Kategoriler
Rehberler

Android: WhatsApp’tan GIF Gönderme

Günlük hayatta en çok kullandığımız uygulamalardan biri olan WhatsApp’ın hepimizin bildiği gibi bazı eksiklikleri var. Hatta GIF akımı şu sıralar bu denli popülerken ve Facebook buna doğal şekilde destek veriyorken, Facebook’un sahibi olduğu ve dünyada 1 milyarın üzerinde kullanıcısı bulunan WhatsApp’ta GIF gönderme neden bu kadar zor oluyor değil mi? Şaşılacak bir durum. Neyse ki Android’de WhatsApp’tan GIF gönderme işleminin basit bir çözümü var. GIF’leri video haline getirip kolaylıkla gönderebiliyoruz.

Android: WhatsApp’tan GIF Gönderme

Android’de WhatsApp’tan GIF gönderme uygulamasının mantığı, söylediğimiz gibi GIF’leri video haline getirerek WhatsApp’tan gönderilmesine imkan vermesi. Fakat burada ihtiyacımız olan, uygulamanın bize hem mevcut GIF’lerimizi video yapma fırsatı vermesi, hem de yeni GIF’ler bulmamızı kolaylaştırması. Her iki özelliği de aynı çatıda bulmak zor.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.parizene.giftovideo&hl=tr

GIF’leri video haline getiren birçok uygulama mevcut; ancak bizim size önerdiğimiz seçenekte hem akıllı telefonunuzdaki, hem de önemli kaynaklardaki GIF’leri kullanma şansınız var. Üstelik servisler arasında tek bir dokunuşla geçiş yaparak arama yapma fırsatınız oluyor. Yani uygulama aslında popüler servisleri kapsayan bir GIF arama motoru olarak da düşünülebilir.

Android WhatsApp'tan GIF Gönderme (1)

Android’de WhatsApp’tan GIF gönderme uygulaması ilk açıldığında LOCAL sekmesini karşınıza getiriyor. Burada eğer varsa akıllı telefonunuzun hafızasındaki GIF’ler listeleniyor. Yani indirdiğiniz veya akıllı telefonunuzla daha önceden yaptığınız tüm GIF’leri buradan bir çırpıda görme şansınız var. Sonrasında istediğiniz bir GIF’i seçip devam edebilirsiniz. Tabii bizim asıl olarak ilgilendiğimiz nokta GIF servisleri. Burada GIFBIN, REDDIT gibi ağlardaki son GIF’lere bakabilir, GIPHY ve MAKEAGIF’te ise kategorik olarak arama yapabilirsiniz.

Android WhatsApp'tan GIF Gönderme (2)

Android’de WhatsApp’tan GIF gönderme işlemine biraz daha yaklaştık. Şimdi de seçilen GIF’i video yapacağız. Burada ilk olarak GIF’in hızını belirliyoruz. 1x değeri GIF’in doğal hızını bozmaması anlamına geliyor. 0.5x’e kademeli olarak düşürerek yavaşlatabilir veya tam tersi şekilde 2x’e kadar hızlandırabiliriz. Video kodlayıcı konusunda ise pek fazla uğraşmaya gerek yok; mevcut ayarlar kalabilir. Diğer seçenekler arasında ise ortalama veya ortadan kesme ayarı karşınıza getiriliyor. Dikkat etmeniz gereken nokta Repeats yani tekrar sayısı. 1 kere oynayacak bir GIF karşı tarafın anlamasını zorlaştıracaktır. En azından 7-8 değeri ile mesajınızın daha anlaşılabilir olmasını sağlayın.

Android WhatsApp'tan GIF Gönderme (3)

CONVERT komutunu vermenizle birlikte kısa bir elden geçirme işlemi başlıyor. Android’de WhatsApp’tan GIF gönderme uygulaması bu konuda da oldukça başarılı. GIF’ten video oluşturulduktan sonra OPEN ve SHARE seçenekleri aktifleşiyor. OPEN ile oluşan videoyu izleyebilir, SHARE ile de paylaşabilirsiniz. Zaten izlediğiniz video da tam bir GIF tadında olacak.

Android WhatsApp'tan GIF Gönderme (4)

Android’de WhatsApp’tan GIF gönderme uygulamasında söylenecekler bu kadar. Güzel GIF’ler seçerek arkadaşlarınızla makara yapmaya başlayabilirsiniz. Emin olun çok eğlenceli!

İlginizi Çekebilir:  iPhone SE (3. Nesil) mi, iPhone 12 mini mi?