Kategoriler
Apps & Oyunlar

Pokemon GO’dan 30 Günde 200 Milyon USD Gelir

Pokemon GO henüz Rusya ve Türkiye gibi daha birçok ülkede yayınlanmamış olmasına rağmen birinci ayında 200 milyon USD gelire ulaşarak Candy Crash gibi popüler oyunları geride bıraktı ve bir rekora imza attı.

30 Günde 200 Milyon USD Gelir

30 Günde 200 Milyon Dolar Gelir

Oyunun topladığı gelirler App Store ve Google Play Store üzerinden yapılan satın alımların toplamını oluşturuyor. Oyun hem Candy Crash hem de Clash Royale gibi “çok kazandıran” yapımları bu anlamda geçmiş oldu. Bilgiler Sensor Tower isminde bu alanda uzman bir şirket tarafından paylaşılan verileri kapsıyor. Bu verilere göre oyun 22 Temmuz’da Japonya‘da yayınlanmasının ardından adeta bir patlama yaşamış.

Kıyaslama yapmak gerekirse Clash Royale Mart ayının ilk haftasında yayınlanmasının ardından 30 gün içinde 125 milyon USD’nin biraz altında kazandı. Clash Royale son olarak Çinli şirket Tencent tarafından 8.6 milyar USD’ye satın alınan Supercell tarafından yapılmıştı.

Pokemon GO aynı zamanda Candy Crush Soda Saga gibi 2014 senesinde her yaştan insanın elinde görebildiğimiz başarılı mobil oyundan dahi yedi kat daha fazla kazanmış oldu. Sensor Tower aynı zamanda oyunun en hızlı 10 milyon indirmeye ulaşan yapım olduğu bilgisini de paylaştı. Bu 30 günlük süre içinde oyuncular her gün ortalama 26 dakikalarını Pokemon GO oynamaya ayırmışlar.

Oyunun kayda geçen gelirleri yalnızca uygulama içi satın alımları kapsıyor yani Niantic‘in ayrıca imzaladığı özel anlaşmalardan elde ettiği gelirler buna dahil edilmiş değil. Bunlardan biri bildiğiniz gibi Japonya’da 3,000 McDonald’s şubesinin gym noktaları haline getirilmesi olmuştu. Oyun yeni ülkelerde yayınlanmaya çalışılırken bir yandan da İran gibi ülkelerde güvenlik endişeleri nedeniyle yasaklamalar getirildiğini görüyoruz. Bakalım dünyada bunun başka örneklerini görecek miyiz?