Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda Ana Ekrana Pusula / Harita Ekleme

Akıllı telefonların ana ekranında yer alan konum bilgisi, neredeyse bir standart haline geldi denebilir. İşin aslına bakarsanız, alışkın olmadığımız yerlerdeyken bizi bilgilendirmek adına işe yarıyorlar; fakat yetersizler. Ana ekrandaki mevcut alanı biraz daha işlevsel bir şekilde kullanabilir, hem de akıllı telefonu daha janjanlı hale getirebiliriz. Bunu Android’de ana ekrana pusula / harita ekleme yolu ile yapacağız. Uygulamanın kurulumu sonrasında telefonunuzun ana ekranına siz hareket ettikçe konumu güncelleyen, yeri değiştirilebilir ve yenilen boyutlandırılabilir bir pusula / harita penceresi gelecek.

Android: Ana Ekrana Pusula / Harita Ekleme

Android’de ana ekrana pusula / harita ekleme uygulaması Google Haritalar altyapısı üzerinden çalışıyor. Dolayısı ile gezindiğiniz her bölge için aktif internet bağlantısına gereksinim duyacak. Tabii siz gideceğiniz yerleri daha önceden çevrimdışı kullanılmak üzere indirebilirsiniz. Böylece veri tüketimiz azalabilir. Uygulama sürekli olarak internet bağlantısı kullanacağından buna dikkat etmekte fayda var ancak eğer sürekli bir şehirden başka bir şehire koşan biri değilseniz bu uygulamanın internet paketinize ciddi bir etkide bulunacağını söylemek doğru olmaz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teqtic.minimap&hl=tr

Bir widget yani bir araç şeklinde ana ekrana konumlanan Android’de ana ekrana pusula / harita ekleme uygulamasını dilediğiniz zaman bildirim çubuğundaki bildirime tıklayarak gizleyebilir ve geri açabilirsiniz. Uygulama reklam içermiyor ancak bazı özellikler için ücretli sürüme sizi yönlendiriyor. Mutlaka ücretli sürüme geçmek zorunda değilsiniz ancak satın almak isterseniz de karşınıza getirilen rakam sadece 5.99 TL.

Android Ana Ekrana Pusula / Harita Ekleme (2)

Android’de ana ekrana pusula / harita ekleme uygulaması normalde üstteki pencerenin yarısı kadar açılıyor. Haritada bulunan sağ üst köşedeki simgeye basarak, pencereyi ekranın istediğiniz bir yerine taşıyabilir ve sağ alt köşedeki simgeden de yeniden boyutlandırabilirsiniz. Eğer haritanın sizin hareketlerinize göre dönmesini istemiyorsanız ayrıca pusulaya basarak sabitleme yapma şansınzı var. Kuzeye bakış açınız ve rakım değeri de karşınıza getiriliyor. Sağ kenarın ortasındaki simgeden de ayarlara erişebilirsiniz.

Android Ana Ekrana Pusula / Harita Ekleme (3)

Android’de ana ekrana pusula / harita ekleme uygulamasının ayarlarında ise paralel meridyen gösterme, rakım bilgisi, hareket etmiyor durumda pusula aktifleştirme, harita türü, seyahat sırasında harita döndürme, hıza bağlı yakınlaşma gibi birçok ek ayar var. Eğer hızı gösterme, harita tipi veya trafik gösterme gibi verileri de istiyorsanız ücretli sürüme geçmeniz isteniyor ki şart değil.

İlginizi Çekebilir:  Apple'ın Sidecar özelliği nedir ve nasıl kullanılır?