Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda Sesi Yazıya Çevirme

WhatsApp’ta sesi yazıya çevirme nasıl yapılır? Hepimizin en büyük hayallerinden birisi bu değil mi? Android dünyasına yeni katılan bir uygulama ile sadece WhatsApp’ta sesi yazıya çevirme değil, tüm uygulamalarda benzer kullanım mümkün hale geliyor. Tabii bu noktada uygulamayı sadece WhatsApp’a özel gibi düşünmemelisiniz. Android’de sesi yazıya çevirme sağlayan uygulamanın temel görevi konuşulan her şeyi mümkün olduğunca hatasız ve imla kurallarına uygun şekilde yazı haline getirmek. Üstelik Türkçe desteği de oldukça iyi çalışıyor. Sonrasında elde edeceğiniz metni kolaylıkla istediğiniz yerden paylaşabilirsiniz.

Android: Sesi Yazıya Çevirme

Android’de sesi yazıya çevirme görevini sağlayan uygulamanın adı Voicedocs. Yani aslında adı bile her şeyi ifade ediyor. Reklamsız ve ücretsiz olan uygulamanın güzel bir özelliği de bilgisayara da entegre olabilmesi. Yani bilgisayar ekranına da her şeyi konuşarak yazabilirsiniz. Bunun için küçük bir eşleştirme gerekecek.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.voicedocs&hl=tr

Uygulamayı da yüklediğimize göre artık sesi yazıya çevirme denemelerine başlayabiliriz. Uygulamanın oldukça sade bir görünümü var. Reklam ve özellik kısıtlaması olmaması da son derece güzel noktalar arasında.

Android Sesi Yazıya Çevirme (1)

Android’de sesi yazıya çevirme uygulamasını kullanmak için yapılması gereken tek şey mikrofon simgesine basmak. Tabii ilk etapta sizden uygulama için mikrofon erişim izni isteniyor. Bir kereye mahsus izin verdikten sonra daha hızlı bir şekilde kullanıma başlayabilirsiniz. Benzer tüm yazılımlarda olduğu gibi kendinize sessiz bir yer seçmeye çalışın ve mikrofona kısmen yakın olacak şekilde tane tane konuşun. Örnek olarak denediğimiz cümleler hatasız şekilde yazıldı. Noktalama konusunda ufak hatalar bazen olabiliyor. Bazen de hatasız sonuçlar çıkabiliyor.

Android Sesi Yazıya Çevirme (2)

PC ile eşleştirme kısmı da son derece hoş. Öncelikle bilgisayarınıza da Voicedocs kurmalısınız. Bunun için http://voicedocs.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bilgisayarda size gösterilecek olan PIN kodunu akıllı telefonunuzdaki uygulamaya girdiğinizde eşleştirme tamamlanmış oluyor. Artık sadece Android’de sesi yazıya çevirme ile sınırlı değilsiniz. Akıllı telefonu kullanarak bilgisayarda sesi yazıya dönüştürme de yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Android uyumlu tansiyon ölçme uygulamaları