Kategoriler
Rehberler

Android Telefondaki Videodan GIF Yapma

Son günlerin sosyal medya çılgınlıklarından birisi de GIF’ler. 2000’li yılların başından sonra GIF’lerin tekrardan bu kadar popüler olacağı hiçbir kimsenin aklına gelmezdi desek yeridir. Neticede görüntü deyince videonun bulunabilirliği ve etkisi çok daha yüksek ancak GIF’ler de fazla yer kaplamaması ve mesajını hızlı bir şekilde verebilmesi açısından tercih edilir oldu. İnternette GIF bulabileceğiniz birçok servis var ve sosyal medya platformları da sürekli olarak entegrasyonu artırıyorlar. Peki, hazırlardan kullanmak yerine kendinize özel GIF nasıl yapabilirsiniz? Bunun için uzman mı olmanız gerekir? Tabii ki hayır. Android’de videodan GIF yapma gibi basit bir yöntem var!

Android: Videodan GIF Yapma

İlk olarak GIF’inizin kurgusunu düşünmelisiniz. Örneğin; akıllı telefonunuzda bir otomobilin kaza videosu var ve 100 saniye kadar sürüyor. Bir başka senaryo da su altında yüzme olsun. 60 saniyelik bir görüntünün önemli olan 10-15 saniyelik kısmını keserek 2-3 saniyelik bir GIF haline getiriyorsunuz ve nokta atışı yapmaya hazırsınız demektir. İlk olarak Android’de videodan GIF yapma için gerekli uygulamayı indirelim.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.livecodedev.videotoimage&hl=tr

Dediğimiz gibi videonun önemli olan kısmını keseceğiz. Sonrasında da Android’de videodan GIF yapma öncesinde çözünürlük ve saniyede kare akışı gibi olaylara girmemiz gerekiyor. Neticede GIF dediğimiz içerik için 320 x 320 piksel bile yeterli gelecektir. Kaliteyi çok fazla yükseltip içeriğin paylaşılabilirliğini zorlaştırmayın.

Android Videodan GIF Yapma (1)

Android’de videodan GIF yapma uygulamasını açtık. Akıllı telefonumuzda kayıtlı bulunan video içerikleri karşımıza getiriliyor. Dilerseniz fotoğrafları da seçme şansınız var. Alt tarafta bunun için simgeler ve ek bir menü yer alıyor. Uygulamada rahatsız etmeyecek düzeyde reklamlar var. Dilerseniz tam sürüme geçerek reklamlardan kurtulabilirsiniz.

Android Videodan GIF Yapma (2)

Android’de videodan GIF yapma uygulamasında Ayarlar penceresi ise sıklıkla kullanacağımız seçenekler içermiyor. Sunulan seçenekler sadece ekranda kaç sütunda video gösterileceği, yan döndürme kilidi, uyku modunu engelleme ve kayıt türü yer alıyor. Ek olarak uygulamayı paylaşabilir veya 2.27 TL karşılığında tam sürümü satın alabilirsiniz.

Android Videodan GIF Yapma (3)

Galerimizden bir video seçtik ve izlemeye başlıyoruz. Bu aslında Android’de videodan GIF yapma uygulamasına entegre bir video oynatıcı. Buradan akıllı telefonunuzda yer alan tüm videoları inceleme şansına sahipsiniz. Biz GIF yapacağımız için ekranın altındaki GIF simgesine tıklıyoruz ve videodan GIF yapma için gerekli ayarların olduğu sayfayı açıyoruz.

Android Videodan GIF Yapma (4)

Açılan pencerede ise oluşturulacak olan GIF’e dair ayarlar karşımıza getiriliyor. Burada çok önemli iki dinamik var. Söylediğimiz gibi birisi saniyedeki kare hızı. 10 fps yeterli bir değer ve isterseniz daha da düşürebilirsiniz. Yüksek tutmak ise hem boyutu artıracak hem de GIF’e bir video havası kazandıracaktır. Ayrıca yine paylaşım gücü yüksek olması açısından çözünürlüğü çok abartmayın. 320 x 320 piksel çoğu ortam için yeterli. Sağ alttaki disket tuşuna basarak Android’de videodan GIF yapma işlemini başlatıyoruz.

Android Videodan GIF Yapma (5)

Kalite, süre, çözünürlük gibi dinamiklere bağlı olarak -ve tabii akıllı telefonunuzun donanımsal gücüne- Android’de videodan GIF yapma işlemi tamamlanıyor. Artık oluşturulan GIF dosyasını dilediğiniz bir platformda paylaşabilirsiniz. Oluşturulan GIF dosyasına ise en rahat şekilde galeriniz içinden erişebilirsiniz. Bakalım özünde 30 saniye olan videodan yaptığımız 4 saniyelik GIF dosyası ne kadar yer kaplıyor…

Android Videodan GIF Yapma (6)

Android’de videodan GIF yapma işlemi bu kadar basit. GIF’imiz son derece eğlenceli oldu ve mesajını hızlı bir şekilde vermeyi başarıyor. 320 x 320 çözünürlükte ürettik ve 1.39 MB yer kapladı. Sormak istediğiniz soruları forum sayfamız üzerinden bizlere iletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da titreşimin çalışmama sorunu ve çözümü