Kategoriler
Rehberler

Android: Gelişmiş Ekran Açma / Kapama Ayarları

Akıllı telefonların belki de en değerli özellikleri arasında yer alan algılayıcıları gerektiği kadar kullanmıyoruz. Algılayıcılar ne zaman devreye girer? Örneğin; bir video izlerken ekranı yan çevirdiğinizde, daha parlak bir ortama geçtiğinizde veya hareketinize duyarlı bir uygulamaya girdiğinizde… Bunları pek tabii çeşitlendirmek mümkün. Bu kez ele alacağımız konu ise Android’de gelişmiş ekran açma / kapama ayarları. Basit ayarlarla akıllı telefonunuzun ekranının sanki sihirliymiş gibi kendiliğinden açılıp kapanmasını sağlayabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teqtic.kinscreen&hl=tr

Android’de gelişmiş ekran açma / kapama ayarları için size önereceğimiz uygulama reklamlardan tamamen arındırılmış ve iyi bir şekilde Türkçeleştirilmiş olan KinScreen. Peki, KinScreen ne yapıyor, ne işe yarıyor ve hayatımıza ne gibi yenilikler katıyor bunları da bir liste haline getirelim.

  • Yakınlık algılayıcı ile ekranı açma / kapama
  • Hareket olduğunda ekranı açık tutma
  • Yatay konuma geldiğinde ekranı açma / kapama
  • Telefonla görüşürken ekranı açık tutma
  • Şarj sırasında ekranı açık tutma
  • Ekran yan çevrilmişse açık tutma
  • Ekranı kapatma süresi ayarlama
  • Yakınlık algılayıcı kapatıldığında ekranı kapama
  • Belirli bir süre açık kaldığında ekranı kapama

Tabii bahsedilebilecek daha birçok seçenek var. Özelleştirmelerin sonrasında şarjınızın da daha fazla gittiğini göreceksiniz.

Android: Gelişmiş Ekran Açma / Kapama Ayarları

Android’de gelişmiş ekran açma / kapama ayarları sağlayan uygulamanın özelliklerini zaten açar açmaz hissetmeye başlıyorsunuz. Uygulamanın en üst kısmı algılayıcılardan gelen bilgilere ayrılmış durumda. Cihazı oynattığınızda Hareket yazısında renk değişikliği oluyor veya yakınlık algılayıcıya yaklaştığınızda yine gözlemleyebiliyorsunuz. Ayrıca burada sıcaklığı da gözlemleyebilmeniz mümkün. Üst taraftaki sürgüyü çekerek uygulamayı aktif hale getiriyoruz. Ayrıca tam sürümü satın alma şansı da mevcut.

Android Gelişmiş Ekran Açma Kapama Ayarları (1)

Akıllı telefonunuzda normalde ekranın uykuya geçme süresine ilişkin ayardan daha fazlası sunulmaz. Bu yüzden Android’de gelişmiş ekran açma / kapama ayarları sağlayan uygulamayı kurcalamaya başladıktan sonra bize hak vereceksiniz. Uygulama üç temel seçenekten oluşuyor. Bunlardan ilki Ekranı aç… Seçenek içinde yakınlık algılayıcı kapatıldığında ekranı otomatik olarak uyku modundan çıkarma özelliği sunuluyor. Açık tutma seçenekleri arasında ise listede görülen ve oldukça fazla sayıda seçenek karşınıza getiriliyor. Örneğin; akıllı telefonunuzun eğimi 10 dereceden düşükse bir süre sonra ekran devreye giriyor. Şarja takıldığında ekranın otomatik kapanmasını da sağlayabiliürsiniz.

Android Gelişmiş Ekran Açma Kapama Ayarları (2)

Ekranı kapat… seçenekleri arasında ise x kadar süre geçmesi, ekran kilidi etkinleştirildikten x saniye sonra kapanma, yakınlık algılayıcı kapatıldıktan x saniye sonra kapatılma gibi seçenekler mevcut. Ayrıca ekran belirli bir süre açık kaldığında da otomatik kapanması sağlanabiliyor. Bildirimlerin de önceliğini uygulamanın en alt kısmından ayarlayabilme şansınız var.

İlginizi Çekebilir:  Google Haritalar'da Gece Modu'nu açma