Kategoriler
Apps & Oyunlar

Pokemon GO 15 Ülkede Yayınlandı, Sırada Türkiye Olabilir

Oyunun geliştiricisi ve yayıncısı Niantic tarafından yapılan son duyuruya bakılırsa Pokemon GO Asya ve Okyanusya’yı kapsayan 15 ülkede daha iOS ve Android marketlere giriş yaptı. Böylece oyunun Türkiye‘ye gelmesi biraz daha yakınlaştı.

Pokemon GO 15 Ülkede Yayınlandı

Oyunun yayınlandığı Asya ve Okyanusya ülkeleri ise sırasıyla şöyle: Brunei, Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Filipinler, Singapur, Tayland, Vietnam, Tayvan, Papua Yeni Gine, Fiji, Solomon Adaları, Mikronezya Federal Devletleri ve Palau. Pokemon GO artık bu ülkelerde resmi olarak oynanabilir durumda. Peki sırada Türkiye var mı?

100 milyonun üzerinde indirme sayısı ile artırılmış gerçeklik oyunu bütün dünyaya yayılmaya devam ediyor. Olimpiyatların da başlaması ile buna hız kazandıran Niantic oyunu tüm ülkelerde yayınlamak için kolları sıvadı. Oyun her an Türkiye’ye gelebilir ancak henüz Çin, Hindistan ve Güney Kore gibi büyük Asya ülkeleri için yayınlanmamış olması da ayrı bir gerçek. Peki ama neden?

pokemon-go-turkiye

Oyunun 1.2 milyar nüfusu ile telefon satışlarının patladığı bir ülkede, yani Hindistan‘da hala çıkmamış olması kulağa garip gelebilir. Ancak gerçek şu ki nüfusun bu denli kalabalık olduğu bir noktada oyun sunucularının sorunsuz bir şekilde çalışacağını kestirebilmek kolay bir iş değil.

İlginizi Çekebilir:  İyi Bir Oyun Bilgisayarı Nasıl Olmalı?

Çin ve Güney Kore için de durum benzer. Bu iki ülke oyun piyasası anlamında rakipsiz oranda büyükler. Zira Çin’li telefon kullanıcıları App Annie’nin en son raporuna göre iOS oyunlarına artık Amerikalılardan daha fazla para harcıyor. Ancak Google Haritalar’dan kaynaklı bazı güvenlik endişeleri oyunun bu ülkelerde yayınlanmasını yavaşlatıyor ya da önüne geçiyor. Özellikle Kore’nin Kuzey Kore‘den ötürü Google ile yaşadığı sıkıntılar var ve Çin tarafında sanal dünyaya uygulunan bazı katı kurallar mevcut. Niantic’in önce bunlarda anlaşma sağlaması gerekiyor.

Türkiye adına Niantic henüz açıklama yapmaktan çekiniyor. Zira oyun neredeyse bütün Avrupa ülkelerinde piyasaya çıkmış durumda. 3 Asya ülkesi dışında geriye kalan büyük ülkeler arasında Rusya ve Türkiye var. Yani yeni bir haftaya başladığımız şu günlerde oyun Türkiye için yayınlanırsa sürpriz bir gelişme olmaz. Şimdilik beklemede kalın.