bakıyoruz. Yine en tepede aktifleştirme sürgüsü var. Hemen alttaki seçenek ile bildirim ışığının rengini tanımlayabiliyoruz. Burada karşımıza milyonlarca renk tonunu içeren bir palet getiriliyor ve istediğimiz rengi seçebiliyoruz. Çok koyu renkler seçmemeye çalışın ki ışık kendini belli edebilsin. Elbette bu noktada akıllı telefonunuzda kullanılan LED’lerin özellikleri de ön plana çıkmaya başlıyor. Devamında bildirim ışığının yanık kalma süresi, sönük kalma süresi ve önceliği var. Yanık kalma ve sönük kalma süreleri 500 ms seviyesinde. Tabii siz bu değerleri çok daha esnek şekilde ayarlayabilirsiniz. LED Priority ise önceliği belirlemenizi sağlıyor. Eğer bildirim ışığına başka sinyaller ulaştırılıyorsa -bunlar başka uygulamalar da olabilir- bu özelliğin önceliğini 0 ile 100 aralığında belirleyebilirsiniz. Her şey tamamsa Test LED demeniz ve ekranı kapatmanız yeterli. Kişiye özel bildirim ışığı rengi içinse Add a Contact diyoruz.

Android Bildirim Işığı Rengi Değiştirme (3)

Kişiye özel bildirim ışığı rengi için rehberden ilgili kişiyi seçiyoruz. Android’de bildirim ışığı rengi değiştirme uygulaması bize yine aydınlatma rengi, yanık kalma süresi, sönük kalma süresi ve öncelik ayarlarını yapabilmeyi sağlıyor. Örneğin; aile bireylerinin veya iş arkadaşlarının önceliği yüksek tutulabilir. Böylece akıllı telefonunuzun ekranını açmadan kimin sizi aradığını veya kısa mesaj gönderdiğini görebilirsiniz. Uygulamanın şarj konusunda da kazanç sağlayacağı kesin.

Android Bildirim Işığı Rengi Değiştirme (4)

Devamında kısa mesajlar ile multimedya mesajları için ayrılan menü var. Android’de bildirim ışığı rengi değiştirme uygulaması burada da tıpkı cevapsız aramalara benzer şekilde bir menü yapısı karşımıza getiriyor. Genel bir renk belirleyerek kısa mesajlarımızı sadece bildirim ışığı ile anlayabiliriz. Ek olarak kişiye özel renk ve süre tanımlamaları da yapabileceğinizin yeniden altını çizelim.

Android Bildirim Işığı Rengi Değiştirme (5)

Son olarak Android’de bildirim ışığı rengi değiştirme uygulamasının gelişmiş ayarlarına göz atıyoruz. Burada bildirim ışığının otomatik sıfırlanma süresini, gelen çağrı sırasındaki bildirim ışığı rengini -isterseniz siyaha ayarlayıp kapatabilirsiniz- yine yanık kalma süresini ve sönük kalma süresini belirleme şansınız var.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta fotoğraf yükleme kalitesi nasıl değiştirilir?