Kategoriler
Apps & Oyunlar

Pokemon GO’nun Yeni Nearby Özelliği Nedir?

Pokemon GO‘nun Pokemon yakalamada en kritik öneme sahip araçlarından biri olan Nearby fonksiyonu bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde kullanımdan kaldırılmıştı. Önce fanlar arasında büyük bir tepkinin oluşmasına sebep olsa da Niantic‘in özelliği tekrar ekleyeceklerini açıklaması ile ortam sakinleşti. Şimdiyse Pokemon GO’nun yeni Nearby özelliği ile karşı karşıyayız. Peki bu yeni özellik nasıl çalışıyor?

Pokemon GO’nun Yeni Nearby Özelliği

Pokemon GO'nun Yeni Nearby Özelliği

Nearby penceresi sayesinde Pokemon ararken rastgele bir yöne doğru hareket etmektense Pokemon’ların altında çıkan ayak izlerine bakarak aslında Pokemon ile aramızdaki mesafenin azalıp azalmadığını görebiliyorduk. Ancak bu ayak izi özelliğinin çok kısa bir sürede düzgün çalışmadığı anlaşılınca en sonunda silinmek zorunda kalındı. Niantic birkaç gün önce Nearby özelliği üzerinde çalıştıklarını ve yeni bir fikirle geleceklerinin haberini vermişti. Bu geçtiğimiz saatlerde gerçekleşti.

Henüz beta aşamasında olan bu sistemin nasıl çalıştığına gelin birlikte bakalım. Nearby penceresinde artık iki farklı bölüm var: Nearby ve Sightings. Nearby yazısının altında göreceğiniz Pokemon’lar bir Pokestop noktasına yakın olanlardır. Bunlardan birine dokunduğunuzda harita baş aşağı görünüme geçerek hangi Pokestop’a yürümeniz gerektiğini gösterecek. Ayrıca Pokestop’ları artık etraflarında bir çember ile göreceksiniz. Nearby’ın altında görünen Pokemon’lar o Pokestop’daki çemberin içerisinde bulunacak.

Sightings bölümünün altında çıkan Pokemon’lar ise arkalarında bir çim ile beliriyor. Bu onların herhangi bir Pokestop’a yakın olmadıklarını gösteriyor. Yani bu Pokemon’ları bulmak daha zor olacak. Şu an da Sightings listesindeki Pokemon’lar herhangi bir mesafe ölçüsüne göre sıralanmış değiller. Yani bunları ararken şu an için hiçbir ipucuna sahip değiliz. Umarız bu yakın zamanda değişir ve Pokemon’ları en uzaktaki en sağ altta ve en yakındaki en sol üstte olacak şekilde görebiliriz.

Ancak söz ettiğimiz gibi bu sistem henüz beta aşamasında olduğundan Niantic kullanıcılardan gelecek geri bildirimlerle fonksiyonu baştan aşağı değiştirme kararı da alabilir ya da bazı ek özellikler ekleyebilir. Bu arada artık siz ararken kaybolan Pokemon’ların Nearby listesinden otomatik olarak çıkarıldığını belirtelim. Bu bulgu uzun zamandır oyundaydı ve birçok oyuncuyu kızdıran nitelikteydi. Pokemon GO’nun yeni nearby özelliği hakkında bilmeniz gerekenler bunlardı.