Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda Dosya Bölme ve Birleştirme

Akıllı telefonunuzda zaman zaman büyük boyutlu dosyalar yer alabilir. Bunları birkaç GB büyüklüğündeki bir video veya ISO dosyası olarak düşünebilirsiniz. Peki, bu yüklü dosyaları e-posta atmak zorunda olsanız veya WeTransfer ile birine iletmeniz gerekseydi ne yapmanız gerekir, hiç düşündünüz mü? Korkmayın, Android’de dosya bölme ve birleştirme yapabilme şansınız var. Elinizdeki dosyaları küçük boyutlara bölerek e-posta atabilirsiniz. Bunun için sadece basit bir uygulamaya ihtiyacınız var. Birkaç GB büyüklüğündeki dosyaların bile nasıl kısa bir zamanda onlarca parçaya ayrıldığını görünce şaşırmayın; çünkü günümüzün akıllı telefonları için bunlar işten bile değil!

Android: Dosya Bölme ve Birleştirme

Kullanacağınız basit bir uygulama ile Android’de dosya bölme ve birleştirme işkence olmaktan çıkıyor. Bunun için size önereceğimiz uygulamayı seveceğinize dair en bir kuşkumuz yok. Uygulamanın ücretsiz sürümünde rahatsız etmeyecek düzeyde reklamlar var. Ayrıca 10 GB’dan küçük olan dosyaların bölünmesi ve birleştirilmesi destekleniyor. Eğer 10 GB’dan daha büyük boyutlu bir dosya bölecekseniz ücretli sürüme geçmeniz gerekiyor ki bize göre buna hiç gerek yok; zaten akıllı telefonların kapasitesi belli.

https://apkpure.com/tr/split-joint-file-free/com.tth.SplitJointFree

Uygulama hem daha önceden bölünmüş olan dosyaları da birleştirebiliyor. Ayrıca dosya boyutuna bakılmadan istediğiniz parçaya bölebilme şansınız var. 25 GB’lık dosya parçaları için 100 MB’lık dosyayı dörde bölmek zorundasınız gibi düşünebilirsiniz. Android’de dosya bölme ve birleştirme uygulamasının nasıl kullanıldığına bir göz atalım.

Android Dosya Bölme ve Birleştirme (1)

Android’de dosya bölme ve birleştirme uygulamasında iki ana seçenek mevcut. Split seçeneği bölmeyi, Joint ise birleştirmeyi sağlıyor. Biz bu anlatım sırasında Split üzerinden ilerleyeceğiz ve akıllı telefonumuzun hafızasında bulunan bir ISO dosyasını böleceğiz. Burada akıllı telefonunuzun işlemcisi, belleği, depolama alanınızın hızı gibi değişkenler toplam işlem süresine etki edecek. Yine de genelde bu dosya büyüklüğündeki işlemler birkaç dakikada tamamlanıyor.

Android Dosya Bölme ve Birleştirme (2)

Bölünecek olan dosyayı seçiyoruz ve devamında bize kaç parçaya bölüneceği soruluyor. Buradaki ekran bizi biraz zamanda yolculuğa çıkartarak eski Android sürümlerine götürüyor. Merak etmeyin uygulama Android 6.0’lı modellerde bile fevkalade çalışacak şekilde tasarlanmış. Android’de dosya bölme ve birleştirme için burada dosyanın kaç parçaya bölüneceğini seçiyoruz.

Android Dosya Bölme ve Birleştirme (3)

Android’de dosya bölme ve birleştirme uygulamasında akıllı telefonumuzun hafızasında yer alan ISO dosyasının bölünme işlemi başladı. İşlem akışını grafikten takip edebiliyoruz. Burada dosya adı, dosyanın kapladığı alan ve kaça bölüneceği gibi bilgiler görüntülenebiliyor. Ayrıca en altta işlemi iptal etmek için Cancel tuşu eklenmiş.

Android Dosya Bölme ve Birleştirme (4)

Dediğimiz gibi çok kısa bir zaman sonra Android’de dosya bölme ve birleştirme uygulaması görevini tamamlıyor ve bize her şey yolunda şeklinde bir uyarı gösteriyor. Exit diyerek uygulamadan çıkabiliriz. Artık koskoca bir ISO dosyasını yedi parçaya böldük demektir.

Android Dosya Bölme ve Birleştirme (5)

Akıllı telefonumuzun dosya yöneticisinden parçalanan dosyalara baktığımızda yedi adet olduğunu görebiliyoruz. Bunlar söylediğimiz gibi Android’de dosya bölme ve birleştirme uygulaması aracılığı ile başka bir akıllı telefonda birleştirebilirsiniz veya bilgisayar ortamında da sıkıştırılmış dosya yöneticisi programlarla bir araya getirebilirsiniz. İşte tüm işlemler bu kadar kolay.

İlginizi Çekebilir:  Samsung Galaxy S ve Galaxy A farkları