Kategoriler
Konular

Telefon Kamerası ile Canlı Çeviri Yapabileceğiniz En İyi Üç Uygulama

Çeviri yapmayı bir sonraki boyuta taşıyan canlı çeviri uygulamaları, yabancı kelimeleri tanımlamak için akıllı telefonunuzun kamerasını kullanıyor ve çeviriyi anında gözlerinizin önünde gerçekleştiriyor. Uzun yabancı kelimeleri birebir şekilde doğru yazmak büyük bir zaman alıyor ve özellikle farklı alfabelerde büyük bir işkence haline dönüşebiliyor. Canlı çeviriciler bu noktada işinizi büyük ölçüde kolaylaştırarak hem zamandan hem de işten tasarruf sağlıyor. Telefonunuzun bir köşesinde yer etmeleri için yukarıda saydıklarımız gibi daha birçok sebep var. Eğer sıklıkla yurt dışı seyahatine çıkan birisiyseniz veya çıkmak istiyor ancak dil konusunu bir türlü çözemiyorsanız elinizin altında mutlaka bir canlı çevirici olmalı.

Canlı Çeviri Yapabileceğiniz En İyi Üç Uygulama

Eğer Çin veya Amerika gibi ürün çeşitliliğinin bol olduğu bir yerden alışveriş yapıyorsanız kullanım kılavuzlarını istediğiniz dile çevirebilirsiniz. Örneğin yurt dışında bir restorana gittiniz ve önünüze bir menü geldi. Elbette kimse sizden oradakilerin hepsini ezbere bilmenizi beklemiyor, sipariş verirken Cem Yılmaz’ın “little little, right into the middle” şakasını gerçekten yaşamak da var, bu durumda telefonunuzu çıkarıp kamerayı menüye doğru tutun ve işte oldu. Artık ne yemek isteyeceğiniz size kalmış. İçinde bulunduğunuz konu ne olursa olsun işinize yarayacağını düşündüğümüz uygulamaları aşağıda listeledik. Listelenen uygulamaların hem Android hem de iOS uyumlu olduğunu belirtelim.

Google Translate

Google, kameradan canlı çeviri yapmanın öncülerinden olan WorldLens’i aldıktan sonra kendi Translate uygulamasına entegre ederek bu alanda büyük bir güce kavuşmuş oldu. Hali hazırda en çok kullanılan çeviri uygulaması olan Google Translate’in bu hamleyle yerini daha da kuvvetlendirdiği aşikar.

google-1
google-2

Yapmanız gereken tek şey uygulamayı açıp kamera butonuna basmak. Çevirilmesini istediğiniz yüzeyi veya kağıdı kameraya düzgün bir şekilde odaklamanız yeterli. Dilerseniz fotoğrafını da uygulama içerisinden çekebilirsiniz. Ayrıca çektiğiniz fotoğrafı daha sonrası için saklayabilme imkanınız da var. Google Translate normal olarak 103 dilde hizmet veriyor ancak kameradan canlı çeviri yapılabilen dil sayısı yalnızca 37. Elbette Google bu sayıyı artırmak için çalışmalar sürdürüyor. Türkçe ise desteklenen diller arasında. Çevirmek istenilen diller arasında geçiş yapılabiliyor. Google Translate App Store ve Google Play’de ücretsiz olarak yer alıyor.

Microsoft Translator

Microsoft Traslator, canlı çeviri yapabilen popüler uygulamalardan bir tanesi ve muhtemelen listedeki en şık olanı. Kaç dilde kameradan canlı çeviri yapılabildiği henüz bilinmese de Google Translate’in desteklediğinin aşağı yukarı yarısı kadar dilde çeviri yapabilmekte.

micro-1
micro-2

Çeviriye başlamak için uygulamayı açın ve kamera ikonuna tıklayın. Microsoft’un uygulamasının, Google’ın uygulamasından biraz farklı çalıştığını söylemekte fayda var. Canlı çeviri yapmak yerine kameranın görüş alanı içerisinde kalan kısmın öncelikle fotoğrafını çekmeniz gerekiyor. Daha sonra fotoğrafın üzerinde çevirmek istediğiniz dilde yazılmış metinler karşınıza çıkıyor. İşini her ne kadar iyi yaparsa yapsın Google Translate’in anında çevirisi kadar pratik değil ancak bu durum kullanılmasına bir engel teşkil etmiyor.

Waygo

Waygo, diğer iki uygulamaya kıyasla en sınırlı uygulamalardan birisi ancak listede yer vermeye değecek bir uygulama. Türkiye’nin ithalatının büyük bir bölümünü oluşturan Çin’den ürün satın alıyorsanız bu uygulama sizin için biçilmiş kaftan. Çünkü desteklediği tek diller Çince, Korece ve Japonca gibi alfabesi Latin alfabesinden çok farklı olan diller. Bu dillerden de yalnızca İngilizce’ye çeviri yapılabiliyor. Yani Çin’den veya Kore’den sıklıkla ürün alıyor veya yazışmalar gerçekleştiriyorsanız ve biraz da İngilizce’niz varsa Waygo’yu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yaptığı işi büyük bir başarı ile gerçekleştiren uygulamanın kullanım şekli Google Translate ile büyük benzerlik gösteriyor.

waygo-2
waygo-1

Uygulamayı açtığınızda çeviri yapacağınız dili seçmeniz yeterli. Shutter butonunun üzerinde bulunan alandan tek bir satırı mı yoksa birden fazla satırı mı çevirmek istediğinizi seçin ve kamera kendini ona göre ayarlasın. Uygulamanın bir diğer sınırlı tarafı da günlük 10 çeviri ile sınırlanıyor olmanız. Site uygulama içi bir satın alım seçeneği sunarak belirli bir miktar para karşılığında bu sınırlamadan kurtulmak mümkün. Waygo, hem Android hem de iOS platformlarında ücretsiz olarak indirilebilir.