Kategoriler
Apps & Oyunlar

Pokemon GO Otizm ve Asperger Sendromlu Çocuklara Nasıl Yardımcı Oluyor?

Gün geçmiyor ki Pokemon GO yepyeni bir haberle gündeme gelmesin. 12 yaşındaki Ian Thayer annesine Pokemon avlamak için dışarı çıkmak istediğini söylediğinde Stephanie Barnhill meraklandı ve gerçek anlamda heyecanlandı. Hayır, o 145 Pokemon’un tümünü yakalamayı hedeflemiyor. Ian Asperger sendromlu, yani sosyal ilişkiler kurma ve evden dışarıya adım atma konusunda güçlükler yaşıyor. Barnhill genellikle onu dışarıya çıkarmak için fazlasıyla uğraşmak durumunda kalıyor ancak Pokemon GO Ian’ın bu konuda önemli bir aşama kaydetmesine olanak tanımış görünüyor. Barnhill’in açıklamasına bakılırsa Ian Pokemon GO oyunuyla birlikte artık dışarı çıkmak istiyor ve hatta çevredeki diğer çocuklarla etkileşime girme konusunda çaba göstermeye dahi başlamış.

Pokemon GO Otizm ve Asperger Sendromlu Çocuklara Nasıl Yardımcı Oluyor

Bilindiği üzere Pokemon GO sanal gerçeklik oyunu, yani belli noktalara fiziksel olarak gitmek ve oyunda orada işaret edilen Pokemon‘ları elde etmek gerekiyor. Oyuncular birbirleriyle bilgi paylaşımı gerçekleştirdikleri için diğer oyunlara kıyasla daha interaktif bir eğlence aracı akıllı telefonlarımızla yer bulmuş oluyor.

Lenore Koppelman 6 yaşındaki Ralphie’nin annesi. Ralphie’ye Otizm ve Hiperleksi tanısı koyulmuş. Lenore de Pokemon GO‘nun çocuğunun diğer çocuklarla iletişim kurması ve sosyalleşmesine katkı sağladığı düşüncesinde. Çocuklar doğal olarak oyunu oynamak istiyor ve oyuna ciddi anlamda konsantre oluyor. Ralphie zaman zaman hiçbirisini tanımadığı bir grup çocuğun içerisinde oyun oynuyor, onların davranışlarını gözlemliyor ve onlar gibi oyuna odaklanıyor.

Pokemon GO Otizm ve Asperger Sendromlu Çocuklara Nasıl Yardımcı Oluyor 2

Yale’deki Gelişim Bozukluğu Klinikleri’ndeki Çocuk Öğretim Merkezi’nde görevli Dr. James McPartland oyunun yapısı ve tutarlılığının Otizm ve Asperger sendromlu çocuklarda ilgi uyandırdığını belirtiyor. Oyun çocukların çevreleri hakkında öğrenme ve öğrendiklerini hatırlamalarına katkı sağlıyor.