Kategoriler
Rehberler

Telefon Rehberindeki Kişileri Toplu Olarak Silme

Telefon rehberindeki kişileri silme konusu aslında karmaşık değil. Sadece bazı durumlarda uzun ve konforsuz bir hal alabilir. İstemediğiniz, uzun süredir görüşmediğiniz kişileri rehberden silmenin dışında toplu olarak da bir rehber temizliği yapmak isteyebilirsiniz. Bu konuda iOS ve Android için farklı önerilerimiz var.

Rehberdeki Kişileri Toplu Olarak Silme – iOS

iPhone’da bir kişiyi silmek can sıkıcı bir iştir. Bunun için Kişiler uygulamasına girin ve silmek istediğiniz kişiye dokunun. Ardından Düzenle düğmesine dokunun ve açılan ekranın en altına inerek Kişiyi Sil bölümünü seçin. Tek tek bu şekilde silmek dakikalarca sürecektir. Diğer yandan iCloud alternatifini kullanmak çok daha iyi. Bu yüzden iPhone’u denklemin dışında bırakarak direkt iCloud hesabınıza giriş yapın.

iphonekisilerinitoplusilme

icloud.com’un web arayüzüne girin ve Apple ID hesabınız ile oturum açın. Arından Kişiler’e tıklayın.

iphonekisilerinitoplusilme2

Kişiler uygulamasının içinde yapmanız gereken, Shift tuşuna basılı tutarak silmek istediğiniz kişileri seçmek. Mac bilgisayar kullanıyorsanız Command tuşuyla aynı seçimi yapabilirsiniz.

iphonekisilerinitoplusilme3

Ardından sayfanın sol altındaki çarka tıklayın ve Ayarlar’a girin. Burada yapmanız gereken Sil’e tıklamak. iCloud bu işlem için sizden onay isteyecek, onayı verdikten sonra kişileriniz iPhone rehberinizden tamamen silinecektir.

İlginizi Çekebilir:  iPhone için fotoğraftan arkaplan temizleme uygulamaları

Rehberdeki Kişileri Toplu Olarak Silme – Android

Android’de kişi silme olayı iOS’e nazaran bir nebze daha kolay ama yine de istediğimiz gibi değil. Telefonunuzdan Kişiler uygulamasına girin ve sağ üstten Kişi Sil’e girin. Burada seçimler yaparak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tek tek silmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

androidkisisilme

Fakat bahar temizliği konusunda gerçekten ciddiyseniz bu yöntem yeterince hızlı olmayacak. Çünkü silme işlemi için yüzlerce seçim yapmanız gerekiyor. Bunun için kolay bir önerimiz var.

Android için önereceğimiz uygulama Delete Contacts olacak. Ücretsiz ve oldukça basit bir Android uygulaması. Çünkü tüm kişileri gruplara ayırıyor ve size toplu silme olanağı da sunuyor. Eğer rehberinizdeki kişileri zamanında gruplara (Aile, İş vb.) ayırdıysanız grupları silme seçeneği karşınıza çıkacak. Gruplandırma yoksa toplu olarak ya da tek tek seçerek silebilirsiniz.

androidkisisilme2

Evet, rehberdeki kişileri toplu olarak silme işlemleri bu kadar basit. Özellikle Android tarafında daha fazla rehber uygulamasının olduğunu da belirtelim.