Kategoriler
Konular

Akıllı Telefon Projektörü Yapımı

Akıllı telefonların gerçekten yüksek kalitede ve parlak ekranları var. Peki, bu ciddi ekran çözünürlüklerinden -neden ciddi diyoruz çünkü artık yeni nesil akıllı telefonların ekran çözünürlüğü evimizdeki televizyonların bile ötesine geçti- ve parlaklık değerlerinden nasıl faydalanabilinir? Elbette akıllı telefon projektörü yapımı ile! Çok maliyetli ve zihni sinir bir şeyden bahsetmiyoruz. Bir ayakkabı kutusu yeterli. Ayakkabı kutusu derken sadece kolisinden faydalanacağız; yanlış anlaşılmasın. Evde akıllı telefon projektörü yapımı için ayrıca bir de kırtasiyeden alabileceğimiz veya evin kuytu köşelerinde kalan bir büyütece ihtiyacımız olacak.

Akıllı Telefon Projektörü Yapımı

Evde akıllı telefon projektörü yapımı için dar ve uzun bir ayakkabı kutusu bulmalıyız. Erkek ayakkabıları bunun için pek uygun değil. Kadınlar için yazlık spor ayakkabıların kutuları bu işe daha elverişli; çünkü dar ve uzun bir kutu ihtiyacı olacak. Kutu bu noktada mümkün olduğunca dar olmalı ki ışık kutunun içinde daha az hapsolarak daha fazla dışarı çıkabilsin. Ayrıca pek tabii ayakkabı kutusunun genişliğinin de dikey olarak telefonunuzun sığabileceği gibi olması gerekiyor. Yazının devamında dediklerimizi daha fazla anlayacaksınız.

Akıllı Telefon Projektörü Yapımı (1)

Akıllı telefon projektörü yapımı yapımı için seçtiğimiz kutu burada. Evet delikler bu noktada bize ışık kaybı sağlayacak. Gerekli düzeneği tamamen kurduktan sonra bu havalandırma deliklerini de kapayarak projektörümüzün performansını yükselteceğiz. Şimdi bir büyüteç bularak projektörümüzün yapımına geçelim.

Akıllı Telefon Projektörü Yapımı (2)

Büyütece ihtiyacımızın olduğunu söyledik. Bildiğiniz gibi her projektörün can damarıdır. Bunu evdeki bir büyüteçten sökebiliriz veya kırtasiyeden 3-5 TL’ye yeni bir büyüteç alabiliriz. Kesinlikle büyüteç temini zor bir iş değil. İnternetteki alışveriş sitelerindeki fiyatı bile 2 TL düzeyinde. Bu yüzden akıllı telefon projektörü yapımı kesinlikle gözünüzde büyümesin.

Akıllı Telefon Projektörü Yapımı (5)

Kutunun dar yüzeylerinden birinin ortasına büyüteci koyuyoruz ve çevresinden kurşun kalemle geçiyoruz. Büyütecin merceğini buraya yapıştırmamız gerekiyor ki akıllı telefonun ekranından çıkan yüksek çözünürlükteki parlak görüntü duvara büyüyerek ulaşabilsin. Akıllı telefon projektörü yapımı için burada kurşun kalemle işaretli olan alanı biraz içeriden maket bıçağı ile kesin. Kenarda kalan alana da yapıştırıcı sürerek büyütecin lensini sabitleyin.

Akıllı Telefon Projektörü Yapımı (7)

Burada büyütecin büyütme kapasitesi gibi dinamikler karşınıza çıkacak. Çok fazla büyütmek çok iyi değil; çeşitli görüntü bozulmaları karşınıza çıkabilir. Standart bir büyüteçte bile parlak ekranlı bir akıllı telefon kullanarak tatmin edici düzeyde 40 inç’lik bir projektör görüntüsü elde edilebilir. Çözünürlük ise sizi memnun bırakacak bunu şimdiden söyleyelim. Devamında akıllı telefonunuzu kutu içerisinde sabitleyecek bir düzenek kurun. Bunun için tutucu veya yine karton desteklerden faydalanabilirsiniz. Akıllı telefon projektörü yapımı işleminin sonuna geldik sayılır.

Akıllı Telefon Projektörü Yapımı (8)

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi akıllı telefon projektörü yapımı işleminde performansı yükseltmek adına kutu üzerindeki havalandırma deliklerini kapatın. Akıllı telefonunuzun olası şarj işlemi için de gerekli düzeneği kurun ki filmin ortasında uğraşmak zorunda kalmayın. Tabii her projektörde olduğu gibi gerçek anlamda performans elde etmek için odanızın karanlık olmasını da ihmal etmeyin.

Akıllı Telefon Projektörü Yapımı (9)

Akıllı telefon projektörü yapımı işlemini biz daha ziyade video izleyenlere odaklanarak anlattık ancak kablosuz gamepad gibi donanımlara sahipseniz kendi oyun konsolunuzu da bu şekilde elde edebilmeniz mümkün. Elbette teknoloji marketlerinden alacağınız binlerce liralık bir cihaz performansından bahsetmiyoruz ancak işin ucunda 10 TL’den daha az maliyetle 40 inç’lik bir ekrandan Android oyunlarını oynayabilmek var. Bizce denemeye değer. Bu olaya tutkulu şekilde bağlanacaksanız ekranı 400 nits üzeri parlaklığa sahip ve mümkünse AMOLED olan bir akıllı telefon seçmeye çalışın.

İlginizi Çekebilir:  Google Play'de virüslü 2FA uygulaması tespit edildi